• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Almanya’da çalışmak isteyenlere ‘Fırsat Kart’ müjdesi! Artık iş bulmak daha kolay!

Almanya’da çalışmak isteyenlere ‘Fırsat Kart’ müjdesi! Artık iş bulmak daha kolay!

Almanya’da çalışmak isteyenlere ‘Fırsat Kart’ müjdesi! Artık iş bulmak daha kolay!

Almanya nitelikli iş gücü açığını kapatmak için devrim gibi bir yeniliğe gitti. ABD’de yeşil kart (green cart) sistemine benzetilen fırsat kartı ile işçi alımı yapılacak. Fırsat Kart ile bireyler Almanya’da daha hızlı ve kolay iş bulma fırsatı elde edecek. Fırsat Kartı’na sahip olabilmek için 4 şarttan 3’ünü yerine getirmek gerekiyor. İşte şartlar ve en çok aranan meslek grupları

Uzun süredir iş gücü açığını kapatmak isteyen Almanya göçmen yasasını değiştiriyor. Kalifiye iş gücü eksikliğine dair çalışmalar üreten Alman hükümeti, Türkçe’ye “fırsat kartı” olarak çevrilebilecek “Chancenkarte”ı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kart Avrupa Birliği (AB) dışından kalifiye iş gücünün Almanya’da çalışmasını mümkün kılacak. Yeni yasayla “fırsat kartı” dönemi başlayacak.

ALMANYA’DA FIRSAT KART DEVREYE GİRİYOR

Almanya nitelikli işçi yetersizliğini aşmak için yabancı vasıflı işçilerin ülkeye göç etmesini kolaylaştırma planını açıkladı. Fırsat Kart’ı ile bireyler Almanya’da daha hızlı ve kolay iş bulma fırsatı elde edecek.

Almanya nitelikli işçi açığını kapatabilmek için değişikliğe gidilen göç yasasıyla Alman hükümeti bireylerin iş bulmasını kolaylaştıracak fırsat kart hazırlıyor. Hali hazırda iş arayanlar için Almanya’nın bir vize seçeneği mevcut. Fırsat kartı ise Almanya’da iş bulmak isteyenler için; onaylanmış bir iş teklifi olmasa da Almanya’ya gelmelerine izin verecek çok daha kolay ve hızlı bir sistem olacak.

Deutsche Welle Türkçe’nin Alman basınından aktardığı habere göre, yeni sistemle fırsat kartına sahip olanlara belirli bir süre için iş aramak veya eğitim almak üzere Almanya’ya gelmesine izin verilecek. Bunun için her yıl ihtiyaca göre kota belirlenecek. Almanya hükümeti tarafından tanınan bir yeterlilik belgesi gösterenler “fırsat kartı” için gerekli şartları yerine getirmiş olacak. Ayrıca diğer insanlara da Almanya’ya gelme şansı verilecek. Buna göre, puanlama sistemi getirilecek ve ilgili puan sistemi dört kriterden oluşacak.Hükümet tarafından hazırlanan, Make it in Germany sitesi Almanya’ya çalışmak veya okumak için gelmek isteyenler için yol göstermeyi hedefliyor. Sitede Türkçe dahil birçok dilde bilgi yer alıyor

İşte fırsat kartına sahip olmak için istenen şartlar:

 • Üniversite diploması veya mesleki beceriler
  En az üç yıllık meslek deneyimi
  Almanca bilgisi veya Almanya‘da önceden yaşamış olmak
  35 yaşının altında olmak.

Fırsat kartının dört şarttan üçünü yerine getirenlere verilmesi planlanırken kartın yapısı hükümet tarafından belirlenecek.

Fırsat kartı puanlama sistemine tabi tutulacak ve AB vatandaşı olmayanların göç edip edemeyeceğine dair belirli kriterleri olacak.

İŞ BULAMAYANLAR GERİ DÖNECEK

İşgücündeki talebe göre, verilen kart sayısı Alman hükümeti tarafından yıldan yıla sınırlandırılacak. Kriterleri karşılayanlar iş aramak için Almanya’ya daha kolay gelebilecek. Buradaki önemli faktör, Almanya’da iş arayıp, bulabilmek. Eğer iş bulamazsa kart sahibi bir süre sonra Almanya’dan ayrılmak zorunda.

EN ÇOK HANGİ SEKTÖRDE İŞ GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR?

Sitede hangi sektörlerde nitelikli iş gücüne ihtiyacın yüksek olduğu listeleniyor. İşte o branşlar:

Hemşire ve bakıcı: Hasta bakımı, yaşlı ve çocuk bakımı

Doktor

Mühendis: endüstriyel bir bölge olarak her sektörden ihtiyaç duyuluyor. Otomasyon teknolojisi, inşaat, mimarlık, otomotiv sanayi – elektrikli ulaşım ve sürücüsüz ulaşım dahil, yenilenebilir enerjiler, çevre koruma ve yapay zeka

BT uzmanları: Yazılım geliştirme, uygulama destek, IT güvenliği, veri bilimi

Bilim insanları: Biyoteknoloji, kimya, enerji ve çevre mühendisliği, eczacılık, fizik

Zanaatkarlar: İnşaat ve gelişim, metal ve elektronik, ahşap ve plastik, endüstriyel temizlik, el yapımı gıda ürünleri, sağlık ve kişisel bakım, grafik tasarım, giyim, tekstil ve deri endüstrisi

Hizmet sektöründe çalışabilecek profesyoneller

ALMANYA YABANCI İŞÇİLERİ ÇEKMEK İSTİYOR

Ülkenin çalışma bakanı Hubertus Heil ve İçişleri Bakanlığı Bakanı Nancy Faeser, geçtiğimiz günlerde iş gazetesi Handelsblatt için yazdıkları makalede “Akıllı insanları çekmek istiyorsak, onlara basit süreçlerden daha fazlasını sunmalıyız. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerle vasıflı iş gücü arayışında rekabet ediyoruz” açıklamalarında bulundular.

Ayson Karabağ

Yazar-Gazeteci

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM