• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bursa Garaj Kebap Ceo’ su Aziz Yıldız İle Lezzet Üzerine Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Bursa Garaj Kebap Ceo’ su Aziz Yıldız İle Lezzet Üzerine Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Bursa Garaj Kebap Ceo’ su Aziz Yıldız İle Lezzet Üzerine Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı
Aziz Yıldız ‘dan Doğa Güneşe Nasıl İhtiyaç Duyarsa, İnsanlarda Kebaba İhtiyaç Duyarlar
Büyüklerini dinleyen, ustalarının sözlerine önem veren Aziz Yıldız bana diyorlar ki, nerede, nasıl kullanacağını bilmezsen, sabah rüzgarıyla savrulur gidersin. Öfken ve nefsin bir olup aklını yener daima. Sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın. Dünya senin gözlerinin gördüğü gibi değil de bütün bilinmeyenler, feth edilmeyenler, görünmeyenler ancak sen faziletli ve ahlaklı olursan gün ışığına çıkacaksın diyenlerdenim. İşte size örflerine, adetlerine önem veren, lezzetiyle misafirlerine deer veren Aziz Yıldız ile söyleşi yaparak ilham alacağına inanıyorum. Hz. Ali’nin dediği gibi, “Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir”.  Bilgiye, zenginliğe önem verin, okuyarak tecrübeli insanları dinleyerek yolda kendinizi iyi pişirerek, olgunlaşarak işinizde marka olursunuz. Bu müstesna ve zengin birikimiyle göz kamaştıran Bursa bölgesinden gelerek siz değerli misafirlerimize sunabilmek üzere var olan deneyimlerimizden güç alarak, o yöreden özenle seçilen, etinden tutunda üzüm şırasına kadar doğal ürünlerimizi sunmayı ilke edinmiş ve lezzet durağı olarak anılan, sevilen Bursa Garaj Kebabı hakkında bilgileri siz değerli lezzet sevenlere sunmayı ilke edindik.
Aziz Yıldız Biyografisi
01.10.1984 Diyarbakır Hani doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Hani ilçesinde tamamladım. Lise tahsilimi Taksim Ticaret Lisesinde tamamladım. Lise birde iken Taksim’de bulaşıkçı olarak çalışıyor hem de okula gidiyordum. 9 kardeşiz. Evli ve 2 çocuğum var.
Kendi İşinizi Ne Zaman Kurdunuz?
Asker dönüşü Türkiye’ye Türk-İş Cafe Restaurantı kurdum. Biraz sıkıntı yaşadım ama değdi. Riske girmeden olmuyor. Cahil cesareti ile anne, babam ve kardeşlerimin desteği ve duaları ile yola çıktım. Çok şükür bu aşk, bu sevda bizi 4. şubeye ulaştırdı. Devam ediyoruz. Şimdi Okmeydanı’nda, Talat Paşa’da, Alibeyköy’de, İzmir Seferihisar’da hizmetlerimize devam ediyoruz.
Peki Hedefiniz Nedir?
Varılacak yer yok. Acelem yok, yaşayarak öğrenmeye, ayakta durmaya, düşünmeye, okumaya, çalışmaya, ileri düşünmeye, tempolu koşmaya, yolculuklarımı öğrenmeye, hedeflerimi ve paylaşımlarımı hiç bitirmeyecek bir yolculuk içindeyim. Su akar yolun bulur. Bizde akan suyun üstündeyiz. İstanbul’un gözbebeği Levent’te restoranım var. İskender sevenleri, düğün günleri, evlilik yıl dönümleri, iş yemekleri gibi hizmetimizi devam ettirmek, insanları kazanmak, gönüllere nakşetmek istiyorum. Her ülkeden gelen yatırımcı insanlarla tanışmak, hedefime doğru bir şekilde devam etmeye çalışıyorum. Bu ticaret yolunda çevremize faydalı olmak, çalışanlarımıza abilik yapmak, misafirlerimizin duasını almak için çalışmaya aşkla, sevdayla devam ediyoruz
Kendi İşinizi Kurma Süreciniz Zorluklar, Tecrübeleriniz, Biriktirdikleriniz ve Varsa Daha Fazlasını Merak Ediyoruz, Anlatır mısınız?
Bizim büyüklerimizin bir sözü var. Tecrübeler, hayatın kel kaldıktan sonra size tarak uzatması gibidir. Şu an 38 yaşındayım. Kel olmak için henüz çok genç, ancak tecrübeliyim. Acılarım, zorluklarım, karanlıklar geride kaldı. Hem genç, hem de tecrübeli bir girişimci olmak herkese nasip olmayan muazzam bir ödüldür. Şanslıyım 30 yaşında umudun kapısını aralayarak, Türkiye’ye çıktığım ticari serüvende birçok anlamda yenilikler kazandım. Beni eğitti, öğretti bu serüven yolculuğum. Hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar karakterime çok şey ekledi. Bir sürü güzel yürekli arkadaşlarım ve ustalarım var yanımda.
Neden Türk-İş Adı Altında Cafe Restaurantı?
Türkiye’ye yabancılar geliyor. Yabancıların mantığı ile yemeklerimiz için Türk-İş diyerek konuşuyorlar. Onların ağzından çok çıkan kelime olduğu için, Türkiye’yi temsil etmek için, hizmet vermek için, lezzetimizle, hizmetimizle bizi anmaları için Türk-İş Cafe bize uğur getirdi. Yabancıların uğrak yeri olduk, sevildik. Türkiye’yi temsil ediyoruz. İstanbul’da temsil etme sorumluluğumuz arttı. Bize gelen yabancı kişileri kazanmak için hizmet anlayışımızı ve sorumluluklarımızın bilince olarak çok şükür başardık ve yolumuza devam ediyoruz.
Bursa Garaj İskender Kebap Nedir?
Bursa Garaj İskender kebap veya iskender döner, Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. Bursa Garaişlar’da işe başlamıştır. Aslında temel malzemesi döner olsa da iskenderi iskender yapan, üstündeki tereyağ, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altındaki yağlı pide parçalarıdır.
Bursa Garaj Kebap Hikayesi Nedir?
Müşterilerimizin baskısı nedeniyle İstanbul Levent’teki mekanımız Oğuzhan Gürkan  tarafından açılmıştı. Kardeşim Ahmet Yıldız da yanında çalışıyordu.  Nedir sizi düşündüren konu, neden dalıp gidiyorsunuz diye sorardım. Bu lezzeti insanlara sevdirmek için çalıştık. Müşterilerimizin bu lezzeti yemeleri için biz yokken devam etmesi hayalini kuruyorum, kim yapacak, bu kaliteyi, lezzeti bozmadan derdi. Kardeşim Ahmet benden bahsetmiş. Geldik, tanıştık. 2018 yılında bize devrettiler. Vasiyeti, bu lezzeti bozmadan devam edin ki, müşterileriniz bu lezzetten mağdur kalmasın derdi. Biz de büyüklerimizin, ustalarımızın tavsiyeleriyle söz verdik ve bu bayrağı her daim ileriye taşımaya çalışıyoruz. Allah Uzun Ömürler versin. Bugün de yine ilk günkü gibi Bursa Garaj Kebap’ta modern koşullarla kaliteli hizmetimizi sunmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra özel üretilen turşu ve tatlıları ile misafirlerine lezzetin ilk adresi olduğunu kanıtlamıştır.
İstanbul’da kebap dünyasındaki iddiasını devam ettiren Bursa Garaj Kebap sektörünün en iyileri arasında gösterilmektedir.
 Bursa Garaj  Kebabı Sevenler İçin Ne Diyeceksiniz?
Stres nedeniyle zamanla yarış olan bir ülkede İskender özlemi çeken, İskender’i seven misafirlerimize özel servis imkanlarımızla bursa Garaj Kebabı’nı hazırlayarak, yanında özel salatası, turşusu, acı biberi yanında Üzüm Şırası ile özel eğitilmiş personelimiz tarafından sunularak lezzetli ve sağlıklı İskender yediriyoruz. Misafirlerimizi mutlu ve huzurlu gönderiyoruz.
Bursa Garaj Kebabının Lezzeti Sunumunda Saklı Diyorsunuz
Biz Levent’te Bursa Garaj Kebap tutkunlarının vazgeçemediği lezzet durağı olmaktan, Bursa Garaj Kebapi’in tadını en güzel şekilde yaşatmaya kararlıyız.
Zeytin Piyazı Hakkında Bizi Bilgilendirir misiniz?
Hatay kırma zeytin, yeşil soğan, maydanoz, kırmızı kapya biber ve cevizle hazırlanıyor. İki salatada zeytinyağı ve nar ekşili sos var. Göze de lezzet sunarak, yeni beni diyecek bir salata ve bunu dönerle ve İskenderle sunumu ise enfes bir şölene sizleri hazırlayacaktır.
Size Kimler Geliyor?
Bize gelen misafirlerimiz, kendilerini kanıtlamış kişilerdir, hanımefendilerdir. Bize gelen misafirlerimiz acıktığında gelip Bursa Garaj Kebap ve salatası, turşusu, Üzüm Şırası ile birlikte mutlu gönderiyoruz. Ne yiyeceklerini bilen, ne içeceklerini bilenlerdir. Bizim misafirlerimizin damaklarında tadımız, akıllarında adımızın kaldığına inanıyorum.
Bursa Garaj Kebabı Özellikleri Nelerdir?
Etinden ekmeğine kadar, turşusundan acı biberine kadar Bursa’dan özel hazırlanılarak bize gelir. Bize gelen ürünlerimizin sadece bize hazırlandığı için el değmediği için, nasıl kullanılması gerekse ürünlerin kalitesi bozulmadan, Bursa Garaj Kebabının sorumluluklarını taşıyarak, kalitesi, lezzetiyle ve ustalarımızın tecrübeleriyle enfes bir tadı sunarak, eksiksiz bir lezzet şöleni sunuyoruz.
Kırmızı Et Hakkında Ne Diyeceksiniz?
Kırmızı et, kalbin dostudur. Sağlığınız için vücudunuzun ihtiyacı olan protein için kırmızı eti eksik etmemeniz gerekir. Çünkü vücut alışmış, genlerinde et ile yetişmiş bir köklerden gelindiği için, vücudun et ihtiyacını keserseniz, vücut sıkıntı yaşar. En az 15 günde bir de olsa vücudunuzun alışkanlığı olan kırmızı eti tüketmek gerekir. İsteyen döner olarak tüketiyor, isteyen bursa garaj Kebap ve İskender, döner  olarak tüketiyor. Bence kırmızı et kalbin dostudur.
Turşunun Faydaları Nelerdir?
Fermente bir yiyecek olduğu için bakteri açısından zengin. Bu bakteriler bağırsak florasının zenginleşmesini sağlar ki güçlü bir bağırsak florası güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına gelir.Turşularım ankara çubuk ilçesinde ozel hazırlanarak gelır. Turşu ile gelen yararlı bakteriler aynı zamanda bağırsaklarda K vitamini yapımına destek olur. Onun için bize gelen misafirlerimiz turşularımızdan istiyorlar. Müşterilerimiz için özel olarak hazırlayarak kendilerine sunuyoruz.
Nezaket Kuralları Nedir?
Nezaket kuralları, toplumda nasıl davranılması gerektiğini ifade eden kurallar bütünüdür. Bir toplumda duruş, beden dili, tavır ve konuşma gibi detaylar nezaket kurallarını oluşturmaktadır. Başkalarına karşı hoşgörülü ve saygılı olma durumu da nezaket kuralları içerisindedir. Bizim amacımız ise, burayı bir okul gibi müşterilerimizin görmesi ve misafirlerimiz bizim hocalarımızdır. Nezaket kuralları içinde, sevgi ve saygı içinde çalışarak ve model olmaya çalışmak bir kişiye verilebilecek en güzel mesajdır.
Nezaket Kuralları Neler İçeriyor Açabilir misiniz?
Nezaket kuralları aşağıda verilmiştir ancak buna ek olarak birçok kural daha eklenebilmektedir. Çünkü nezaket kuralları yazılı olmayan kurallardır. Toplum içerisinde uyum sağlayan çoğu davranış bu kurallar arasında yer almaktadır. Toplum içinde uyulması gereken nezaket kuralları madde madde şu şekildedir:Başka kişilerin özgürlüklerine saygılı olmak.Yalan söylememek ve iftira atmamak.Emanete sahip çıkmak.Bir başkasının eşyasını kullanmadan önce izin istemek.Kadınlara ve çocuklara öncelik vermek.Büyükleri ziyaret ederek onlara saygı göstermek.El şakaları yapmamak.Trafik kurallarına uymak.Birileri konuşurken kulak misafiri olmamak.Sesi çok fazla yükseltmeden ölçülü seste konuşmak.Yemek yerken konuşmamak ve yemek yeme adabına uymak.Tutumlu davranmak.Karşıdaki kişinin sözünü kesmeden dikkatle dinlemek.Gerektiğinde özür dilemek.Nazik olmak.Gerektiğinde cömert olmak.Kişisel alanlara müdahale etmemek ve saygılı olmak.Bir şeyler içerken höpürdetmemek.Çantanızı masanın üzerine koymamak.Gittiğiniz ortama göre davranışlarınızı gözden geçirmek.
 Nezaket Kuralları Nerelerde Kullanılır?Nezaket kuralları toplum içerisinde her yerde kullanılabilmektedir. Otobüslerde, kafelerde, Restoranlarda, okullarda veya hastanelerde bu kurallar kullanılabilmektedir. Toplumla uyumlu olabilmeniz için her yerde kullanabilirsiniz.Nezaket Kuralları Neden Önemlidir?Nezaket kuralları, bulunduğunuz ortamda itibar kazanmak ve düzgün yaşamak için önemlidir. Bir kişi, nezaket kurallarına uyduğunda toplumsal normlara aykırı olmadan hayata rahatça entegre olabilmektedir. Bulunduğunuz ortamda sevilmek, itibar kazanmak istiyorsanız nezaket kurallarını benimsemeniz gerekmektedir.
 Hediyeleşme Nedir?“Hediyeleşin, çünkü hediye, aradaki muhabbeti artırır.“Hediyeleşin, sevgi yönüyle artın.“Hediyeleşin, çünkü hediye sevgiyi artırır, kalpteki kötü hisleri giderir.
“Ziyaretleşin, hediyeleşin. Çünkü ziyaret sevgiyi perçinler, hediye de kalpteki buğuz , kin, adavet gibi kötü duyguları söker atar.”  Onun için bizden hediye götürebileceğiniz özel tatlılar veya turşular. Hiç bir yerde bulamayacağınız hediyelerimiz ile sevgi bağınızın gelişmesine vesile olabiliriz. Hediye sevdirmek olsun. Hediye kırılan kalpleri tamir etmek olsun. Bizim ürünlerimizin de sizlere şans getireceği inancındayım.
Çatal Kaşık Kullanma Nezaketi Nedir?
Yemek bıçağı da tabağın sağına konulması gerekir. Yemek kaşığı ise tabağın sağına, bıçağın dışına konulması gerekir. Balık çatalı tabağın soluna, çatalın dışına konur. Çatal, bıçak ve kaşık kullanıldıktan sonra masaya bir daha konulmaması gerekir. Masada çatal bıçak yavaş yavaş yemek alışkanlığı getirir. Dikkatli ve yavaş yiyerek dişlere görev yaptırılabilir. Onun için ailecek ayda bir de olsa çocuklarla yemeğe çıkılarak model olunmalıdır.
Sofrada Davranış Kuralları Nedir?
Katılma sözü verilen bir ziyafete mutlaka gitmek gereklidir. Eğer gidilemeyecekse baştan söz verilmemelidir.  Ziyafetlere bildirilen saatten on dakika önce gidilir. Çok erken davranmak, ev sahibini zor durumda bırakabileceği gibi, çok gecikmek de saygısızlık olur. En çok on beş, yirmi dakika gecikilebilir. Yüksek mevki sahipleri, aile büyükleri en son gelirler.
Üzüm Şırası Hakkında Neler Söylersiniz?Üzümden elde edilen içeceklerden biri olan şıra, Osmanlı Mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Geleneksel lezzetler arasında da yerini koruyan şıra, sadece ülkemizde değil birçok ülkede de sevilmektedir. Şıra faydaları ve lezzetiyle dikkat çekip pek çok kişinin de beğenisini almıştır. Şıra bir şerbet ya da şurup değildir. Tamamen mayalanma işleminden geçer ve mayalanma işlemi sonunda içime hazır hale gelir.Şıra kırmızı üzümden aldığı lezzet ile hem sağlıklı bir içecektir hem de vücuda iyi gelir.Vitamin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan şıra, yaz sıcaklarında vücudu rahatlatmaktadır.A, B1 ve B2 vitaminlerine sahip olan bu içecek, bedenin daha canlı kalmasını ve enerjiyle dolmasını sağlar.Vitamin eksikliğinden yaşanan hastalıklara karşı tedbir almak isterseniz doğal şıra tüketebilirsiniz.doğal antioksidandır.Kırmızı üzüm, doğal antioksidan bir meyvedir. Sirkesi de şırası da vücudu arındırmaya yetecektir.Vücudun toksinlerden temizlenmesine destek olan şıra içeceği, her yaştan kişinin tüketebileceği faydalı bir sıvıdır.Şıra içtiğinizde, kanın temizlenmesini ve vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlamış olursunuz.Ödem atma konusunda da güçlü olan bu içeceği uzun yolculuklar sonrasında da tüketebilirsiniz.Kansızlığa İyi Gelir.Şırada potasyum oranı da yüksek tespit edilir. Potasyum ise kırmızı kan hücrelerinin gelişimini destekler.Şıra içerek kan değerini sağlıklı seviyeye çıkarabilirsiniz.Demir eksikliği yaşayan kişilerin düzenli olarak şıra içmesi önerilmektedir.Son zamanlarda yorgunluk ve üşüme sık sık kendini gösteriyorsa; bir süre şıra tüketerek üzerinizdeki kansızlık halini atabilirsiniz. Şıra ile enerjiniz de kan değeriniz de yenilenecek.
Size Gelen Misafirlere Ne Öneriyorsunuz?
Bizim arzumuz İskender ve yanında salata, turşu ve acı biberler. Yanında ise Üzüm Şırası. Etle birlikte tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır. Yemekle birlikte tüketilirse iyi olur. yemekten sonra final ise tatlı ile noktalanabilir. Sağlıklı beslenmek için tavsiyemiz bu.
Siyasete İlgi Duyuyor musunuz?
Bugünlerde herkes gibiyim. Sanırım kafası karışık ve iyiyi temenni eden sıradan bir vatandaş için siyaset evlilik gibidir. Evlilik demek, evde kalmak demektir. Karşınızdaki kişiyi mutlu etmek için, kendinizden ödün vermek, kendi lükslerinden feragat etmektir. Siyasiler, topluma hizmet edebilmek için kendinizden ödün veriyorlar. Mutsuz olduklarını düşünüyorum. Ayrıca sürekli göz önünde olmayı gerektiriyor, özgür değilsiniz yani. Sorumluluklarınız var tabi. Siyaset içinde büyüyoruz, siyaset içinde yetişiyoruz. Ama büyüklerim derdi ki, ilkin kendiniz için çalışın, ikincisi ailen için, üçüncüsü devletin için çalışın. Şimdi aileme toplama zamanı içindeyim. İnşallah bize de nasip olur. Ama her fikre, her düşünceye saygı duyanlardanım. İleride fırsat, sorumluluk kapımızı çalarsa neden olmasın.Gerçek Barış ve Huzur İçin Ne Yapmak Gerekir?Barış ve huzuru aramak gerekmez o içimizdedir. Dış koşullar, sizi barış ve huzurlu durumunuzdan uzaklaştıracaktır. Yani onlara izin verirseniz, iç hisleriniz de sizi uzaklaştırabilir. Kendinizin hakimi olun ve huzurunuzu koruyun. Düzenli olarak yapıldığı takdirde bu uygulamaların çok azı bile sizi doğal bir huzur haline döndürür.Güven Nedir?Güven çekirge gibidir, kaçınca bir daha geri gelmez.Baba Nedir?Baba rızık kapısıdır. Açmasını bilene, baba ile vakit geçirene. Babayı dinleyene, babaya zaman ayırana ne mutlu. Baba evin direği , baba evin ışığıdır. Babalarının kıymetini bilin. Baba ile vakit geçirin. Babanın tecrübelerini dinleyin. Babayı temsil edeceğinizi unutmayın. Kalıtım yolu ile size % 50 aynısı olacak, % 50 de sizin beceriniz, sizin kabiliyetiniz ve aklınızı iyi kullanırsanız başarı grafiğini yakalarsınız sizden rıcam. Babalar bızım misafirim olsun bız duvası alalım.Anne Nedir?Anne cennet kapısıdır. Girmesini bilene ne mutlu. Annesiyle vakit geçiren, annesini dinleyen, annesinden tat alana ne mutlu. Annesinin duasını alana ne mutlu. Onun için dinleyin, ama bildiğiniz, inandığınız yoldan vazgeçmeyin. Dinleyen toplayandır, onun için dinleyerek toplamasını bilin. Annenizi İskender yemeye, bizim misafirimiz olmaya getirirseniz bizde duasını alalım.
Evlat Nedir?Çocuklar zenginliğimizdir. Güç ve kuvvet simgemizdir. Aile devam edendir. Çalışmalarımızın, emeklerimizin meyvesidir çocuklarımız. Yaşam tadımızdır, lezzetimizdir, suyumuzdur, umudumuzdur. Evlat benim dağımdır, göz bebeğimdir. Saniye saniye gözümle bakarak büyüttüğüm, yetiştirdiğim, inandığım, varlığım, kıymetlimdir. tum evlatlara sağlık, huzur, mutluluk içinde yaşaması dılıyorum.Kardeş Nedir? 
Kardeş gönül aynasıdır. Bakmasını bilene, kardeşle sohbet etmesini, kardeşle paylaşmasını, kardeşle konuştuğu zaman açığını yakalayan değil eksiklerini kapatan kardeş olmak, içten candan davranmaktır, paylaşmaktır. Benim 9 kardeşim var. Çok şükür çok şanslıyım, bunun kıymetini bilenlerden biriyim. Cüneyt Yıldız kardeşim Bursa Garaj Kebabın başında kurallara bağlı, müşterilerini kapıda ağırlayan lezzeti sevdiren bir sorumluluk sahibi insandır.
Cüneyt Yıldız, Bursa Garaj Kebap Aşkı Nasıl Gidiyor?
Abi özel hazırlanılmış eti ve ateşle güzel demlenir.
Rengi gören imrenir.
Herkes sohbetlerde ilim öğrenir.
Bizde bir başkadır bursa garaj kebap lezzeti
Başka Hayalleriniz Var mı?
Abi bursa garaj kebap salatamızı, turşumuzu, tatlımızı yerken lezzetli anları, mutlu yüzleri birleştirecek şiirimiz var. Bunu müzikle, kliple müşterilerimize anlatmak istiyorum. Hem bursa garaj kebap lezzetimizi, İstanbul’a gelen yabancı misafirlerimize müzikle tanıtalım, izletelim, paylaştıralım istiyorum. Yeni nesile yabancı misafirlerimize ortak dilimiz olan müzikle anlatmak istiyorum.
Abi, bizim müşterilerimiz gerçekten bizim hocalarımız, öğretmenlerimiz. Onun için her gelen misafirlerimizin görüşlerini, fikirlerini alarak bu görüşleri, fikirleri toplayarak ileride kitaplaştırmak isterim. Belki bu görüşler bizlere ayna oluyor, ışık tutuyor. Kendimizi daha iyi işe hazırlarız.
Cüneyt Bey, Ustalar, Arge Çalışmaları Yapıyor mu?
Ustalarımız Türkiye’nin her bölgesinden kıymetli ürünleri toplayarak, arge çalışmaları yapıyorlar. Bizim bursa garaj kebap , Dönerin yanında sağlıklı neler olabilir sorularına cevap arıyorlar. Örneğin; Hatay’tan yeşillikler, yeşil zeytinleri getirterek sağlıklı salata hazırlıyoruz. Hem daha enfes bir tat ortaya çıkıyor hem de müşterilerimizin hazmını kolaylaştırarak daha sağlıklı bir güne ilerlemelerini sağlıyoruz.
Zamanlama İlkesi Nedir?
Korkunun en temel dinamiği zamanlama, sorunsaldır. Birden bire zamanınızın kalmadığını düşünüp, içinizde bir karamsarlık duygusu hissedebilirsiniz. Zaman hızla akıyor. Zamanınızı bölümler halinde irdeleyin. İkinci yolu yedeklemektir. Zamanı iyi kullanmanın yolunu öğrenin.Giyim Nedir?Giyim, sizi karşıya iyi gösterir, iyi anlatır, itimat ve güven sağlar. Giysilerinizle ağırlanırsınız, bilgilerinizle uğurlanırsınız. Onun için giyim konusuna çok çok önem verin. Siz değerlisiniz, size yakışan ambalajı ihmal etmeyin.Kitap Nedir?Kitap okumak barut gibidir. Bir kere tutuşunca artık sönmez. Elinizden kitap düşmesin. Okudukça bakış açınızı, okudukça ses tonunuzu, okudukça ikna gücünüzün arttığını fark edeceksiniz. Kitap sizin bilginizi artıran, cesaretinizi artıran güçtür.Kadın Nedir?Kadın henüz açmayı bekleyen bir tohumdur. Ne zaman olduğunu kabul edersen, yüreğine dokunursan, sana çiçekler vermeye başlar. Kadınları anlayan, kadınları dinleyen ve dilinden konuşana ne mutlu.onun için kadınlarım tanıyın kıymetı bılenlerden olun ıncıtmeyın kırmayın.Kitap Okumanın FaydalarıDüzenli ve sürekli kitap okuyan insanların kendini daha iyi ifade edebildiğini ve hedefine ulaşmada da en büyük rol olduğunu unutmayın. Kitap okursanız, kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Etkisini yüksek olacağının farkına varırsınız. Bilgiyi toplayın; hem aklınızda hem de defterinizde biriksin. Okumak İle İlgili Ne Söylemek İstersiniz? Şimdi müşterilerimiz benim öğretmenimdir. Okumak ömür boyu süren bir süreçtir. Bu yüzden insan fiziksel olarak değiştikçe, zihinsel olarak da değişir. Yaşın getirdiği olgunluk, kişiyi farklı kitaplar okumaya iter. Onun için okumayı her gün yaparak, hayallerinizin peşinde koşarak yürümek, hedefine gitmek çok çok önemli. Onun için ileride bursa garaj kebap da  bir köşesine; kitap, dergi, gazete koyacağım. Müşterilerimizin okumak istediği zaman ellerinin altında önemli eserler olsun istiyorum. Mekanımızda bir gün de kitap günü adı altında bir gecemiz olacaktır. Kitap sevenler, kitap hediye veren olursa sevinirim. Mekanımız için kitap toplamaya başladık. Güzel bir şekilde açacağız. Hem kitap okusunlar hem de İskender Kebabı tatsınlar.
Sevgi Nedir?
Sevgi, var oluşumuzun sebebidir. Bütün olmayı sağlayan en kuvvetli duygudur. Bizim işimizin altında yatan da insan sevgisidir. Sevgi kötülüğü yok eder. İyiliği yayar, katı kalpleri yumuşatır. Sevgi iki yönlüdür. Sevgisini veren için mutluluk kaynağı sevilenin kalbinde şefkat duygusudur.Etkili Özgüveniniz Var, Özgüven Nedir?Özgüven çekirge gibidir, kaçınca gelmez. Özgüven kendinize yönelik hissettiğiniz duyguların sonucu olarak oluşur. Özgüven, hayatınızın tüm birimlerine yansımasıdır. Özgüveninizin bizimle yani duygularımızla, düşüncelerimizle ve kendimizle ilgili olan kısmını iç özgüven olarak tanımlayabiliriz. Dış özgüven ise özgüveninizin iletişimle yansıttığımız şeklini ifade ediyor. Yani iki türlü iletişim biçimimiz var diyebiliriz. Birisi kendinize olan iç iletişimimiz, diğeri ise çevreyle olan iletişimimiz. Bu iki yönün iyi çalışması içinde okuyarak, yenileyerek, geliştirmek sizin elinizde.
 Size Göre Müşteri Nedir?Bize göre Türklere göre müşteri velinimetimizdir derler ama dünya penceresinden baktığımızda müşteri kraldır derler veya müşteri bebektir. Kralı karşılarken hazır ola geçerek büyük ilgi ve sevgi göstererek karşılanır. Veya bebek karşıdan gelirken gözlerine bakarak, sevgi göstererek ne güzel bir hanımefendi diyerek veya ne hoş bir beyefendi diyerek bu aşk ile bu sevgi ile Bursa Garaj Kebabının felsefesini yansıtmak istiyoruz. Çünkü müşteri çok çok kıymetli, değerli biridir. Bize hep ayna olur, para verirler, teşekkür ederler. Bu değerli hizmet içinde kalp kazanmak için İstanbul’da hizmetimizin konuşulmasını arzu ediyorum.
Müşterilerimizden Azerbaycan Bankalar Birliği Çalışanları
İş Ahlakı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?İyi, huylu ve güzel ahlaklı olmak.
Sözünü bilmek, sözünde durmak.
Anaya ve Ataya müşteriye hizmet etmesini bilmek.
Suçluya yumuşak davranmak.
Güler yüzlü olmak.Sır saklamayı bilmek.
Tatlı dilli olabilmek.
İnsanların hatalarını yüze vurmamak.
Tevazu sahibi olmak.
Dedikoduyu terk etmek.
Komşulara iyilik yapabilmek.
Sabırlı olmak.
Dostluğa önem vermek
Çalışanlarınıza Cesaretli Olun Diyorsunuz
Mal kaybeden bir şey kaybetmemiştir. Onurunu kaybeden çok şey kaybetmiştir. Cesaretini kaybeden herşeyini kaybetmiştir. Sizde cesaretini güçlendirin. Doğrunun yanında olun, doğrudan çıkmayın, sabırlı olun. Sizde mesleğinize sıkı sıkıya sarılın. Bir gün gelecek sizin de işiniz olacaktır. Hayalinizin peşinden gidin.
İnsanlara Nasıl İlham Verebiliriz?
Çevremizdekilere nasıl hizmet edebiliriz. Düşünelim, hayır dualarını nasıl alabilirim. Güzel yüzde, tatlı dilde önemli. Kendi hayatınızı, başkalarına ilham verir hale getirecek ve onlarla nazik ve akıllıca ilişkiler kurarak güzellikleriniz kendinize mal edebilir. Olumlu yönleri kendinize örnek alabilirsiniz. İyi niyetli, temiz kalpli olan kazanıyor.
Geçmişten Günümüze Baktığımızda Ne Değişti?
İyi rakipler, iyi ustalar, yetenekli insanlarla çalışmak ve rekabet etmek süper bir duygu. Eskiden gazinolarda sanatçılar sahneye çıktı mı, çatal-kaşık sesi duyulmazdı. Garsonlar servisi durdurmuşlar. Biz o günlere yetişemedik, Ama büyüklerimizden böyle duyup öğrendik. Her işin çıkmazı olduğu gibi bizim sektörde de kaliteyi düşürenler muhakkak oluyor. Hizmette ve kalitede yarışmak yok artık. Biz kendimizle yarışıyoruz, daha iyisini nasıl yapabiliriz diye düşünüyoruz. Her gün zaman geliyor biz misafirlerimize yansıtmamak için fedakarlık yapacağına inanıyoruz.
Size Has Prensibiniz Nedir?
Ben empati yaparım. Misafirlerimizin yerine kendimi koyar ve derim ki, ben bu yemeği yer miyim? Bu rakamı öder miyim diyerek bize gelen misafirlerimizden bazılarını annem yerine koyarak, babam yerine koyarak, kardeşim yerine koyarak, komşum yerine koyarak ağırlamaya çalışırım. Aynı duygu ile, aynı aşkla hizmet edenlerdeniz. Misafirlerimiz mutlu, huzurlu bir gün geçirsin istiyoruz.
Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Konuştuğunuzda doğruyu konuş. Sağırlara seslenir gibi sesini yükseltme, dilsizlere konuşur gibi sesini kısma. Güzel konuşmaya çalış. Ya evet ya da hayır de. İki arada bir derede kabilinden söz etme. Aynı sözleri tekrarlama. Konuşurken pardon, afedersiniz diyerek nezaket kurallarını sakın unutmayın. Bizim misafirlerimiz bizim öğretmenlerimizdir.
Sağlıklı Beslenme Nedir?
Sağlıklı beslenmenin püf noktası, çok yada az yemek yemek değil, asıl olan dengeli beslenmektir. Vücudun ihtiyacı olan eti yerken hazmı kolaylaştıran Üzüm Şırası size sağlıklı yiyecek ve içecekle sunumu fark edeceksiniz. İskenderimizi yerken yavaş yavaş dişlerinize görev yaptırarak, çatal-kaşığı kullanarak, ağır ağır yedikçe Üzüm Şırasını yudum yudum içtikçe lezzetli yemek yediğinizi fark edeceksiniz. Hızlı yemeyin ve yutmayın. Bunu yaparsanız, midenize de zarar verirsiniz.
Sizce İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalı?Yönetici giyinmeyi ve oturup kalkmayı bilmeli. Çalışanlarının fikir ve düşüncelerine kıymet vermeli. Müşterileriyle ilişkilerini dengede ve sağlıklı tutabilmeli. Çalışanlarının dertlerine kulak verip çözmekte gayret etmeli. Yönetici bir aile reisi olduğunu unutmamalı.
Peki Şansınızı Artırmanın Yolları Var mı?Hayada daha esnek ve sakin bakın. Hayatınızda yeni deneyimlere açık olun.
Sezgilerinizi ve iç sesinizi dinleyin.
Güçlü bir şans ağı için insanlarla iletişim kurun.
Sezgilerinizi yükseltecek adımlar atın.
Turizm Rehberleri İçin Ne Yapabilirsiniz?
Rehberler ve turizm şirketleri; ülkemizin tanıtımını, reklamını yapan, ülkemizin sevdiren kardeşlerimizdir. Ben bu değerli insanlarımıza Bursa Garaj Kebabının kapılarını ardına kadar açarak çalışmak isterim. Arzu ederlerse, rehberlerimizi misafir edelim. Gelsinler İskender Kebabımızı tatsınlar. Misafirlerini bizde ağırlasınlar, bize gelen misafirlerini evimizde ağırlar gibi hizmet etmekten gurur duyarız. Burada bir hikayeleri olsun. Bunları Türkiye’nin en güzel lezzetleriyle ağırlayalım. Üzerimize düşen ne varsa seve seve yapalım. Rehber bizim için değerli, kıymetli insanlardır.
Şefiniz Hüseyin Şen Hakkında Bizi Bilgilendirir misiniz?
Her gün Hüseyin Bey, ekibini eğitimden geçiriyor. Ayakkabıdan tırnak bakımına kadar kontrol ederek, nasıl davranılacak, nasıl işlerini yapacaklar, ses tonu, konuşma dili, vücut diline kadar eğitimden geçiriyor. Sonra göz teması ile müşterilerimiz iyi ağırlanır ve devreye şefimiz girerek misafirlerimizi dinler, ikramlarını yapar, sıkı takip eder. İşini ve görevini sıkı takip eden bir orkestra şefi gibi, sabahtan akşama kadar korku ve umut içinde çalışırlar. Akşam ise çok şükür kazasız belasız günümüz geçti diyerek bir kişiyi kırmadan, incitmeden göndermenin sevdası içinde çalışıyorlar. Bu da bizim için çok çok önemli. Gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için tüm çalışanlarımız, kendilerini görevlerine en ince ayrıntısına kadar hazırlıyorlar. Bu da bizleri kurum olarak çok mutlu ediyor.
Son Olarak Ne Demek İstersiniz?
Birlik ve beraberlik içinde kalalım. Vatanımızın kıymetini bilelim. Dünyanın en güzel coğrafyasındayız. Yaz, kış güneşimiz var. Bunlar bizim zenginliklerimiz, sonra milletimizin en büyük zenginliği, misafirperverliğidir. Ülkemize 130 ülkenin iş adamlarını, yatırımcılarını ağırlıyoruz. Katma değer kazandırarak ülkeme ve çevremize faydalı olmanın yollarını her daim arayacağız. Yolumuza değerlerimize sahip çıkarak devam edeceğiz.
Levent Mah, Hanımeli Sk. No:2, 34330 Beşiktaş/İstanbul  https://www.bursagaraj.com.tr

REZERVASYON 

0212 281 48 48

0212 284 94 90

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM