• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
60 Yaş ve Az Üstü Tecrübenin Doruğundadır

60 Yaş ve Az Üstü Tecrübenin Doruğundadır

60 Yaş ve Az Üstü Tecrübenin Doruğundadır
Büyürken engelleri aşarak, yolları geçerek saat saat, gün gün, acısıyla tatlısıyla, yaşanmışlıkları sırtında toplayarak getirdiği yığın bilgileri içinde acı faturalar kenarında bekliyor. Hem gençliğin tecrübesi, hem de olgunluğun tecrübesini taşırlar.
Başarı yönleri de kenarında bekliyor. İş yaparken veya bir oğlu danışırken, bilgisine başvuran olursa çok anlamlı, çok harika bir yol gösteren olur. Çünkü kimsenin acı faturasını ödemesini istemez. Hiçbir baba işte yaşının getirdiği tecrübeyi dinleyen, acı fatura ödemesin diye, onların yaşayışlarından, acı faturalarından ders alana ne mutlu. Keşke devlet tecrübeler hikayesi olan emeklilerimizi okullarda, üniversitelerde, belediye konferans salonlarında gençlerle buluştursa. Hikayelerinden ders alınsa, o bilgiler mezara değilde gençliğe ışık olsa, gençlerin yollarını aydınlatsa daha iyi olmaz mı? Bir film ilk izlediğim zaman çok farklı. İki ve üç kez izlediğimde kaçırdığım kareleri görüyor ve daha anlamlı geliyor, daha da düşündürüyor beni. Onun için tecrübeli insanların bilgisi çok sağlam ve emek verilenlerin yollarında ter var, acı var, sıkıntı var, kazık var, satılmışlık var, hüsran var, üzülme var… Bunların içinden ders çıkarmak sizlerin bileceği bir iş.
Sütten ağızları yanmıştır, yoğurdu üfleyerek yerler.
Araştırır, sorgular, düşünürler, kolay lokma değildirler…
Birilerinin papağanı hiç değillerdir…Yalandan alkış yapmazlar. Yalakalık hiç yapamazlar.
Pek çoğu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin değerini çok iyi bilirler. Yüreklerinde, kalplerinde hissederler. Biat etmezler, kimseden etkilenmezler… Kimsenin peşinden koşmazlar. Ama gözlerinden ne konuştuklarını iyi bilirler, akıllarını, hislerini kullanan kimselerdir. Hz. Ali’nin bir sözünü hiç unutmazlar. Akıllı geçiniyorsanız, akılsız insanları sırtınızda taşımayın çok iyi bilenlerdir. Çok sırtında taşımışlar, çok ezilmişlerdir ve artık sırtlarına alacak değillerdir. Herkesi dinlerler, sonuçta kendi kararlarını verirler…
Kıymetlerini bilelim, tecrübelerinden faydalanalım. İster evlat olsun, ister vatandaş olsun. Yurdumuzun için, ülkemiz için, tecrübeli insanların kapısını çalmasını bilelim. Onların sayfalarını karıştırmaya çalışın. Gazetecilik yapın, açılırlar sizlere. Ders gibi gelir, iyi bilgiler ile dönersiniz. Şiir bile yazarsınız, hikaye çıkarırsınız, film senaryosu bile yazarsınız. Onlar sizleri bekliyor.
Ayson Karabağ
Yazar-Gazeteci

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM