• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Girişimci iş kadını , Melek ruhlu, Siyaset Kadını, Sivaslı , Bakırköylü   bir Anne Emine Dirican İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Girişimci iş kadını , Melek ruhlu, Siyaset Kadını, Sivaslı , Bakırköylü   bir Anne Emine Dirican İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Girişimci iş kadını , Melek ruhlu, Siyaset Kadını, Sivaslı , Bakırköylü   bir Anne Emine Dirican İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Bakırköylü Girişimci Emine Dirican’a  Kulak Verelim?

Bir yazar diyor ki deneyimli tecrübeli  insanları  dinleyin, bilgilerini önerilerin  siz için Işık   olur. değerlendirin , Bakırköy ilçesi oturan Bakırköy için kafa yoran, Bakırköy’e faydalı  faaliyetleri düşünen  girişimci iş kadını,  Bir Kadın Gözlemleri ile  Bakırköy belediyesi için,  Bakırköy belediye başkan için 40 yıldır. Bakırköy’de oturan biri olarak  Bakırköy’de yapılması için önerileri fikirleri  çok faydalı konular, okuyarak ,Bakırköy’de hizmet istiyorsanız paylaşarak yorumunuzu yazarak Bakırköy faydalı hizmetler istemek  Bakırköy hakkı, gelin bu secimde Bakırköy’e hizmet edecek güvendiğimizi kişiye oyumuzu verelim, Bakırköy kazansın. diyen Bakırköylü girişimci  Emine Dirican Röportajı okuyarak Paylaşırsanız Bakırköy katkınızı olur. işte Gazeteci Ayson Karabağ Fikirleri verdiği  fikirleri sizi baş başa bırakıyoruz. iyi okumalar.

İçimizden Biri  Emine Dirican

Şimdi ,Ak Parti Meclis Üyesi Melek ruhlu, Siyaset Kadını, Sivaslı  ve  Bakırköy’ü  Emine Dirican Tanıyalım 

EMİNE DİRİCAN’IN BİYOGRAFİSİ

10.05.1963 yılında Sivas Zara’da doğdum. Babam Süleyman Ağa, annem yardımsever Huriye Hanım’dır. Altı kardeşiz, dört numara benim. Zara, havası içinde dünyaya gelen örflerin ve adetlerini öğrenen mücadeleci bir babanın gül kokan evlatlarıyız. Sivas Zara’da pek çok sanatçı, şair, profesör, iş insanı, doktor ve avukat yetişmiştir. Zara, ağaçlarıyla dolu dört tarafı yemyeşil çevrilmiş bir ilçeden oluşan bir yer. Böyle bir ilçede doğmanın ayrı bir anlamı var. Zara ilçesi babama küçük gelince, ailesini alıp İstanbul Taksim’e taşınmış. İlk ve ortaokulu Taksim Fındıklı’da okudum. Liseyi Kabataş Lisesi’nde bitirdim. Üniversiteyi oğlumla birlikte işletme bölümünden mezun oldum. Taksim ilinde güle oynaya ve neşeyle büyüdük. Hayalleri olan biriydim. Taksim’de büyümek her anlamda çok keyifliydi. İstanbul Taksim’de büyüyenlerin bütün çocukların hayalini devlet memuru olmak süslerdi. Kardeşlerim arasında ticaret seven, hayalleri olan biriydim. Benim hayallerim; kocaman, kendimize ait olan bir iş yerimizin olmasıydı ve o işyerinin yöneticisi olmaktı. Bize ait olan işyerinde insanlara hizmetten hizmete koşmaktı. Kendi markamı oluşturmak, dünya çapında pazarlamak, işsizlere iş vermek, abla olmak, girişken kadınlara cesaret vermek hayalleri içerisinde yetişen biriydim. İstanbul Taksim’in bize verdiği özgüven ve cesaret girişkenliği ve iletişimimin kuvvetli olmasını sağladı. Buna Sivas Zara’nın da katkısı var elbette. İnsanlara el vermek, yardımlarına koşmak, kadınların her işte her konuda yapabileceklerini yapabilmek, dernek çatısı altından insanlara yardım etmek, dayanışma içerisinde olmak hayalleri içinde büyüyen biriydim. Ama bizim İstanbul’da olmamıza rağmen Sivas’tan ve Zara’dan asla uzak kalmadık. Hep iç içe yaşadık: Ne gönlümüzden ne de gözümüzden eksik etmedik. Biz Zara aşkı içinde büyürken, hayalleri olanlardandım. Bu hayallerle büyüyor ve kendimi yetiştiriyordum. Okumaya, araştırmaya önem verdim. Büyüklerimi çok dinledim su akar yolunu bulur fikrine inananlardan biriydim ve ticaret işinden anlayan girişken biriydim. Öğrendiklerimi uygulamaya çalışıyordum. Kendi kendime yetiyor, kimseye muhtaç olmadan yaşıyordum. Gel zaman git zaman şartlar ve imkânlar bizi kendi işimizi kurmayı nasip etti. İnsanlara el vermeyi, yardım etmeyi ve onlara hizmet etmeyi düşünüyordum

Siyasiye Nasıl Başladınız?

Ak Parti 20  yıl önce dünya liderimize gönül verdim. Konuşması bana samım geldi. mesajları benim aklım yattı, kendisine güvendim, bende  siyasette  bir tuğla olurum düşüncesi içinde   siyaset başladım. cumhurbaşkanım  yolunda çalıştım. Mahallede görev yaptım; kapı kapı gezdim. Kimin kapısını çaldıysam hemşerim çıktı, hiç yabancı kalmadık. Her yerde her sektörde Sivaslı var. Kiminle görüştüysem ilişkilerimiz gelişti. 18 yılım ilçede, ilde meclis üyesi olarak görevler nasip oldu.

 

Ak Parti Bakırköy Meclis Üyesi  Emine Dirican Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Dayanıklılığı tanımlamaya çalıştığımda aklıma gelen ilk şey futbolculardı insanlar maçlarda atak yaparlar, karşı tarafa yüklenirler, koşar dururlar ve rakipleriyle kıyasıyla mücadele ederler. Diğer bütün sporcular gibi (Büyük iş adamları gibi) oyunun kuralını iyi bilirler ve hiçbir zaman atak yapmakta tereddüt  etmezler, hep ilerlemeyi yenmeyi düşünürler. Aynı taktiği asla yenemezler. Önlerindeki hedefe büyük bir ısrarla ulaşmaya çalışırlar.

Kanımca  dayanıklılık zeka güç ve kişinin kendine duyduğu saygıdan oluşan bir özellik. Bu özellikleri bütün hep etkilemiştir. Beni, örnek almışımdır. Kendime.

Belediye başkan olmadan önce Siyasi hayatında mahalle çalışmasından başlayarak siyasi arkadaşları  ile birlikte çalışmış buruşur  , afiş yapmış bez asmış, siyasi merdivenleri basamak basamak  çıkmış bu  yünü  hep örnek aldığım, hayran olduğum bu yünün sevdalıyım, çalışarak görev sorumluğunu severek yaptığını özlemini cumhurbaşkanımdan  tattım.

Güvenirliğe ve harika bir insandı. Gerçekten benim en büyük yol göstericilerimden biri olmuştur. Cumhurbaşkanım 20 yıldır. Onun yolunda mücadele etmekten mutluyum. Her toplantı için koşa köşe seve seve giden biriyim.  Çevremizde gençlerimiz  var. Onlara ablalık yaparak  yol gösterenken yollarında ışık   olmaya  çalışmaya devam ediyorum, partim için cumhurbaşkanı için 24 saat   çalışmaktan koşmaktan geri durmacam. dedi

 

Mahalle Sorumlusu Ak parti meclis üyesi Emine Dirican Ali Talip Özdemir Hakkında Ne Söylersiniz?

Bakırköy ‘de Oturan  Bakırköy düşünen  Komşularımdan ricam siyasi görüşün ne olursa olsun, saygı duyarım, CHP İki Dönem boşa gitti, Bakırköy CHP Belediye başkan Kibrinden  dolayı kendi partisiyle iletişim yoktu. Bakırköy kaybetti. Bakırköy siyasi  kale gibi  görünmeyi  bırakalım, Bakırköy için hizmet gelsin Bakırköy kazansın, Bakırköy ‘de Ali Talip Özdemir Bakırköy’de sevilen güvenilen bir  Yeri var. Seviliyor ve Şansı Var. Yeni Projeler yapan biri  Bakırköy düşünüyorsanız bizde bir ata sözü var.  Hatırlatayım Su akar Yolunu Bulur. Şimdi Gelin Bakırköy düşünelim bildiğimizi güvendiğimizi yaptıkların biliyoruz. Yapacağına eminiz. Bakırköy hamle yapacak , Bakırköy  yakışır, Bakırköy hamle yaptıracak kişi ortak alanımızı Bakırköy Bakırköy düşünüyorsanız Ali Talip Özdemir oyumuzu verelim. İstanbul Belediyesi içinde Muradımıza kavuşalım, İstanbul için Hizmetler yapılsın, Siyasi oyunlara  İstanbul teslim etmıyelım,5 yıl İstanbul yılı olsun, Bakırköy ilçemizin yılı olsun. Hükümet olsun İstanbul olsun Bakırköy olsun, birbirlerinden destek alacak ellerini  güçlenirse Bakırköy hizmet yağacak.

Siyasette bir Anınızı var mi?

Tek arzum Bakırköy’de neler yapabileceğimiz. Bakırköy, Türkiye’nin medeniyetler ilçesi olduğundan gelin el birliğiyle Bakırköy’ün önünü açalım. Bakırköy için imar durum üzerinde çalışarak İstanbul belediyesin meclisten geçirdik. Fakat Bakırköy Belediye Başkan’ı imzalasaydı; dört parsel bir araya gelerek hem şehir kültürünü uygun altı otopark 5 artı 1.5 vererek destek olsun ve daireler yenilensin. Şehir kültürüne yakışır bir çalışma olur düşüncesi içerisinde çalıştık. Ama Bakırköy Belediye Başkan’ı hala imzalamadı, kibirli bencil bir başkan Bakırköy düşünseydi kendi partisi  Ekrem beyden destek alarak Bakırköy katkısı olurdu. ama hiç Bakırköy düşünmedi ve Ekrem beyi eleştiren  biri oldu.

En azından eski imarları çok çok iyi bekleyeceğimize 4 parsel bir araya gelerek depreme dayanıklı binalarımızın olmasını isterdim. Bakırköy’de 7 mahallenin acil depreme dayanıklı binaların olması için devletin el atması gerekiyor. Bu seçimde Bakırköy’ü düşünüyorsanız, Bakırköy kazansın diyorsanız; yolları ve sokakları Bakırköy’e yakışır olsun diyorsanız, kültür ilçesi olup Dünya’ya açılsın diyorsanız, hizmet gelsin diyorsanız bu kez Bakırköy kazansın ve hizmet gelsin. Cumhurbaşkanımız, 130 ülkenin hayranlığını kazanmış; yatırımcısı, iş insanı olsun Türkiye’den ürün satmak için şirket merkezini İstanbul’a kuran Dünya’dan çok iş insanı var. Cumhuriyet ülkelerinin abileri  olduğumuzu, Türk markasına güven duyan bir dönem yaşadığımızı bilin. Artık söyleyeyim: İlçemiz kazansın, ülkemiz kazansın ve birbirimizi  yakından tanıyanlardan olalım. Bakırköy’ü Bakırköy Yapacak Adayımızı Ali Talip Özdemir  Bakırköy’de yapacakları ortada  üstelik  çok projesi olan biri şimdi Bakırköy kazanacak.

Başkanım hedefe ulaşmak için ne söylemek istersiniz?

Bazen elimizdeki imkanlar yeterli olmayabilir. Bu çok doğaldır. Unutmayın ki, bundan çok daha önemli bir şey vardır. İnanmak, başarıya giden yolun ilk ve en önemli basamağıdır. Bu sebeple hedefiniz ne olursa olsun, önce başaracağınıza inanın, sonra elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın.

Baba Nedir, Babanızı Bize Anlatır mısınız?

Babam, çalışkan, mücadeleci, geri vitesi olmayan, engelleri aşmasını bilen, sabırlı, azimli çalışan bir baba. Ağzından bir kötü kelime çıkmayan, aklında yanlış cümle barındırmayan biriydi. Benim gözümde kahramanımdı. Babam yanımda olsaydı beni daha iyi yönlendirirdi. Onun için babanızın kıymetini bilin, o çıranın dibindeki ışığından faydalanın. Onun elindeki şifadan faydalanın, bilgisinden, tecrübesinden faydalanmasını bilin. Sevgide saygıda haddinden fazla vermesini bilin. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Bana dünyada en büyük yaran nedir derlerse babam derim ve susarım. Babam giderse dağın gitti, atam gitti, sırtım gitti, yolum gitti, elim gitti, canım gitti, çocukluk yanım gitti, öpülecek elim gitti, bayram gitti. Allah rahmet eylesin. Mekânları cennet olsun. Işıklar içinde uyusun.

Anne Nedir? Annenizi Tanımak İsterim?

Anne cennet kapısıdır. Anne öğretmenimdir. Beni hiç yalnız bırakmadı. 6 çocukla çocuk büyüten kadın olarak mücadele veren, çocuklarını kollayan, koruyan, sarmalayan bir anne. Sevgi dolu biriydi. Benim hayatıma güç veren sihirli biriydi. Sivas hanımefendisiydi. Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun.

Kardeş Nedir?

Aynı ortamdan, aynı odada aynı yatakta büyüdüğün, hayaller kurduğun, birlikte güle oynaya büyüdüğüm kardeşlerim benim vitaminim, benim derman ilaçlarımdır. Hayatta duruşumdur, sevincimdir. Benim gücümdür, Yaslandığım dağımdır. Suyumdur. Aramızdan ayrılanlar oldu mekânları cennet olsun. Allah rahmet etsin. Kalanlara Allah uzun ömürler versin. Baş tacımdırlar.

Güven nedir?

Güven çekirge gibidir, kaçınca bir daha gelmez. Biz güven ve sevgiye önem vereceğiz. Vatandaşı candan kucaklayacağız, iletişimi iyi kuracağız, selamımız yüreklerine yansıyacak. Göz temasımız kalbe tesir edecektir. Buna inanıyorum.

Hayat size neler öğretti?

Bu ülkeye çocuk olarak gelip Bakırköy’e yerleştim. Bakırköy’de çalıştım, yaşadım, çocuklarımı büyüttüm. Şimdi gelin başka bir Bakırköy yok gelin birlik olalım. Bizi sağcı ve solcu olarak ayırdılar. Bu fikrin yerine Bakırköy’e yakışır şekilde işler yapalım. Vatandaşlar için faydalı insanlar seçip, sırtımızı devlete dayayalım. Su akar yerini bulur; biz su akan yerde olalım ki Bakırköy kazansın. 7 mahallemizi deprem tehlikesinden bir an önce kurtarmak gerekir. Fakat bunu belediye bünyesinde yapamayız. Bunu yaparsa devlet yapar. Bu konuda  Cumhurbaşkanının kapısını çalar, Bakırköy için Cumhurbaşkanımızdan istediği desteği alarak Bakırköy kazanır.. Hz. İsa’nın bir sözü var: Sen kapı çalmazsan, kapı açılmaz. Bakırköy için Sayın Ali Talip Özdemir kapı kapı çalarak Bakırköy için yapması  gereken işleri yapar.

Bakırköy’de oturup Bakırköy’de yaşayanlara bir Mesajınızı Var mı ?

Emanet bizim emanetimizdir. Zaman, gaflet delalet ve hatta hıyanet içinde olma zamanı değildir. Sağcı, solcu, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin Bakırköy’ü düşünelim, Bakırköy’ü kazandıralım. 2 dönemdir CHP oldu bir düşünün neler yaptı? Sokakları görüyorsunuz, caddeler bakımsız. Telefonları açan yok, başkana ulaşamıyorsunuz. Binamızda yaşlı ağaç var ilgilenecek kimse yok. Park ve bahçelerin durumunu görüyorsunuz: Çim yok, bahçeler sulanmadı, ağaçlar budanmadı, bakım yapacak ekip yok. Kapısını çaldığın da başkana ulaşamıyorsun üstelik. İki dönem ne yaptı? Bir düşünün. Bakırköy vakıf yeri yıkıldı da ne oldu? En azından orada her gün bir düğün oluyordu, bir katma değer kazandırıyordu. Bakırköy hizmet eden bir yerdi. Havuzda yüzme öğrenen çocuklarım oldu. Spor ve sauna için gelenlerde vardı… Şimdi bakın yerinde ne var? Bu adam CHP’li olsaydı işçisiyle kavga etmezdi. İşçisi iki kez greve gitmezdi. İşçisini tanımayan, ilçesine hizmet nasıl verilir bilmeyen, hizmeti arttıracak işler yapmayan bir belediye başkanı olduğu tescil edildi. CHP’ye oy verenler hizmet görmediniz. Bakırköy eski Bakırköy olmaktan çıktı. Bakırköy’ü hak ettiği ilçeye taşımak zorundayız. Şimdi Bakırköy’ü düşünme vakti. Maç tutar gibi parti tutmayalım; hizmet edecek, iş yapacak kişiler seçilmeli. 20 yıldır siyasetin içinde biri olarak, kardeşiniz olarak Bakırköy için yanımda olup destek verir misiniz? Bakırköy Bilen biri Bakırköylülerin ortak güvenilen biri Ali Talip Özdemir Bakırköy için çok projeleri olan biri gelin Ali Talip Özdemir’in Yanında olalım.

GELİN BAKIRKÖYDE, SİYASETTE YETENEKLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM VE GELİŞTİRELİM BAKIN NELER YAPACAĞIZ

Siz Uzun Yıllardır Siyasetin İçindesiniz ve Ataköylü bir Olarak . Gelen Başkan Ne Söylemek İstersiniz ?

Bakırköy’de hizmet verecek kadro  kurmasını isterim.

1) Park ve bahçelerin dilinden anlayan kadro kurarak, görev ve sorumluluklar vererek hazırlanacak. Benim  ilçemin  her tarafından birbirinden daha güzel mis kokulu çiçek havası yaymak olacaktır. Park ve çim ile güzel olacak, bakım olacak, vatandaşım parka gittiğin de ferahlayacak, çocuklarım parka gittiğin de çiçeklerin içerisinde oynayacak.

2) Parkların içende çiçek dilinden anlayan, çiçeği seven kadınlardan bir kadro kurmasını isterim

Hem çiçek üretiriz hem çiçek satarak gelir elde ederiz hem de ilçemizin her tarafına çiçek yayarız. Mevsimine göre yaparız.

3) Parklarımızda spor alanlarının, bakım boyasıyla ilgilenecek kadro kurulması isterim . İşleri ve görevleri ilçemizde asla sorun olmayacak. Her şey kullanışlı ve bakımlı olacak.

4) Doğalgaz, elektrik, tamir, ağaç budama gibi konularda ekibimi kurarak belediyelerin ağaçlara bakım yaptığı gibi vatandaşların bina önünde bahçesinde budanacak kimisi yıkıldı yıkılacak işleri mahalle mahalle dolaşarak, sorunları iyi dinleyecekler daha bilinçli ve dikkatli daha akılcı hareket edilerek vatandaşların sorunlarına çözüm üreterek sevgilerini kazanacak ekibin olması isterim.

5) Belediyede çalışan işçilerimle memurlarımla her ay kahvaltı yaparak işçiler  tanımasını  isterim. İçinde becerikli, bilgili, hizmet seven görevinin hakkını verecek kişileri tanıyarak, becerilerini öğrenerek, doğru adamı doğru yerde değerlendirmesini isterim.

6) Belediye Başkan yardımcılarının biri florada olacak biri Yeşilköy’de olacak biri Yeşilyurt’ta olacak biri menekşede biri Kartaltepe’de biri Osmaniye’de biri incirlide olacak. Sabahtan akşama kadar mahallesinde vatandaşın içerisinde onların sorunlarını dinleyecek, sorunları tespit edecek, her konuda not alacak, fotoğraf ve video çeken başkan yardımcıları olması isterim.. Her hafta toplantıda sorunların sunumu yapacaklar ve çözüm için karar verilecek. Toplantılarda işleri toplayacak, eritecek , çözecek  ve halledecek başkan Ali Talip Özdemir Olacak .

7) Meclis üyeleri Bakırköy vatandaşı için bizlerin işlerini sıkı takip etsinler. Eksiklikleri tespit etsinler. Yeri gelir engel olsunlar yeri gelir sahiplensinler ama bize ayna olsunlar. Bakırköy’ü

düşünerek sokakta, caddede halkın arasında olacak doğru kararlara imza atsınlar. İlçemizi daha güzel yerlere taşıyalım. Başkan odasında vakit geçiren meclis üyeleri değil de sokakta halkın içerisinde dolaşacak meclis üyeleri olmak isterim.

AZİMLE ÇALIŞAN KALPLERİ KAZANIR

Sevgili Emine Hanım, çok dolusunuz. Çocuklar için neler Olabilir ?

Ataköy’de bir masal park yapmak isterim. Çizgi filmlerin, kahramanlar ile donatırım. Çevresinde çocukların yiyeceği sağlıklı yerler açılmasını sağlarım. Oturulacak yerler olmasını isterim. Çocukların anneleri ile vakit geçirmesini sağlanmasını isterim. Anne baba ve çocuklar için mutlu bir yer olur. Bu şekilde tüm anne baba ve çocuklar Ataköy masal parka gelirler etrafındaki esnafın yüzü güler. Her il ve ilçeden anne ve baba gelmesini sağlar. Bu da ilçemiz için en kıymetli yerimiz olur.

 

Bakırköy kültür ilçesi Diyoruz. Siz Olsanız ne Düşünürsünüz?

Bakırköy’de sanatçıların doğduğu büyüdüğü çok kıymetli sanatçılar var. Bizde bir söz var: Ekmeği ekmekçiye ver bir de fazla ziyan etmesin. Her Pazar 24 saat eğlence yer olmasını isterim, eğlenip, oynasınlar. Sanatçıların bacasız  fabrika gibidir: Sahip çıkmak, el vermek gerektiğine inananlardan biriyim. Müzik dinlesinler, usta sanatçılar çırak sanatçılara hem örnek olur hem de gençlere el veren, gençleri yetiştiren, hazırlayan, yetenekli gençlere sahip çıkarak kadronun genişlemesini sağlar. Sanatı ile nereye gitse Bakırköy’ü temsil edecekler. Bizde 24 saat eğlensinler, oynasınlar. Çorba ikram edilsin, akşam pilav ikram edilsin , su ve çayını ikram ederek ilçemize gelenlerle ilgilenilir. Harika günleri olur diye düşünüyorum. Bu çalışmada Bakırköy’deki misafirlerimizde Bakırköylülerde mutlu edeceğine inanıyorum.

Kitap Sevdirip, Okutmak İçin Hayalleriniz Var mı?

Her mahallede kitap günü düzenlerim. 50 Kişilik  veya 100 kişilik  Guruplarla etkinlikler  yapılması isterim. Kitap konusunda uzman kişileri getirir az az konuşmalar yaptırarak model olur. 20 dakika kitap okunur. Onun özeti anlatılarak güzel bir bilgi alışverişi yapılır. Yaşatarak ve yaşayarak güzel günlerim olur. Belediyeden sorumlu  olarak içinde olmak şartıyla, el ele vererek model olarak, ikram yaparak, içten samimi davranışlarla insanların sevgisini kazanmak gerektiğine inanıyorum. Yazarlardan Kitap alınır  kitap hediye ederim. Sponsor dostlarım model olmasını sağlarım.

Gazeteciler İçin Nasıl Bir Çalışma Yapmak İsterseniz?

Başkandan  isteğim  ilçemizde Gazete çıkaranların  ofislerinde ziyaret yaparak bire bir tanıyarak Gazetesine inanarak hem belediyenin web sitesinde  İlçemizin Gazetecileri listesi yayınlanmasını   ve sahip çıkmasına  inanıyorum. Onların kalemi var. Onların mesleği var. onları  okuyan okuyucuları var. Onlar bize ayna oluyorlar, yol gösteriyorlar, çevrelerine bilgi okutuyorlar. Biz ilçemizdeki gazetecilerin etkinliklerimize  biz götürüp getireceğiz. Onların işlerine  asla karışmayacağız. Biz güzellikleri yaşayarak, görerek, duyarak kendi becerilerini kendilerine çekerler. Yazarla yayınlarına asla karışmamak gerekir. Basını özgür bırakmak gerekir. Biz onların yanımızda olmasını sağlayalım. Her şeyi biz talimatla yaparsak olmaz. Biz hizmet edeceğiz, biz çalışacağız onlar da nasıl kullanacaklarını bilirler. Eleştirel bakış açılarından biz de besleniriz ama işlerine karışmayız. Onları her toplantıya kendimiz getiririz yol parası harcamasınlar. Biz de gazetelerine üye olarak destek veririz. Çalışan kişilerin talimatıyla değil, bölgemizde gazetecilik yapanlara işini doğru yapanlara Bakırköy vatandaşlarına, okuyanlara el vermek zorundayız. Fakat gazeteyi bizim alıp dağıtmamızda iyi değil. Onlar gazetelerini okutsunlar, güzel işler yapsınlar biz de okuyan çevrede sevilen gazetelere üye olalım, sahip çıkalım ama işlerine asla karışmayalım. Onun adamı bunun adamı diyerek gazetecileri toplum aydınlatan, bilgilendiren olsunlar. Biz de belediyecilik yapalım; eksiklerimizi  görsünler, başarılarımızı görsünler en doğru karar bu diye düşünüyorum. Gazetecinin sağcısı solcusu olmaz.

Bakırköy Spor için ne Düşünüyorsunuz?

Bakırköy’de ne kadar spor kulüpleri varsa toplar bilgi alırım. İşinde uzman işini güzel, etkili yapanları seçer onları birlikte Bakırköy ilçesinde her alanda her sporda gençleri hazırlarım. Öğretelim, maçlara sokalım. Birincilik ikincilik kazansınlar. Bunları Dünya’ya tanıtalım. Sporcularda bacasız fabrikadır: üzerinde çalışıp, kafa yoralım. Âmâ şimdi duyuyorum her şey para  kimse memnun değil ve şikayetler çok fazla bu konuda çok bilinçli çalışmak gerektiğine inanıyorum. Belediye ile el el vererek ilçemizdeki çocuklarımıza sahip çıkacak spor sevdirecek model hocalara ihtiyacımız var.

Bakırköy’de Tiyatrocu ve Sanatçılar var. Bunları nasıl Değerlendirmek Gerekir?

Tiyatrocu olsun sanatçı olsun bacasız fabrikadır. Biz bu fabrikayı Türkiye Dünya pazarlamasını bilirsek hem sanatçıları çalıştırarak para kazanmasını sağlarız hem de belgeseller ile gelirin artmasını hem de film satarız. O zaman bu kadro çalışarak, üreterek belediyeye katkısı olacak, gençlere model olacak. İlçesini pazarlamasını bilecek. Ekip kurmak gerekir. Belediyeye kendimi atarım, yan gelir yatarım devrine son vermek gerekir. Yan gelip yatmak olmayacak. Yetenekli ve becerikli kişiler engel olmayacak çalışanlar olmalı bu yüzden hep doğruların yanında olacağız. ilçemizde belediyenin kültür evi olmalı, ilçemizde başarılı iş adamlarım var. sanatçılarım var. bu değerli kişilerin kitapların çıkartarak kitapların satarak gelir artırım ama kültürel  sahip çıkarız. tecrübeli kişilerden ders alınmasına faydalı olacağına inanıyorum.

Kadınlar İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Her mahallede kadınlar için örgü evi açılmasını  isterim. İpini verip kimisi çorap yapacak, kimisi çanta örecek, kimisi şapka, kimisi masa örtüsü kimisi yastık kılıfı, kimisi çocukları için çorap… Bunları üreteceğiz, bir ücret karşılığı alarak buralarda satış yapacağız. Web sitesinde satış yapılarak hem kadınların gelirini arttırmak hem de bir araya gelip çay içsinler, sohbet etsinler. Geçlere model olsunlar. Gençlerden öğrenmek isteyenlere kurs açarak yetiştirmek ve belgesini verme sonra iş vermek gerekir. Kadınların haftalık mutfak masraflarını kazanmalarını sağlanmasını isterim. Hem örgü örmek beyin jimnastiği kitap okumak gibi. Bu işin bir terapi olacağını düşünüyorum. Bir araya gelmeleri şifa olacağına kanaat getiriyorum. Bu örgü evlerin her mahallede olmasını sağlamak ve başarılı kadınları her yıl ödüllendirilmesini  istiyorum.

Kadın Kooperatiflere el Vermek Konusunda Ne Demek İstersiniz ?

Bakırköy’de Malatya  ikinci sırada , Sivas   üçüncü sırada Kastamonu dördüncü sırada Trabzon   insanları ağırlıklı  oturanlardır. İlçemizdeki vatandaşların durumuna bakarak Kastamonu, Sivas, Kars, Erzurum olsun bu illerde kadın kooperatifi ürünlerini alarak belediye pazarımızda belediye tarafından  satış yaparak kadınlara el vermek ve vatandaşların sağlıklı yöresel ürünleri ile buluşturmak isterim. Bu konuda çok yoğun çalışmak isterim. Vatandaşlara bölgesel ürünlerin denetim altında daha ekonomik satışı sağlamak ve bölgesel ürünlere sahip çıkmak gerekir.

Bakkallara Nasıl Sahip Çıkmak İstersiniz?

Biz bakkal kültüründe büyüdük. Elimizde yoksa bakkallardan alırdık. Deftere yazdırıyorduk. Evin anahtarını veriyorduk. Bakkalcılar marketlerin malı satmasınlar. Biz onlara kadın kooperatif ürünlerini getirerek ekmeği getirerek, peyniri, yağı, zeytinyağı vererek mahallesinde hizmet vererek satış yapmalarını sağlayabiliriz. mesleği koruyabiliriz. Toplantıda belediye olarak sahip çıkarız. Onlar da müşterilerine hizmet etmiş olurlar. Dayanışma sağlarlar. Vatandaş da sağlıklı ürünlere kavuşur. Bakkalcılara el verebiliriz. bu konuda Başkanımla Konuşmak gerekir.

Bisiklet Kültürü İçin Ne Yaparsınız?

Ataköy’de oturan olsun Osmaniye’de oturan olsun adliyede çalışan olsun belediye çalışanları olsun eve gidip gelirken bisikletle gidip gelirlerse hem spor yaparlar hem de paraları cebinde kalır. Bu kültürü çevremize yaymak gerekir. Sevdirmek gerekir. Ayda bir kez çocuklara bisikleti sevdirmek için etkinlikler yapmak gerekir. Bisiklet kursu verecek bir yerimiz olur bisiklet konusunda eğitimcilerin kursa verdirerek tehlikeli konulardan eğitim alarak yol durum hakkında nasıl davranmak gerektiğinin öğrenmesini sağlamak her yılda başarılı örnek vatandaşları örnek göstererek model olmalarını sağlarız. bisiklet yollarını  geliştirebiliriz.

 

Bakırköy Esnafı İçin Ne Yapabiliriz?

Geçmişinize bir bakın: Bakırköy, Dünya insanlarını çeken, bünyesine getiren bir ilçe. Biz bu konuda dala ileriye taşıyabiliriz. Dünya siyasetçileri ve sporcuları, iş insanları Yeşilköy balıkçılarının sayesinde Yeşilköy’de becerikli insanlar vardı. Bakırköy iş insanları satışında öncü olmaları gerekir. İstanbul’a ilk gelenlerin bünyesinde toplaması gerekir. Eğitim dediğimiz de ilk sırada Bakırköy gelir. Sanatta, müzikte, alışveriş merkezlerinde ilk akla gelen ilçe. Onun için Bakırköy esnaflarının önünü açarak birlik beraberlik içinde iş dünyasında daha ileriye taşımak ve daha iyi hizmet vermek için el ele her sektörü bölümlere ayırarak daha çok çalışmak gerektiğine inanıyorum. Bu konuda bize öncü gerekir. Belediye başkanım  her ay esnaflara toplantılar yapmalı, dinlemeli şikayetleri  bilmeli ve çalışacak eleman konusunda destek verebiliriz. Her yıl başarılı iş adamlarımızı plaketle onura ederek model işadamlarımızı  Bakırköy tanıtmalıyız.

Belediyelerin yerleri var. burada dijital tanıtım yerlerim olur. az ücret karşılığında  esnaflarım duyuruların ,kampanyaların, İndirimlerini   çevreye vatandaşa duyurmalı, bu konuda belediye olarak destek vermeliyiz. buruşur dağıtarak kapıları kirleterek olmayalım insanlara  duyurma  konusunda el vermeliyiz esnaflarım çalışsın indirimlerini  duyuralım doğru esnafları iyi çalışan esnafları Yılda bir ödüllendirelim.

Bakırköy Bakırköylülere Nasıl Anlatmak İstersiniz?

Hayatım Bakırköy’de geçti ama Bakırköy kültür ilçesi diyoruz, sanatçıların yeri diyoruz ama Bakırköy’ün  kilibi  yok. Bakırköy’e Ak Parti Gelirse , Bakırköy’de yaşayan insanları anlatan, birleştiren, eğlendiren, hayallerine kavuşturan, havasını  ve deniziyle her konuda öncülük eden . Kültürü ve sanatını herkese anlatmak istiyorum. Biz ev işlerinde müzik dinleyerek ev işi yapıyorduk şimdi kadınlar Bakırköy şarkısı dinleyerek temizlik yapsın, çocuklarını okula hazırlasınlar. Bakırköy Kilibi esnaflarda çalsın, Caferlerde çalsın, Bakırköy müzikle misafirlere anlatalım. bu konuda sayın Başkanım Ali Talip Özdemir sıcak bakacağına inanıyorum.

Bakırköy Yeraltı Çarşısı İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Bakırköy ilk alışveriş yeri. Buradaki mağazaların kalite anlayışı, hizmet şekillerini gözden geçirerek, fark yaratarak mağazacılık konusunda, giyim konusunda, sporda olsun, ayakkabıda olsun, gelinlikte olsun fark yapacaklar. Sözleşmeleri  incelemek gerekir , Kıralar çok değişti, Bakırköy belediye gelir getiren yere sahiplenmek gerekir. Çarşı Bakırköy’ün  bizde sahip çıkmak gerekir, belediye sendikalarıyla özel anlaşma yaparak sendika üyelerinin ceplerine mesaj çekerek müşteri yönlendirmesi yapacağız. Sendika, dernek ve spor kulüplerim var. İlişkileri iyi organize ederek, satışlarını arttırmak için daha fazla insanı içeri sokmak için çalışacağız. Yürüyen merdivenleri acil yaparak hizmetle yarıştırabiliriz, destek verebiliriz. Kiracılara sahip çıkacağız ve başarılı esnafları yılda bir kez plaketle ödüllendirmek gerekir. Model esnafları ortaya çıkarmak gerekir. Bu aşkı bu sevdayı Bakırköy’de yaparsak büyük ses getirir.

Kültür ilçesi Diyoruz Ama Kültür İle İlgimiz Yok ?

İlçemizdeki Mekanlara Kitap Köşesi Şartını Koyabiliriz. Belediye mekan açarken, yangın merdiveni yaptırırken kafe, Restorant , kahveciler, çay ocakları, hotel yerleri gibi kitabı sevdirmek için kitap köşe şartı koymalıyız. Bu şekilde kitaplara sahip çıkılacak, insanların dikkat çeken ortamlarda okuma alışkanlığın kazandırabilir. Bu konuda Bakırköy öncü olabilir. Kitaplarımıza sahip çıkabiliriz ve model olabiliriz. Kitap okunan ilk ilçe olmak  için atak yapabiliriz.

Bakırköy Esnaflarına Reklam Konusunda  Desteğiniz Olur mu?

Bakırköy’ün duyuru yerleri var. Bu yerlere dijital reklam yaparak hem belediyeye gelir getirmek için hem de esnafların ürün reklamı ve duyurusu için açılışlarını burada duyurarak hem vatandaş bilgilendirilecek hem de esnaf kampanyasını duyuracak hem de belediye reklam bedeli ödeyecek. Bu konuda reklam işlerini bilen, pazarlamayı bilen, reklam alarak hizmetin kalitesini arttıracak reklamcılarla çalışmak isterim. Hem yerimi  değerlenecek hem de gelirim artacak. Tabela reklam gelirlerini arttırma şansımı daha fazla reklam yerleri üreteceğiz. Reklam pano yerleri ortaya çıkaracağız burada reklam afişleri asmayı sağlayabiliriz. Bizde site var, mahalle var ve biz vatandaşın bulunduğu yerlere reklam panosu yaparak reklamcıdan reklam alarak gelir arttıracağız, yerimizi değerlendireceğiz. Bunu içinde bu birim gelişmesi için doğru adam doğru yerde değerlendirmek gerekir. Biz cebe değil belediyenin kasasına iş sokacak çalışacak üretecek doğru adımları atacak işlere imza atarız.

Kentsel Dönüşüm İçin Ne Yapabiliriz?

Bakırköy’de 7 mahallemiz sorunlu. Yenimahalle’den Kartaltepe’ye Osmaniye’de Cevizli Mahallede Hat Boyunda, kadar sorunlu mahallelerimiz Var. Devletin acil el atması gerekiyor. Bu konuda Sayın Başkan Ali Talip Özdemir  Planlı, programlı kimsenin hakkını yemeden harika bir mahalle haline getirebilir. Öncülük yapabilir. bu konuda ak parti belediyelerimiz  çalışmış tecrübeleri var.  İstanbul belediyesi olsun. devletin imkanları olsun bu konuda  başkanım Bakırköy için her kapıyı çalacak yaptıracak işleri sıkı takıp edecek bir başkan  Bakırköy yeni sayfa açacak adam Ali Talip Özdemir.

Park Bahçeler İçin Ne Yapılabilir?

Benim emeklilerim, kadınlar, çocuklar cumartesi Pazar hava alacağı yer olan parklarım var. Bakırköy’de olsun Ataköy’de olsun kamelyalar yaparak  güzel parkları hazırlayarak vatandaş hizmeti geliştirebiliriz. Çaylarını, yiyeceklerini alıp gelsinler. Harika bir Pazar yaşasınlar. Hava alsınlar, çocukların gözleri önünde oyun oynasınlar. Benim insanlarıma hizmet etmek, oturması çayını içmesi için çeşitli çiçekler ekerim. Yer yer birbirinden güzel parklarım olur. Şimdi gidin yeşillik yok, güneşten yanmış hiçbir özelliği olmayan bir yer olmuş. Bakırköy’deki tüm parklar bakımsız bekliyor.

Cumartesi ve Pazar Yeri İçin Siz Olsanız Ne Yapardınız?

Haftada 3 gün burası çalışıyor, diğer günler boş. Bakırköy gibi bir yerde yerim var, önemli bir yerde… Biz daha fazla neden değerlendirmiyoruz? Sosyete pazarının boş günlerini mobilya günleri yaparak, burada her gün hizmet vererek belediye gelirini arttırmak için çalışılabilir.. Bakırköy yabancı misafirlerin ve oturanların mobilya ihtiyaçlarını kendi yerimizde mobilyacıları buluşturabiliriz. Bu konuda daha iyi çalışabiliriz. Bu konuda model olabiliriz. Çünkü Bakırköy Kadıköy’den  halkalıdan her yerde gelme şansları var. Marmara var. metro var. deniz yollar var. her konuda şanslı bir ilçedeyiz.

Eski Eşyaları Paraya Çevirin Diyerek Hafta İçi İki Gün Bu Yer Esnaflara Verilmez mi?

Verilir tabii. Hepimizin evinde fazla eşyalar var atamıyoruz, saklıyoruz ama burada paraya çevirmek için kullanabiliriz. O esnafları seçerek onların evinde eski kullanılmamış eşyalar Var. ayakkabıdır, sobadır, giyimdir vs. bu insanların eşyalarını hem paraya çevrilecek ortam hazırlıya biliriz.  hem de alışveriş yapmasını sağlarız. Bu da büyük bir hizmet artısı olur. İstanbul’un her semtinden insanlar gelir, Yalova’dan  Tekirdağ’dan da gelir. Biz bu konuyu belediye olarak duyurur ve reklam yaparız. Biz bekleyen değil, insanları bir araya getiren olmalıyız. Bakırköy yakışan bir pazar olmuş olur.

Bakırköy’deki Yaşlılarımız Gelip Giderken Yürüyorlar da Yolda Oturacak Yerleri Yok?

Bakırköy’deki yaşlı vatandaşlara yakışır şekilde; dayanıklı, kullanışlı her mevsim için uygun olan şekilde yapmak gerekir. İnsanlara değer verip onlar için uygun yerler yapmak gerekir. Yaşlıları düşünmek zorundayız. Emeklilerimizi dinlenecek  oturacak yerler yapmak zorundayız.

Bakırköy’de 650 Dernek var. Siz Dernekler için Nasıl bir Çalışma Yapacaksınız?

Her dernek kendi kurulma amacında çalışarak hizmetle yarıştırarak biz de başarılı dernekleri yılda bir kez plaketle ödüllendiririz. Ama benim senin derneğin değil, kendi amacı doğrultusunda çalışmalar yapacak biz de derneklere eşit şekilde yaklaşacağız. Çalışan ve üretenlerin yanında olacağız. Hz. Ali’nin bir sözü var: Akıllı geçiniyorsanız akılsız insanları sırtınızda taşımayın. Biz derneklerin kasası olmayacağız, çalışıp üretenlerin yanında olacağız. Dernek için salon gerekiyorsa salon, ikram konusunda destek olacağız. Dernek işleri meclis onayı ile yapılacak. Kişilerin kulübü yerine gerçekten çalışan ve üretenlerin yanında olacağız. Kişiye değil topluma hizmet verenlerin yanında olacağız. Belediye kimsenin şahsına ait olmayacak. Topluma  kitlelere  vatandaşlara  faydalı işler yapanların yanında olmak zorundayız.

Bakırköy’de Hayvanlar İçin Ne Yapacaksınız?

Ataköy’de hayvandan korkan da var seven de rahatsız olan da… bu konudaki sorunları bulup, daha bilinçli çözümler üretmek gerek. Dünyada hayvanlar için nelerin yapılması doğru ve uygun olur bunları araştırıp, uygulamak gerekir. Park ve bahçelerde ekmeği torbada getirip asıyorlar. Sanki o ekmeği biri gelip açacak, doğrudan hayvanlara vereceklermiş gibi asıyorlar. Sevgili kardeşlerim, evinizde ekmek kaldıysa, yoğurt kabına doğrayalım biraz üzerine süt döküp dışarıda uygun yerlere hayvanlar için kabı bırakalım. Duyarlı insan olup çocuklarımıza örnek olursak süper olur. Ama ekmekleri asarak bırakmayalım, hem ilçeye yakışmıyor hem de yabancı misafirlerimizi düşünelim. Bize yakışan şekilde yapmalıyız.

Ataköy’de Hayvanlardan Şikâyet Edende var. Sevende Var.

Bence  belediye başkanım onculuğunda hayvanlara nasıl davranılması gereken eğitimli videolar çekerek hayvanlara yaklaşma şeklini öğreten filim yapılarak bu filmleri televizyonda yayınlayarak sosyal medya paylaşarak hayvandan korkan kişilerin  geliştirerek şikayeti bırakıp hayvanlara sahip çıkmak gerekir. onları el uzatmak gerekir. Hayvan hissediyor. bizde sevgi yünümüzü hayvanlara  göstermeliyiz.

Bakırköy’de Ermeni ve Süryani Cemaatler Var. Neler düşünüyorsunuz?

Bakırköy  medeniyet ilçesi, biz bu ilçeye bilinçli geldik. Bünyesinde her türlü insan bağrında yaşamış, bizim için çok kıymetli insanlarla birlikte yaşıyoruz. Birbirimizin kültürünü öğrenmek gerektiğine inanıyorum. İçimizde Kürt var ve Kürtçe öğrenmemiz gerekir. Ermeni dilini öğrenmek gerekir. Birbirimizden öğreneceğimiz çok konu var, birbirimizden alacağımız çok ders var. Bir usta diyor ki: Tecrübeli, bilgili ve bedel ödemiş kişilerin bilgilerini dinleyin, vaktiniz yetmeyebilir ama ders çıkarıp siz de aynı bedeli ödemeyin. Biz de bu konularda daha fazla ilişkileri geliştirebiliriz. aynı kafada olmak önemli değil, farklı düşünen kişilere ihtiyacım var.

Bakırköy Kültür İlçesine Daha Fazla Neler Yapılabilir?

Bakırköy Meydan olsun merkez yerler olsun Gazete Kumbarası  asılmalı Ücretsiz  bölgesel gazeteleri okuyan kişilere buluşturmak gerekir. Bakırköy ilçesinden çıkan gazeteleri ve dergileri Bakırköy’e gelen misafirlere meydanda ya da başka uygun alanlarda ücretsiz okutabiliriz, diyerek ilçemizde çıkan gazeteleri vatandaşa ulaşabilmesi için uygun yerlere Gazete Kumbarası koyacağız. Vatandaş gelip rahatça alabilsin. Bu çalışmayı Bakırköy’ün tüm sokaklarına yapabiliriz. Önemli olan insanların okumasını  sağlamak ve ilçemize sahip çıkmak gerekir. Bakırköy’de çıkan gazeteler dergiler, ilçemizi temsil ediyor. Belediyede Vatandaş okuması için Rehber olmalı,

Bakırköy’e Eğitim için Gelen Öğrencilere Ne Yapmak Gerekir?

Bakırköy’e gelen öğrenciler bizim elçimiz olacak; Öğrencilerimizi ders çalışacak internet girecek belediye binasında yer açılabilir. biz bu öğrenciler için bir yerde zaman zaman bir araya gelmek ve iletişimimizi kuvvetlendirmek isteriz. Başarılı çocukları da yılda bir kez  Plaketle  Onura Etmeliyiz.  İlişkileri geliştirmek için çok önemli bir kitle, öğrencilere el verip destek olmak isteriz. Öğrencileri bir yıl evimizde misafir edebiliriz. Soframızda bir tabak fazla koymak isteriz. Birinin hikayesi olmak isteriz. Güzel bir fırsat bizim için de. Bu fikri ilçemizin belediye Başkan öncülüğü ile ilçemize yaya biliriz. her kişi evinde bir tabak koyarak odasını  vererek  öğrencilere el vermemiz gerekir. birlik içinde yaşamak sahiplenmek gerekir diye düşünüyorum.

Bakırköy Belediye Başkanı’na Ulaşmak Çok Zor. Siz bu Konuda Ne Söylersiniz?

Bizim Adayımızı Sayın Başkan  Ali Talip Özdemir her gün bir mahalle gezeceğine inanıyorum.. Vatandaşın içerisinde olur., kadınlarla kapıda çay içer , çocuklarla Top oynar diye düşünüyorum. Bakırköy vatandaşı başkanın nerede olacağımı bilir, günü ve saati duyurabilir. Vatandaşların ayaklarına gider ; sorunu yerinde görüp , çözmeye çalışır. Vatandaşın yanında olmak, onları dinleyen içlerinden biri olmak çok şey değiştirir. Biz vatandaşı kapıda bekleten değil, ayaklarına giden başkan özlüyoruz, bu konuları bilen tecrübeli   Severek Vatandaş in yanında olabilecek bir başkan Ali Talip Özdemir.

Belediye Başkanının Mesai Saati Nasıl Olur?

Bakırköy’de belediye başkanı olacaksanız kendinizi hizmete adamanız gerekir. 24 saat hizmette olabilmek için gece gündüz çalışarak, dolaşarak, dinleyerek yanlarında olmak gerekir. Başkanın ailesi olmaz, işi olmaz. Başkan kendini vatandaşa adamalı.  Sosyal medyayı kullanmalı, iletişimi daha hızlı kurmalı. Gerek telefonla gerekse sosyal medya aracılığıyla iletişim halinde olmalı. Zaman ayırmalı, okumalı ve hızlı çalışmalı. Başkanın En az  beş Asistan Sekreteri Olmalı, Başkan ile vatandaş arasında asistanlar köprü olacağına inanıyorum, dinleyecek not alacak konu iyi öğrenecek başkanın fikirlerini  alarak geri dönerek işi halledecek ve siki  takıp ederek, sonuçlandıracak bu konuda da başkan bilgilendirecek. onun için beş asistan sekreter Yeşilköy için Ataköy için Bakırköy için Osmaniye için ayrı ayrı görevleri olmalı  iyi düşün iyi dinleyen sorunları çözen olmak zorundayız. her şeyin baş iletişim, insanlara değer vermek ,fikirlerine  önemsemek gerekir.

Bakırköy’de Başarılı Bir Başkan Olabilmek İçin Nasıl Bir Kadro Kurulmalı ?

Ben iş dünyasından geldim. İki asistan sekreterim olacak, biri kadın biri erkek. Telefonlarıma bakıp, başkan ile  paylaşacaklar. Not alıp, çözüm yolları arayacaklar. Yol gösterip başkan  temsil edecekler. Yapamadıklarını başkan iletecekler. Bir kişi günlük programlarımızın fotoğraf ve videolarını çekip sosyal medya hesaplarımızda ve web sitemizde yayınlayacak vatandaşa bilgi verecek. Vatandaşımızda nerede olduğumu ne ile meşgul olduğumu öğrenecek, bilgi sahibi olacak. Bizim vatandaş diyor ki benim fikrime onam ver. Biz iyi dinleyin  sorunları çözen ve vatandaş yanında olmak için işin bilen insan seven görevin severek yapacak kişiler ile Çalışılmalı. başkan Temsil edecek  kişilerde çok çok önemli. Görev alacak kişiler aracı olduğunu  bilecek  Yürüm  yapmayacak dinleyecek notu alıp başkan iletmesi bilecek, ben iş hayatımda asistan sekreterlerime Yazarından eğitim aldırarak görevlerin daha iyi  yapmaların sağlardım. belediyede Çalışanlarına Ayson Karabağ’dan eğitim almalı çalışanları işin ve görevin severek yapması   için eğitim eğitim eğitim önemli.

Bir Belediye Başkanı İlçesi İçin Ne Yapmalı?

Başkan; yol gösteren, yol açan, ilçesini tanıtıp pazarlayan biri olmalı. Başkan Ali Talip Özdemir  bunları yapabilecek biri . Bakırköy Vatandaşına  gerekirse reklam yoluyla spot yayınlamalı. Örnek verirsek; sigara içip atanları uyarmak için reklam filmi ile uyarmak gerekir. Ya da yaya yoluna araç bırakıları uyarmak için bir reklam filmi gibi. Aciller için 5 dakika araçların park yerlerini açarız ama 5 dakika içerisinde işini görüp gitsin yerleri yaparak vatandaşı bilgilendireceğiz. Geri dönüşüm konusunda kağıt ve elbiseleri daha iyi hale getirerek doğru firmalar ile çalışılabilir.. Geri dönüşümden de gelir elde edebiliriz. Teknolojik imkanları kullanarak ilçenin yer altında ne var ne yok film çekerek daha bilinçli karar verebiliriz. İnşaat sektörü için yer altı arama tarama cihazı ile hizmet vererek yapacağı yerin filmini çekerek bilinçlendirebiliriz. Bunu da bir ücret karşılığında yapılabilir. Bakırköy de Kâğıt para bu konuda mükemmel organze edilmeli, Eski elbiseler  konusunda , Eski  Eşyalar konusunda, naylon konusunda, Kutu Cola konusunda iyi organize edilerek  para çevrilen işler , buda ilçemize gelir konusunda geliştirebiliriz.

Yeşilköy Dünya İş İnsanları için bir Fuar var. Burayı Nasıl Değerlendirmek Gerekir?

Fuar Bakırköy için çok kıymetli. Girişte Bakırköy’ü tanımak için yemek yerleri, hoteller, sauna yerleri ya da hediyelik eşya dükkanlarıyla Bakırköy esnafını tanıtarak müşteri kazanabiliriz. Esnafın kazanması demek Bakırköy’ün kazanması demek. Fuar Bakırköy için bir nimettir, iyi değerlendirmek gerekir. Bizim için de bir şans kapısıdır; gelen iş insanları ile Bakırköy’deki iş insanlarını tanıştırmak ve buluşturmak gerekir. Ona göre bir etkinlik ve kahvaltı programı düzenleyebiliriz. Gelen misafirlerin kalplerine Bakırköy’ü yazdırıp, bir hikayeleri olsun isteriz. Onun için Her fuar girişinde Bakırköy temsil edecek en az 15 firma  tanıtım için özel çalışma yapmalıyız. girerken Bakırköy esnafı ile karşılaşmalı ,bu konuda başkan özel çalışma yaparak Bakırköy esnafına sahip çıkmalı.

Bakırköy’de Bakırköy Anlatan Müzeye İhtiyacı Var Mı?

Bakırköy İstanbullun incisi , Kültür yeri. Bakırköy medeniyetler ilçesi diyoruz ama Bakırköy müzesi olmalı. Bakırköy’de yaşayan insanların giyimlerinden tut, kullandıkları eşyaların çoğu eski İstanbul kültürüne ait. Denize girdikleri günler bile farklı. Gerekirse bu insanlarla belgesel film bile çeker Bakırköy’e yakışır bir müzeye koyarız. Bakırköy’ü anlatan bir müze olmalı. Çok şanslıyız: Mustafa Kemal Atatürk’ün denize girdiği görüntüleri ve hikayeleri var. Biz bunları neden müzemizde anlatmayalım? Cem Karaca, Tarık Akan gibi birbirinden güzel insanların belgesellerini müzemizde tanıtalım. Geçmiş sahip çıkalım, gelecek nesille de Bakırköy’ü anlatalım. Bir yerdeki eşya olur kıyafet olur bunları belgesel izleyecek odaları olur hikayeleri olur. Müzeyi ziyaret eden insanlara bir anı olur, ilham verir. Bu müze Bakırköy için geç kalınmış bir müze.

Bakırköy Kültür İlçesi Ama Kültür Yayın Yok?

Belediyenin yayın evi  kurulmalı . Bakırköy’de yaşamış tecrübeli bilgili insanlar var. Tek tek tespit eder bu insanları bilgi alarak kitaplaştıracak şekilde peşlerine düşerim. Bilgiler mezar değil, insanlara faydalı olsun diye yayın evleri ve kitaplar var. Bakırköy’deki yaşanmışlıkları kitaplaştırıp kültüre kazandırırım. Ders veren belgesellerden yaparım. Bunun için becerikli ve sanatçı insanlar var. Ders veren kısa filmler yaptırırım. Çocuklar için olur, yaşlılar için olur herkes için. Çocuk yetiştirmekle ilgili filmler olur, insanlara faydalı kitap ve belgeseller üreterek bunları satar, belediyeye gelir elde ederim. Hem de kültürümüze sahip çıkarım.

Kadınlarımızı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Konferans salonlarım var, kadınların işi 9’da bitiyor. 11’e kadar iletişim dersi veririm. Aile için, eşini yönlendirmek için, çocuk yetiştirmek gibi eğitimler vererek başarılı kadınların sayısını arttırırdım. Kadınlar bilinçli oldukça; evini de eşini de çocuklarını da eğitecektir. Kadınlar ufkun açarak, öğreterek cesaret verdirerek kadın güçlü oldukça ,kadın bilinçli oldukça   Bakırköy gelişir. Bakırköy’de girişimci kadın sayısı artar onun için kadınların gelişmesi için iletişim dersleri aldırmak gerekir. Eğitimciler, yazarları bilgilerini  tecrübelerin kadınlarımıza Öğretmek için ortam hazırlamak zorundayız.

Başkan Olsanız İşsizler İçin Ne Yaparsınız?

İlçemizde iş arayan gençlere el vermek isterdim. Değerli hocaların eşliğinde iş arayanlara eğitim vererek sertifikalar verirdim. Hocaların eğitim alan kişileri; garson, pideci, şoför, pastacı, hasta bakıcı gibi gruplara ayırarak notlar verirdim. Yeni işe başlayanlar için nasıl davranması gerektiğiyle ilgili eğitim, görevin nasıl yapılacağı, giyime nasıl dikkat edileceği sorumlulukları öğreterek dikkatli çalıştıracak şekilde eğitimden geçirirdim. İş bulur yerleştirirdim. İlçemizde kimsenin yapamadığını yapardım.

Bakırköy’deki Park, Bahçe Gibi Kiralık Yerlerde Çayı Ne Kadara Satardınız?

Kendi yerlerimizde olan kiracılarımız  emekliye olsun öğrenciler olsun su konusunda  5 TL satmaları isterim  çayı 5 TL satması isterdim. ama menusun isterse 150 TL 200 TL satsın o konu beceriye bağlı lezzete bağlı sevdirse oradan kazanacak ama su ve cay konusunda para kazanacak liseye koymayacak, oradan para kazanmayacak. vatandaşına hizmet edecek, çünkü veren el alan elden üstündür. diyen esnaflara ihtiyacım var. Kiracılarımız  hizmetin menusun  çevresine satması için tanıtım  yapacak pazarlayacak anlatacak özendirecek  satışında başarılı olacak, bugün  bir düşün Kartaltepe  millet park olsun, Ataköy park olsun  çevresi insan kaynıyor. dünya insanlara  Bakırköy’de o zaman menusu için kahvaltı için tanıtım pazarlamaya önem vermesi gerekir. ama hiç görmedim ve duymadım, hep ver diyerek olmaz, fark yaparak olur.

Bakırköy’deki Girişken Kadınlar İçin Nasıl Bir Ablalık Yaparsınız?

Bu kardeşlerime balık tutmayı öğretirim. Hz. Ali’nin bir sözü var: Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir. Ben girişken kadınlar için nasıl süper patron olunur? Engeller nasıl aşılır? Zaman nasıl kullanılır? Satışta başarının yolu nedir? Bilgi ile donatarak sertifikalarını verirdim. Biz de ilçemizde kadınların becerilerini satış yapacak yerler verir onlara satışları orada yaparlar. Artık mağazacılık, internet ve web sitesinden mağazan olsun yeterli. Elindeki teknolojiyi kullanmak gerekir. Watsat’dan  günde 1000 broşür gönderebilirsiniz. İşte bu fırsatı iyi değerlendirebilecek özgüvenli kadınlara ihtiyacımız var. Girişken kadınlarım ortaya çıkarmak gerekir, Bakırköy’de 130 ülkenin insanları var.  biz bu insanlarla  girişimci iş insanlarını buluşturmak tanıştırmak gerektiğine inanıyorum.

Bakırköy’deki Akademi ve Sanat Yerleri İçin Ne Yaparsınız?

Sanat çok kıymetli; sanat yapmak, resim yapmak, karikatür yapmak ayrı bir yetenek şiir yazmak,  okumak ayrı bir beceri. Biz sanatla uğraşan sanatçıları el birliğiyle tespit ederek bu sanatçıları dünyaya pazarlamak için uğraşacağız. Sanatla, müzikle uğraşanları pazarlayalım. Yeteneklerin doğru yerde kullanılması için yol gösteren, rehberlik eden olmak isterim. Becerikli insanların ufkunu açmak isterim. Özgüvenlerinin gelişmesini isterim. Fransa da ressam dalının  resimleri dünyada nasıl satılıyorsa, benim sanatçılarım  ürünlerde ilk Bakırköy’de sonra Türkiye’de  sonra dünyaya  yayılmalı. bunu içinde pazarlamayı ,Tanıtım iyi öğretmek gerekir. bunu adı   Reklam ile olur. Bu konuda çevremizde reklamcılarımız  var.

20  Yıldır Siyaset için Çalışan Bir Kadın Olarak Neler Öğrendiniz?

130 ülkede hayranlık bırakan bir Cumhurbaşkanımız var. Bize proje proje öğretti, bize yeni konuları yeni fikirleri yaymasını öğretti. Benim ilham kaynağım Cumhurbaşkanım. Hizmet aşkı uyandıran, hizmet için yerimde duramıyorum. 20  yıldır her yere aşk ile koştum. Her yerde bulundum; çok dinledim, çok gördüm, iyi inceledim, ders çalıştım, çok dinledim. Bir ilçede başkan olursam ne yaparsın diye ders çalıştım, araştırdım. Bu söylediklerimi yaşadığım ilçemi de yapma fırsatım olursa, Bakırköy’de bir kadının neler yapacağını ispat etmek için, kadınların önünü açmak için, kadınları siyasete sokmak için çalışırım. Her alanda kadınlar olsun her yerde kadınlar olsun. Kadınlar eli ile düzelten, ortamı germeyen sessizliği tercih edenlerdir. Onun için kadınların gelişmesi gerekir, kadınların her sektörde olması için çalışmak gerekir.

Marmara Üzerin Kapatıldığı zaman Bakırköy Meydan Daha Büyük Daha Geniş Olur mu?

Bakırköy için Belediye başkan iletişim kuvvetli olmalı, Ulaştırma bakanlığı ile  oturup konuşulmalı ,Yeni Mahalleden Ataköy kadar Marmara üzerin kapatıldığında ,meydan daha büyük olur. daha kullanışlı olur. Vatandaş olsun Çocuklarım olsun. Meydan dolaşacak ,oturacak yerlerimiz olur. bunu da yapacak tek kişi o da Başkan Ali Talip Özdemir, Bakanlıklar içinde iletişim olan ,Sözlerine Önem verilir.. iyi değerlendiren insanlara konuşulursa doğru adım atılabilir. bunu yapacak tek kişi  sayın başkanım Ali Talıp Özdemir.

 

Başkanım Danimarka’dan Gelen Sivaslı Kızlarımız  Murat Kurum ve Ali Talip Özdemir Bekliyorlar Size Desek İçin Buradalar ?

Sivaslı Merhum Dursun kur   1968 Yılında  Gurbete gidiyor. Mücadelesi vererek Danimarka’da kalıyor. şu anda Kızı Ayşe kur  ve Yeğenleri sofiye kur, Rabi’ye Kur Türk sevdalığı için Gelmişler , Bizim  secim konusunda yaşadıklarım yaşamak bayrakları sallamak için buradalar. fazla zamanları yok.  içlerinde Türk sevdalığı var. içinde bir Sivas  aşkı var. içinde bayrak sevgisi var. içinde insan sevgisi var. içinde Ülke sevgisi var. bunu gözlerinizden  anlarsınız. inşallah bir daha geldiklerinden bizde Bakırköy belediye kazanırız. başkanım Ali Talip Özdemir  ile kahvaltı yaptırmak bize nasip olsun. Murat Kurum bekliyorlar. kazansın murat başkanımla kahvaltı masasında buluştururuz.  Hayalimiz olsun. sizde ilgilendiğiniz için sizde teşekkür ederim.

Sayın Emine Dirican hanım efendi sizden çok şeyler öğrencim çok dolu fıkır sahibi birisiniz. ben sizden çok şey öğrendim bu Röportajdan okuyanda çok şey alır diye düşünüyorum, beni zenginleştirdiğin için teşekkürü ederim. ben teşekkür ederim sabırla dinledin not aldın. bende sizi kutlarım.

Ayson Karabağ

Yazar-Gazeteci 0532 3910934

YouTube/Bakırköyden Haber Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM