• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Askerlik  Borçlanmasıyla Geriye Yönelik Emeklilik Yaşı Ve Prim Gün Sayısı Değişebilir Eyt’den de Yararlanabilirsiniz?

Askerlik  Borçlanmasıyla Geriye Yönelik Emeklilik Yaşı Ve Prim Gün Sayısı Değişebilir Eyt’den de Yararlanabilirsiniz?

Askerlik  Borçlanmasıyla Geriye Yönelik Emeklilik Yaşı Ve Prim Gün Sayısı Değişebilir Eyt’den de Yararlanabilirsiniz?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa tasarısı her gün gündemi meşgul etmekteyken önemli bir karar verildi. Zira EYT’den yararlanmak için 09.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcının bulunması gerekmektedir. Eğer kişinin sigorta başlangıcı bu tarihten sonra ise EYT’den yararlanamıyor. Ama az sonra anlatacağım emsal kararla mesela sigorta başlangıcı 2000 olan bir kişi eğer 2000’den önce askerlik yaptıysa geriye yönelik borçlandırma ile EYT’DEN ve diğer kazanılacak tüm haklardan yararlanabilecektir. Zira Lehte olan durumlarda kanun geriye doğru yürür, aleyhe olan durumlarda yürümez. EYT dışında sigortalılık süresinin geri alınması sebebiyle emeklilik gün sayınız da değişecek daha düşecektir. Zira bildiğiniz üzere hukukta müktesep hak yani kazanılmış hak sebebiyle sonraki çıkan kanunlar sizin kazanmış olduğunuz hakları geri alamamaktadır. Mesela daha önce emeklilik için 5.975 gün prim tamamlatılması gerekiyorken sonraki kanunla bu prim gün sayısı 7.000’e çıktıysa sizi etkilemez. Son kanundan sonra sigorta başlangıcı olanları etkiler.
Askerlik borçlanmasıyla ilgili tarihin geri çekilmesiyle ilgili kararda; Fevzi K., 2000 yılında devlet memuru olarak göreve başladı. Memuriyetten önce 27 Mayıs 1997 ile 26 Ekim 1998 tarihleri arasında askerlik yapan Fevzi K., 1,5 yılı 2003 yılında borçlanarak hizmet süresine eklettirdi. Fevzi K., 1,5 yıllık askerlik süresi kadar sigorta başlangıç süresinin geri çekilmesi ve emeklilik yaşının buna göre hesaplanması için SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na başvurdu. SGK, Fevzi K.’nin 14 Ağustos 2000 tarihinde memuriyete başladığı, borçlanmaya konu askerlik yaptığı tarihlerde kamu görevinde çalışmadığı gerekçesiyle talebini reddetti. Fevzi K. da hukuka aykırı olduğunu iddia ettiği SGK kararının iptali ile emeklilik tarihinin tazminat ve maaşlı şekilde 2025 yılı olarak düzeltilmesi için Ankara 18’nci İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Ankara 18’inci İdare Mahkemesi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili maddesine göre, erbaş veya er olarak silah altında geçen sürelerin borçlandırılmak suretiyle sigortalılıktan sayılacağının hüküm altına alındığına dikkat çekti. Mahkeme, davacının 5510 sayılı kanunun ilgili maddesi kapsamında olduğuna, borçlanmaya ilişkin askerlik görevini yaptığı tarihlerde kamu görevinde çalışmaması nedeniyle verilen ret kararını, kanunda öngörülmemiş bir kısıtlamanın ‘yorum’ yoluyla uygulanmayacağı kanaatiyle hukuka uygun bulmadı. Kararda, davacının sigortalılık süresinin, sigorta başlangıç tarihinden başlayarak borçlandığı askerlikte geçen süre kadar geriye götürülmesi gerektiğine hükmedildi. SGK’nın kararını hukuka uygun bulmayan mahkeme, iptal kararı verdi.

Av.Ekrem Çatalkaya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM