• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıklı Yaşam İçin  Doktor Mehmet Öztürk İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Sağlıklı Yaşam İçin Doktor Mehmet Öztürk İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Sağlıklı Doktor Mehmet Öztürk İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Bakırköy’de Şifa Yayan Doktor Mehmet Öztürk; Hayat Bir Melodiyse, Benim Nota Kesinlikle Sevgidir

Mehmet Öztürk Biyografisi

15.06.1964 Konya Ereğli doğumluyum. Orta halli bir ailenin oğluyum. Öğrencilik yıllarında şiirle beslenerek Necip Fazıl şiirleriyle beslendim. İlk, orta, liseyi Konya Ereğli’de Maarif Kolejinde bitirdim. Eğitimimi tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra mesleğim için uzmanlık eğitimleri alarak sertifikalarla birlikte hizmetimde ilklere imza atmak nasip oldu. Eskiden SSK dispanser diye ismi geçerdi. Devlet hastanelerinde başhekimlik ve yardımcı başhekimlik yaptığım yıllarda örneğin dispanserler üzerinde ilk atılımlar yapmak bana nasip oldu. Bekleme yok, hizmetimizi artırdık. İlk telefonla randevuyu biz başlattık. Bekleme salonlarını hazırlattık. Vatandaş geldiği zaman rahat edilebilecek, oturarak bekleyecek yerler yaptık. Bunlar yoktu, Yaşlılarımız veya çocuklarımızı doktor sevgisiyle karşılıyorduk. İlgi ile, sevgi ile kuyruklarda bekleyenlere son verdik. bu dönem bir devrim gibi oldu. Hastanelerde doktor olarak çalışmış veya başhekimlik yapmış pek çok hastanede yöneticilik yapmış, emekli olduktan sonra çevremin ikazları ile dostlarım biz şimdi kime gideceğiz dediler. Etkisinde kalarak şimdi kendi muayenemi açtım. Başakşehirdeyim. Bakırköy’de komşularım, dostlarım Bakırköy’de açman gerekir diyerek bizi Bakırköy’de açmaya teşvik ediyorlar. Dostlarıma ve sevenlerime sağlık şifası vermeye devam ediyoruz. Dostlarımın gülen yüzlerini görmek, benim yaşam sevincimi artırıyor.

Konya Ereğli Hakkında Bizi Bilgilendirir misiniz?

Ereğli, Konya ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde Emirgazi, doğusunda Niğde, güneyinde Karaman ve Halkapınar, batısında ise Karapınar bulunmaktadır. Konya’ya 150 kilometre uzaklıktadır

Etli Ekmek Nedir?

Etli ekmek, Konya yöresine ait olan ve özellikle bu yörelerde yapılan bir çeşit ince ve kenarsız içli pide türüdür. Konya haricinde Kastamonu ve Mardin gibi çeşitli yörelerde de farklı türleri yapılmaktadır

Bamya Çorbası

Orta Anadolu’da yapılan bamya çorbası Konya’da klasik menülerde ara yemeği olarak önem arz eder. Konya’da pilav (düğün ve davet yemekleri) ve kara yemek takımında (geleneğinde olduğu gibi) ekşi olduğu için tatlıdan sonra verilerek ikinci tertip yemeklerin yenmesi için iştah açar. Kurutulmuş çiçek bamyalar ve kuşbaşı et ile hazırlanır. Tarifi (4 kişiden fazla). Bamyanın Pişirme Süresi: Ortalama 1 saat.Bamyaları haşlamak için 3 su bardağı su, yarım su bardağı kuru çiçek bamya, yarım limon (dilimlenmiş), yarım su bardağı kuyruk yağı (bamyaların büyüklüğünde doğranmış), 1 su bardağı koyun eti (bamyaların büyüklüğünde doğranmış), 1 yemek kaşığı sadeyağ (tereyağı), 2 soğan (çok ince kıyılmış), 1 yemek kaşığı domates salçası (mevsim yaz ise ve istenirse 3 kırmızı domates), 5 su bardağı et suyu veya su, 1 tatlı kaşığı tuz, 2 çorba kaşığı limon suyu.

Bamyaların tüylerinin dökülmesi için kalburda veya bez arasında yıkanır. Üç dört limon dilimi konulmuş suyla (limon sünmemesini sağlar) yarı haşlanır, ipleri çıkarılır. Tencereye et ve kuyruk yağı konularak kapağı kapatılır. Et bıraktığı suyu çekinceye kadar arada bir karıştırarak kavurulur. Sadeyağı ve soğanları ilave edilir, soğanlar sararıncaya kadar kavurulur. Salça (yazsa ince doğranmış domatesleri) koyulur, çevirilir. Suyu ilave edilir, kapak örtülür, etler pişinceye kadar yaklaşık 30 dakika kaynatılır, bu arada tuzu atılır. Suyu azalmışsa 5 su bardağına tamamlanır. Haşlanmış bamyaları, limon veya koruk suyunu ilave edilir, kaynamaya başlayınca çok hafif ateşe al, bamyalar yumuşayıncaya kadar 20-30 dakika kadar pişirilir.

Muhammed Celaleddin Konya’yı Şereflendirmiştir

Muhammed Celâleddîn-i Rumi, veya kısaca bilinen adıyla Mevlânâ, 13. yüzyılda yaşamış Fars Sünni Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sûfi mutasavvıf. Konyamızı dünyaya anlatan, dilden dile gönüllerde nakış eden Konya’yı şereflendirmiştir. Kim olursan ol sen de gel kelimesi, bizim insanlara verdiğimiz değer olmuştur.

Baba Nedir?

Baba rızık kapısıdır. Açmasını bilene. Baba tecrübesinden faydalanan, babasıyla vakit geçirene ne mutlu. Allah uzun ömür versin. Arkamızda bir kale gibi duran, evimizin direği, evimizin ışığı. Beni sürekli Konya’ya çeken güç baba ve annemizin mıknatıs gücü. Allah başımızdan eksik etmesin. Babanızla vakit geçirin. Hikayeleriniz olsun. Günlük yaşantınızı filme çekin. İleride torunlarınızla izleyebilecek, elinizde film ve resim olsun. İhmal etmeyin.

Anne Nedir?

Anne cennet kapısıdır girmesini bilen. Cennet onların ayaklarının altında. Benim annem; benim ruhum, benim suyum, benim ilk öğretmenim, beni hayata hazırlayan, yetiştiren, gülmemde, insanlara sıcak davranışlarımda annemi andığımı hissediyorum. Allah başımızdan eksik etmesin. Benim Konya’da en büyük zenginliğim. Konya’ya gelirken mutlu, huzurlu geldiğim kapımdım, evimdir, ocağımdır, ışığımdır.

Kardeş Nedir?

Benim bir kız kardeşim var. Benim için candır, benim için gözdür, kulaktır, eldir, lezzettir. Onun için kardeş gönül aynasıdır, kardeşle yaşamayı, kardeşle sohbet etmeyi bilmek gerekir. Kardeşle konuştuğunuzda eksiklerini kapatan, örten olun, kardeş hatalarını kapatan, yaralarına el verendir. Benim için hayata bağlayan çekim gücüdür kardeşim.

Güven Nedir?

Güven çekirge gibidir, kaçınca bir daha geri gelmez. Bizim için en önemli güvendir. Biz insanlara güveniriz, insanları sırtımızda taşırız. Onun için en kıymetli şey güvendir. Güven sermayeden daha büyüktür.

Söz Nedir?

Söz verilince sözünüzde durun. Aksisi münafıklıktır. Güven sarsılır, kendine güven kazanmanın biricik yolu başarısızlığa yer vermeyecek derecede bir şeye iyi hazırlanmaktır. Onun için sözünüzde durun, iletişimi hızlı kurun. Size verilen değerin kıymetini bilin.

Hocam Doktor Nasıl Olmalı?

Vatandaşla iletişim konusunda sıcak olmalı, randevuya geleni kapıda ağırlamasını bilmeli.

Hastanede ayakkabısını düzelten olmalı, koluna girmesini bilmeli, yakın sıcak ilişkiler kurmasını bilmeli, hasta yakınının istediği zaman şikayetini, sıkıntısını size daha iyi anlatmasını sağlamalıyız. Bunun için en doğru iletişim güler yüzle olmaktır.

Hocam O Zaman Diyorsunuz ki, Bizde Önce İnsan

Önce insan sağlığı. Hastalarımıza en kaliteli hizmeti başında iletişimi, iyi diyaloğu hastayı anlamak, şikayetini iyi dinlemek, muayene ederek, doğru teşhisi koyduğunda hastanın yüzü gülüyor. Yüzü gülen insanları kapıya kadar gönderdiğimde hem ben çok mutlu oluyorum hem de hastalarım çok mutlu oluyor.

Yıllar Sizi Nasıl Değiştirdi, Ne Yönde Şekillendirdi Acaba?

Zaman ve hayata herkese süreciyle birlikte ne katıyorsa bana da onları kattı. Soğukkanlı yaptı, olgunlaştırdı. Çok derinden dinlemeyi öğretti. Bilginin ne kadar değerini öğretti. Her hastadan çok şey öğrendim. Anın değerini bilmek, hem kendine hem dışarıya farkındalığı yükseltmesi hissini uyandırıyor. Tecrübe ve bilgi her gelen hastayı doğru adımlarla atmanıza faydalı olduğu hissiyle mutluluğunu yaşıyorum. Bu da işimdeki başarıyla beni mutlu ediyor.

Hayat Size Şimdiye Kadar Ne Öğretti?

Hayatın öğrettiği çok şey var. bunu böyle bir cümleyle paketlemek çok zor ama bütün detayları bir kenara bırakacak olsam şöyle bir gözümü kapatıp genel resme baktığımda yaşamda en önemli olgununum sevgi ve sevginin gücü olduğunu gördüm. Bizi besleyen var, eden güçlendiren yegane şeyin sevgi olduğuna inanıyorum. Dünyayı düzene sokacak olan en üst prensip de sevgi. Bence hayat bir armoni veya metafora esas nota kesinlikle sevgi her kapıyı açıyor. Dünyanın tek dili, sevgi dili. Kullanana önem verene ne mutlu.

Kendinizi Biraz Anlatır mısınız? Eğlenceli misiniz, Nelere Güler, Ağlarsınız?

Aslında bir çok şeye güler, bir çok şeye ağlarım. Herkes gibi duyguları yoğun yaşayan biriyim. Esasında eğlenmeyi en iyi bilen insanlardan sayılabilirim. Ama disiplinli ve saygılı olmayı da severim. İnsanı severim, insana insan sevgisi veririm. İnsandan besleniyorum, insanları dinledikçe besleniyorum. İnsanları dinledikçe empati yapabiliyorum. Çok şeyi insanlardan öğreniyorum. Ben de insanlar arasında olmak, bilgi üniversitesi içinde canlı, pratik, sıcak bilgiler, taze taze alabilen, ne mutluyum. Sevgi içinde kalalım.

Kırmızı Çizgileriniz Nelerdir, Neler Sizi Çileden Çıkarır?

Kendimi savunmakta zorluk yaşayan, yardıma ihtiyaç duyulan birine yapılan haksızlığa tahammül edemem ve müdahale ederim.

Hocam, Son Yıllarda Nelerle Dertleriniz Var, Nelere Karşı Durursunuz?

Duyguları gerçek haliyle yaşamaktan ve göstermekten imtina ediyor. Büyük bir çoğunlukta diploma var. Bu beni çok üzüyor. Bu beni çok fazla rahatsız ediyor. Bunu hissettiğim ortamda asla durmuyorum. İnsanlardan sürekli hatalar duyuyorum. Üzülüyorum, hatalardan biri gibi geliyor, dolayısıyla son yıllardaki en büyük derdim bu.

Duygusal mısınız, Realist misiniz?

Kendime söz geçirebilen bir yapım var. Zor durumlar karşısında sağlam durmaya ve realist bakmaya çalışırım. Ama tabii duygusal bir tarafımda var. Ama aklımı ve hislerimi kullanırım.

Hocam; Hayata ve Mesleğe Dair Sizi Neler Besler?

Mesleğe dair beni en çok besleyen şey; gözlem ve içten dinlemem. Her şeyi not almam, araştırmam, okumam, seminere katılmam. Bakış açımı teknolojiyi inceleyerek her döneme ayak uydurmak, gelişen teknolojileri sık takip etmek gerekir. Doğanın çok meditatif bir etkisi var. Üzerimde yeşil ve maviyi gördüğüm anda rüzgarın, denizin, ormanın sesini duyduğumda kesinlikle arındığımı ve sınıflandığımı hissediyorum. Yeniden doğmak gibi. Her şeyin şifasını madden ve manen doğuda bulabileceğimize inanıyorum. Yaşım ilerledikçe de bu keyfim ve inancım daha da güçlendi. D

Hocam; Eleştiri Nedir, Eleştirildiğinizde Nasıl Karşılarsınız?

Eleştiri, bir kişi, eser ya da konuyu doğru ve yanlışlarını göstererek anlatmak amacıyla yazılan kısa metinlerdir. Sanat, edebiyat, düşünce eserlerini hem öz hem yapı yönünde açıklayan, başarılı ve başarısız ya da değerli ve değersiz yönlerini gösteren, bunları örneklerle somutlayıp belirten yazıdır. Benim için eleştiri aynadır. İnsan aynaya baktığı zaman eksiklerini görür. Sizi eleştiren kişiler, size karşı sevgisi olduğu için yazıyor, eleştiriyor. Onun için beni eleştiren, ayna tutan dostlarıma ben minnettarım. Onlar bizim yolda giderken, eksiklerimizi gösteren kendimizi toplayarak gitmemize vesile oldukları için ben teşekkür ederim. Ama eleştiri yapacak kişinin kalemi, bakış açısı, kültürü, bilgisi, vizyonu benim için çok önemli. Eleştiri yapan kişinin çok okuması varsa, bakış açısı varsa, kendisi toplumda kanıtlamışsa ben bu kahraman insanları dinlerim, ders çıkarırım.

İletişim Şifamdır

Bizim insanlara içten, samimi, cana yakın davranmamız, hastayla iletişim kurmamız şifamızdır. En iyi ilaç; içtenlik ve iletişimdir. Hastalarımızı, kapıya kadar yollayan doktor olmalıyız.

Hocam; Çok Dinç ve Yakışıklısınız, Bunun Sırrı Var mı?

Çok teşekkür ederim. Güzel ve sağlıklı yaşamaya dikkat ediyorum. Beslenmeme dikkat ediyorum. Az ve öz tüketiyorum. Suyu çok kullanıyorum. Yoğurt tüketiyorum. Sporu her gün yapıyorum, Cildime iyi geldiği için ozon tedavisi uyguluyorum. Yeni doğmuş baba gibi hissediyorum kendimi.

Hocam Evlisiniz, Her şey Dışarıdan Çok Güzel Duruyor, Mutlu Bir Yuvanın Sırrı Nedir?

Bence mutlu yuvanın sırrı; mutlu insan olmaktan geçiyor. Sevgiyi içimizde hissederek mutlu bir hayat yaşıyoruz. Ben mutlu bir insan olduğumu düşünüyorum. Bir insanda sevgiye gelirsek, sevgi mutlaka var olmalı, eşimin de büyük katkısı var. Evde huzur varsa, mutluluk varsa dışarıya yansıyor. Onun için

ben evde sevgi şarjına kendimi koyuyorum. Görevimde sevgi harcıyorum. Her akşam sevgi şarjına kendinizi koymayı unutmayın.

Hocam; Bu Bilginizi, Tecrübenizi Hangi Sepette Bekleteceksiniz?

Bilgimi ve tecrübemi ileride kitaplaştıracağım. Bu bilgilerim genç doktor kardeşlerime ışık olur düşüncesindeyim. Onun için bu bilgiyi, tecrübeleri kitaplaştırmak için çalışmalarım devam ediyor. Bu bilgilerimi okullarda seminerler vererek, bilgimi genç doktorlarla paylaşmayı düşünüyorum. Bilgi paylaşıldıkça iyi olduğuna inanıyorum. Hz. Ali’nin dediği gibi; Dünyanın en büyük zenginliği, akıl zenginliğidir. Biz de bu bilgi zenginliğini sağlıklı kardeşlerimle paylaşmayı düşünüyorum.

Vatandaş Kendi Kendisinin Doktoru Olması İçin Ne Yapmalı?

İnsanoğlu vücudunu kendisi yok etmeye hazırlamıştır. Vatandaş bilgili olursa, her şeyi ters düşünüyorsa ve dikkatli beslenmezse sıkıntı yaşar, bunların tersini yaparsa doktora, ilaca başvurmadan yaşar. Bunun içinde insan vücudunu iyi tanıyacak, bilgisi olacak, vücuttaki organlarını iyi tanıyacak. Yaşarken bile bile hata yapmadan doktorla yaşamalarını arzu ederim.

Bakırköy Vatandaşı İçin Ne Yapmak İstersiniz?

Bakırköy’e geldiğim zaman belediyenin konferans salonlarında ücretsiz seminerler vermeyi düşünüyorum. Kadınlarımızı, emeklilerimizi uyarmak ve onları sağlıklı bir hayatla devam ettirmek arzusu içindeyim. Hatırlatıcı bilgilerle onları uyarmayı düşünüyorum.

Hocam; Haftada Bir Gün Hasta Dinleme Gününüz Olsa, Nasıl Olur?

Bizim insanları içten sevgi ile dinleyin. O bile ilaçtır, şifadır, dermandır. Bu şekilde vatandaş başından geçen sıkıntıları, yaşadıklarını anlatarak başka doktor arkadaşlarım da bundan faydalanmalı. Bir usta diyor ki; Birileri acı fatura ödemişse dinleyin, o faturayı siz de ödemeyin. Biz de vatandaşlarımızı dinleyelim, başından geçenleri not alalım. O konuda ders çıkaralım. Hata yapmadan, kalp kırmadan insanlara daha faydalı, daha etkili olalım. Güzel bir fikir.

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi, ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır. Ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavidir. Ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumuna göre hastanın alacağı dozu belirler. Ozon güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemidir. Doğru uygulandığında neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.

Ozon tedavisi, ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır. Ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavidir. Ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumuna göre hastanın alacağı dozu belirler .Ozon güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemidir. Doğru uygulandığında neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.

Ozon Tedavisi’nin Etkileri

Ozon, kuvvetli bir antimikrobiyal ajandır. Ozon, bütün bakteri, virüs ve mantarlara karşı etkilidir.

Bağışıklık sisteminin dengeli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Metabolizmayı hızlandırır.

Dolaşım sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Genel anlamda vücudun oksijen kapasitesini artırır ve vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarını destekler.

Ozon Tedavisi’nin Kullanıldığı Hastalıklar:

Diabetes mellitus (şeker hastalığı)

Romatoid artrit

Fibromiyalji

Dolaşım bozuklukları

Gut hastalığı

Alzheimer, parkinson, demans

Amfizem, KOAH, akut respiratuar stres

Retinitis pigmentosa, katarakt, glokom, yaşa bağlı maküler dejenerasyon

Hipertansiyon, venöz yetmezlik, periferal arteriyel hastalık, venöz staz

Herpes simplex, Covid-19,Grip.

Serebral palsi

Alerjik hastalıklar

Kronik yorgunluk sendromu Crohn hastalığı

Enflamatuar bağırsak hastalığı

İyileşmeyen kronik yaralar

Diyabetik ayak yaraları

Kanser tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak

Proloterapi Nedir?

Proliferatif tedavi olarak da adlandırılan proloterapi, kronik kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında kullanılan enjeksiyon bazlı bir tedavi türüdür. Tedavi, eklemin bir kısmına, örneğin eklemin iç kısmına veya bir destekleyici tendon veya ligamente, tahriş edici bir çözeltinin tekrar tekrar enjeksiyonunu içerir. Enjekte edilen solüsyon dokuda kasıtlı bir iltihabi süreç başlatır. Böylece fonksiyonel olarak zayıflamış ya da işlevini kaybetmiş dokunun kanlanması artar

Mezoterapi

Açıklama Mezoterapi ilk olarak 1950’de Fransa’da kullanılmaya başlanmış bir tedavi metodudur. Son yıllarda kozmetik dermatolojide oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.Mezoterapi, sorunlu bölgede derinin orta katına mikro iğneler aracılığıyla bazı ilaçların enjeksiyonu demektir

Sülük Tedavisi Nedir?

Tıbbi sülük tedavisi ya da diğer adıyla Hirudoterapi, sülüklerle uygulanan bir tür bütünleştirici ve tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Sorunlu bölgeye bir veya daha fazla sülük uygulanabilmektedir. Sülük tedavisinde, sülüklerin salgıladığı enzim de potansiyel fayda sağlamaktır. Birçok fayda sunduğu bilinen sülük tedavisi, dünya üzerindeki en eski tedavi yöntemlerinden de biri olma özelliğine sahiptir.

Kupa Terapi Nedir? (Hacıamet)

Hacamat tedavisi, ısıtılmış kapların uygulanmasıyla ciltte lokal bir emişin oluşturulduğu bir alternatif tıp şeklidir. Uygulaması esas olarak Asya’da, aynı zamanda Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Latin Amerika’da da görülür.Kan dolaşımını artırmak ve kas spazmını ortadan kaldırmak için vücudun belirli noktalarında bölgesel vakum yapılarak uygulanan kolay, güvenilir ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Kuru ve yaş kupa olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüzeysel cilt kesikleri oluşturulması yolu ile, toksin içeren kanın alındığı zaman yaş kupa ( hacamat) olarak adlandırılmaktadır. Bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamatta, deride küçük kesikler oluşturularak vakumlama yardımıyla kılcal damarlarda biriken toksinlerin vücuttan atılması amaçlanır. Bu tedavi ile vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkilerden arınmaya yardımcı olur. Vücudu temizleyerek direnç sağlayan hacamat uygulaması ağrısız, acısız, istirahatsiz yapılır. Hasta herhangi bir yatak istirahatı, iş kaybı yaşamaz, gündelik hayatını etkilemez. 20-30 dakika süren hacamat seansı, en çok sırt bölgesine yapılır. İhtiyaç halinde ise vücudun farklı bölgelerine de uygulanabilir.

Nöral terapi

Açıklama Nöral terapi, tedavisi zor veya tedaviye dirençli hastaların tıbbi sorunlarını gidermeye yarayan bir sistemdir. Alman hekimler Ferdinand ve Walter Huneke tarafından geliştirilmiş olan yöntemde, sorunlu bölgeye elektriksel potansiyeli yükseltmek üzere “procain” isimli madde enjekte edilmektedir

Hacamat Nedır?

Cilt altı kan dolaşımını artırma, kas gevşetici etki, toksinlerin ve karbondioksitin dışarı atılmasına yardımcı olmak gibi nedenlerle yapılan hacamat vücudun herhangi bir yerinden bardak veya benzeri bir şeyle vakum yapılarak kanın çekilmesidir.Hacamat, deriden vakum yöntemi ile kan alınmasıdır. Eski Mısırlılara dayandırılan kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamat birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenmektedir.5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımı ile çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Geleneksel olarak ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Geçmişte bardak içerisindeki oksijenin tüketilmesi için kağıt ya da alkollü pamuk kullanılmıştır.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Deri üzerinden hacamat iğnesi ile çizilir, daha sonra bardak, kavanoz veya şişenin emme gücüyle kanın çekilmesi gerçekleşir. Deri altında birikmiş olan kan, kan özelliğini yitirmiş koyu renkli pelte kıvamındadır ve bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyerek birçok hastalığa kapı aralamaktadır. Hacamat işlemi ile bu kirli kan alınmaktadır.

Hacamat, uygun zaman dilimlerinde belli aralıklarla usulüne uygun bir şekilde yapılırsa, vücudun dışarıya atamadığı ağır metaller, toksinler, serbest radikaller, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntılar emilerek bedenimizin normal formuna gelmesi sağlanmış olur. Günümüzde pompa ile içerisindeki havanın alınması esasına dayanan aletler yapılmıştır.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

– Hacamat kandaki toksinleri, zehirli atıkları, serbest radikaller ve hazır gıdaların verdikleri zararları temizler. Kana detoks uygular. – Hacamat vücudu rahatlatmak için en etkili yöntemdir, stresi azaltır, çabuk sinirlenmeyi önler, sinirlerin pamuk gibi olmasını sağlar. – Hacamat olmak nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında şifa sürecini hızlandırır. – Baş ağrısı, kadın erkek herkeste her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Hacamat kronikleşmiş baş ağrılarını geçirmekte çok önemli rol oynar.

– Hacamat kan yapımını uyarıp, kansızlık (anemi) eksikliğinin tedavisine yardımcı olur. – Hacamat halk arasında Sara hastalığı olarak bilinen Epilepsi nöbetlerinde nöbet şiddetini ve sayısını azaltır. – Hacamat tembellik ve uyuşukluğu giderip, vücudu resetler, kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. – Baş dönmesi en sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Hacamat bazı baş dönmesi türlerinin geçmesinde de çok etkilidir. – Vücudumuzun uyarılara ani tepki vermesine refleks denir. Hacamat refleksleri güçlendirir. – Hacamat bütün diş hastalıklarının tedavisinde yardımcı rol oynar. Diş ağrısının geçmesinde de hacamattan yararlanılabilir. – Hacamat hücreler arası matrikste viskoziteyi (yapışkanlığı) azaltır. – Hacamat kas ve bağ dokusundaki esnekliği artırır. Dokulardaki ve eklemlerdeki sertlikleri yumuşatır. – Hacamat kan damarlarındaki geçirgenliğini artırır, böylece organlara daha fazla oksijen gider, hücreler yenilenir. – Hacamat görme hücrelerini de yenileyip gözlerin daha keskin görmesini sağlar. Göz hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur. – Uykusuzluk, rahatsız uyuma, çok uyusak ta uykuyu alamama günümüzde en sık görülen uyku problemlerindendir. Hacamat olmak sinirleri rahatlatıp tüm uyku problemlerine şifadır. – Adet sancısı, regl ağrısı, adet döneminde yaşanan kramplar çoğu kadının kabusu olan, çok sıkıntı verici bir durumdur. Hacamat regl dönemi düzensizliklerini giderir, regl döneminin ağrılı, kramplı geçmesini önler. – Hacamat uyuşturucu bağımlılığından kurtulmakta, sigarayı bırakmada çok yardımcıdır. – Hacamat cildin oksijenle beslenmesini sağlayıp, cilt hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Ciltte ve vücutta yağlanmayı önler. – Hacamat stres ile başa çıkmada etkilidir. Anksiyete ve sinirlilik için en etkili tedavilerdendir. – Yüksek tansiyon damar tıkanıklığından strese kadar pek çok nedenden meydana gelebilir. Hacamat yüksek tansiyonu düşürür. -Hacamat kasları gevşetip, kaslara kramp girmesini ve kulunçları önler. – Depresyon kendini mutsuz hissetme, karamsarlık halidir. Hacamat depresyonda mutluluk hormonu

olan(endorfin, serotonin) salgılatır. – Hacamat zayıflamış organ fonksiyonlarını geri kazandırır. – Hacamat yaralar ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır. – Hacamat vücuttaki iltihabı giderir. Sinüzit tedavisinde bağışıklığı güçlendirir. – Hacamat damarlardaki esnekliği artırıp hemoroid basur oluşumunu önler. Var olan basurların geçmesini sağlar. – Hacamat damarları temizleyip yüksek kolesterolü düşürür. – Hacamat göz ağrısı ve göz tansiyonunda hemen etkisini gösterir. – Hafıza yaptırmanın dikkat eksikliği konsantrasyon bozukluğu gibi zihinsel faaliyetlerde iyileştirici etkisi vardır. – Hacamat pıhtıları doğal yoldan eritip varislerin geçmesini sağlar. – Gut ve romatizmanın metabolik birikintilerini temizler. – Hacamat kan dolaşımını artırıp vücuttaki ağrıları giderir. Bütün hastalıklarda diğer medikal veya cerrahi tedavileri destekler. – Hacamat yüz felcinin ilk aşamalarının tedavisinde çok önemli rol oynar. Karaciğer hastalıklarında hasarı önler. – Çocuklarda huzursuzluk, sakin olamama, uyku sorunlarında tedavi edicidir. – Hacamat ülsere de şifadır, her türlü ülser türünün tedavisinde etkilidir. – Düzenli hacamat yaptırmak organlardaki mevcut hasarları, fonksiyon bozukluklarını tamir eder. – Hacamat felç ve inmelerde hem koruyucu hem de tedavi edicidir. – Hacamat damar tıkanıklığını önler, tıkalı damarları açar. – Bazı hastalıklarda hacamat ile Akupunktur tedavisi veya sülük tedavisi birlikte uygulanıp daha hızlı sonuç alınabilir. Bu özelliği ile akupunktur ve sülük tedavisini destekleyici rol oynar. – Ödem vücutta özellikle ellerde, ayaklarda, parmaklarda, yüzde şişliğe neden olan vücudun su toplaması halidir. Hacamat ödemi söker, ödemin atılmasına yardımcı olur.- Hacamat çocuklarda dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, ders çalışamama gibi sorunların tedavisinde oldukça başarılıdır. – Hacamat kan dolaşımını, vücudu, boğazı, omuzları ve göğsü rahatlatır. *Bütün organ fonksiyonlarında metabolizmayı düzenlemede tetikleyici rol oynar. – Hacamat psikolojik travma sonrası bozuklukları aşmada çok yardımcıdır. – Bel ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Hacamat bazı bel ağrısı türlerinin de iyileşmesinde çok etkilidir. – Hacamat kısırlık, üreme problemleri ve libido kaybı gibi cinsel sorunların tedavisinde güvenle uygulanabilir. – Hacamat yüksek kolesterol, diyabet ve inme tedavisinde önleyicidir veya rahatlama sağlar. – Hacamat astım, pnömoni ve angina pektorisi hastalığı olan insanlar için çok yararlıdır. – Hacamat yıllık olarak düzenli yapılırsa kronik hastalıklardan korur. Hasta olmuşsa da şiddetini azaltır. – Migren şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve ışığa duyarlılık şeklinde belirti veren modern çağ hastalıklarındandır. Hacamat damarlardaki kirli kanı temizleyip migrene şifadır. – Hacamat eklem ve kasları rahatlatıp bu bölgelerde görülen ağrıları geçirir. – Hacamat ergenlik sivilcelerini en az yüzde elli oranda yok eder. – Hacamat hassas bağırsak sendromu, mide ağrısı, ishal, gastrit gibi mide bağırsak hastalıklarının geçmesine yardımcı olur.

Hocam Ozon Tedaviyi Neye Benzetirsiniz?

Yeniden doğmuş bebek hissi uyandırır.

Canlılık verir, kan dolaşımını sağlar, çok daha iyi rahatlatır.

Ozon tedavisi, bir nefes sıhhat gibidir.

Doktor Mehmet Öztürk, Bakırköy’de Nasıl Fark Yapacaksınız?
Her hafta çarşamba günü halk günü. Ve bir araya gelme günü olacak. Hem sabah kahvaltıda soframızı şereflendirin. Hem de  ücretsiz Muayene yaparak önlem almanıza vesile olmak ve bundan sonra bakım konusunda, önlem alma konusunda daha dikkatli bir şekilde sağlıklı gününüz olsun
Emeklilerimiz Var, Onlar İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Emeklilerimiz bizim baş tacımız. Bizim için tecrübeli öğretmenler. Hayatı iki-üç kez gidip geldikleri yolda bizde onların tecrübelerinden faydalanmak isteriz. Onları da her cuma sabahı çorba içmeye bekliyoruz. Biz de sağlık konusunda rehber olalım, yol gösterelim. Sizlere ücretsiz hizmet verelim. Bu konuda bizleri sizden mahrum etmeyin.

Dernek Başkanlarına Ne Yapmak İstersiniz?
Üyelerine el atmak isterim. İmkanları olmayanlara yardımcı olmak isterim. El birliği içinde olmak, onlara sağlık konusunda, dernek üyelerine yardımcı olmak amacı ile el verelim, omuz verelim. Sağlık konusunda ortak bir hikayemiz olsun. Onun için dernek başkanlarımızla görüşelim. El vermeye hazırım. bir gün kahvaltıda misafirim olsunlar.
İlçemizdeki Siyasi Partiler İçin Ne Düşünüyorsunuz?
İlçemizde siyasi partilere kapımız ardına kadar açık. Fikirleri, düşünceleri ne olursa olsun saygı duyarım. Siyasetle uğraşan, zaman ayıran kişilere gıptayla bakarım. Ben farklı fikirlere, düşüncelere açık bir insanım. Bizleri zenginleştiren bir durumdur. Siyaset içinde, sağlık konusunda,  bizler ne yapmamız gerekiyorsa her zaman yapmaktan gurur duyarım. kahvaltıda  misafirim olsunlar.
Ermeni Cemaati, Süryani Cemaatlerimiz Var, Onlar İçin Ne Düşünüyorsunuz?
 Bizim  komşularımız vardı. Ermeniydiler, ama kardeş gibi birbirimize gidip, ikramlarda paylaşırdık. Hiç bir sıkıntı olmazdı. Sevgiyi, kardeşliği, dostluğu öğrendim. Hala desteklerini alıyorum. Onun için Ermeni Vakıfları ve Süryani Vakıf yöneticilerini kahvaltıda ağırlayarak bu konuyu konuşmak isterim. Benim için en güvenilir insanlardır. Zaten ben bunu bilerek Bakırköy’ü tercih ettim. Ermeni Okulu için, öğrencileri için sağlık konusunda hizmet etmekten gurur duyarım. Yeter ki, beni böyle şerefli bir göreve layık görsünler, seve seve gelirim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM