• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bursa’dan Soba Dünyası’nın Ceo’su Hasan Solaklar İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Bursa’dan Soba Dünyası’nın Ceo’su Hasan Solaklar İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Bursa’dan Soba Dünyası’nın Ceo’su Hasan Solaklar İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Soba Sıcaklığı, Anne Sıcaklığı Gibidir

Gözler Artık Sirius Maxi Sobaya Döndü

Virüs nedeniyle yazlıklarda yaşayanlar İstanbul’a dönmek istemiyor. Yazlıkta kalanların çoğunun doğalgazı var ama hem yüksek fatura hem de eskiyi yaşamak için sobalar tercih ediyorlar. Böylece sobanın üzerinde demlenen çay, pişirilen patates, ekmek ve yemeklerin lezzetini yaşamak istiyorlar. Yeni nesil de bu sayede sobanın güzelliğini yaşatmak, göstermek istiyorlar.

Karadeniz sahilde oturan, Kocaali, Akçakoca, Karasu’da, Şile’de, Arnavutköy, Çatalca, Çerkezköy, Kıyıköy, Silivri, Tekirdağ, Yalova, Karamürsel, Sapanca, Osmaniye, Düzce, Kütahya, Şaphane, Gediz, Simav, İznik, illerimizde villalarında yaşayanlar bizim ürünlerimizi kullanıyorlar. Türkiye’nin her tarafına kargo ile ulaştırıyoruz.

Hasan Solaklar Biyografisi

21.05 1980 Bursa doğumluyum. Selanik’ten göç eden ailenin çocuğuyum evliyim ve 3 çocuğum var. Üniversite mezunuyum ve baba mesleğini südrüyorum. Baba mesleğini yaparak atalardan aldığım mirasla tecrübelerimi yeni nesile aktarmaktayım. Manevi değerlere sahip ve daima çalışmanın verdiği mutlulukla hayata tutunarak, bu mesleği ve sobanın sıcaklığı yeni nesile sevdirmek arzusundayım.

Soba İşine Nasıl Başladınız?

Babam  dökümü yapıyordu. Öğrenci iken yanında bulunduk işe geldik, gittik. Eğitim hayatımı bitirdikten sonra en iyi iş baba mesleği devam etmektir diyerek baba mesleği yapmaktan babam mesleğini dünya açmaktan, pazarlamaktan gurur duyuyorum. İyi ki babam mesleği tercih

Firmanız Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?

1980 yıllarında soba dökümü yapan babam mesleğimiz alt yapımız var, imkanlarım var, hazır tezgah var. Bende kendimizin yaptığı sobalarımız bir marka adı altında topladık. Türkiye’ye ve dünyaya pazarlıyoruz. Sobalarımız görüntüsü ve işlevinden tüm müşterilerimiz memnun. Sobalarımızın üstünde yapılan yemekler, çayların lezzeti ve çevresine yaydığı sıcaklığıyla herkes tarafından talep edilmektedir. Türkiye ve dünyaya sobalarımızı pazarlamaktan gurur duyuyorum.

Soba Dünyası; 2005 yılından bu yana edinmiş olduğumuz tecrübeyle Makine Sanayi, Soba ve Isı Sanayi, Otomotiv Sanayi, Tarım makineleri, Yağmur Suyu Izgaraları, Rögar Kapakları ve Kalorifer Kazan Izgaraları imalatı ile sektörde edinmiş olduğu dürüst ve güvenilir firma özelliğini her geçen gün sağlamlaştırmaktadır. Soba Dünyası 2005 yılında Bursa Osmangazi semtinde kurulmuştur. Zamanla mevcut kullanım alanının yetmemesi nedeni ile Başköy Dökümcüler Sitesine taşınmıştır. Soba Dünyası, çağın gereklerine uygun olarak taşlama, kumlama, montaj işlerini de bünyesine katarak seri üretim ve sistematik çalışmayla gelecek vizyonu çizmektedir.

Sizin de Kısmetinizde Soba Varmış

Bizi yaratan bizimle ilgili kısmetimizi de yazmış. Ben öğrencilik yıllarımda okurken, hayallerim vardı. Ama babam bu tezgaha alınteri dökmüş. Buradan kazandığı para ile ailesine bakmış. Beni okutmuş, bu alınterine, emeğine sahip çıkmak ve bunu ileriye taşımak benimde görevimdir. İyiki babam sobacıymış. Bende soba işi yaptığım için mutluyum. Çünkü soba sıcaklığı, sevgi sıcaklığı gibi etkilidir, mutluluğun kaynağıdır.

Soba İle İlgili Hayalleriniz Var mı?

Çevremizde villaları olan abilerle konuşuyoruz. Doğalgaz faturasının çok geldiğini söylüyorlar. Evlerde, villalarda soba düşünen insanlar var. Öyle bir sistemin hayallerini kuruyoruz ki, görüntüde soba ama şömine kültürü gibi boruları odalardan geçirerek kışın şömine yandığı zaman hem odaları ısıtmak hem de soba sıcaklığını yansıtmak ve daha da ötesinde soba üzerinde çay ve patates fırınlayarak farklı bir havayı yakalamak ve yüksek doğalgaz faturalarından vatandaşlarımızı kurtarmak istiyorum. Kışın evde mutluluğu simgesi soba olsun. Tatlı huzur versin, çayınızın demi lezzetli olsun. Şifa olsun diye soba konusunda daha çok nasıl geliştirebilirim, daha nasıl kullanabiliriz, bu tasarrufu odalara nasıl yayabiliriz üzerinden çalışmalarım var. Her mimarların fikirlerini alarak değerlendirmekten büyük keyif almaya devam edeceğiz.

Başka Ne Hayalleriniz Var?

Bizler mangalı seven bir milletiz. Evin bahçesinde mangal tezgâhını çekecek altında odun yeri, kömür yeri, yanlarında kömürü karıştıran aksesuarlar ve eti bırakacağımız yer, kapların olacağı yer ve her şeyin tezgâhın başında olacağı bir mangal ortamı oluşturmak istiyorum. O mangal tezgâhını temizleyerek ve üstünü kapatarak evin bir köşesine çekebilirsiniz. Tekerlekli, kullanışlı görüntüsü sık bir mangal tezgâhı düşüncesi içindeyiz

İşinizi Aşkla Yapıyorsunuz?

Evet abi. Babamın burada alın teri var, emeği var. Babamın aşkıyla çalışıyorum, işimi seviyorum. Yeteneklerimizi, başarımızı kendimizden bilmemeliyiz. Bence katılım yolu ile gelen bir yetenektir. Bende onun üzerinde geliştirerek ilerleyebilirim. Yeteneğimizi, bilgimizi, tecrübelerimizi, işimizde teknoloji kullanarak ileriye taşıma şansımızın olduğuna inananlardanım.

Baba Nedir, Babanızı Bize Anlatır mısınız?

Baba rızık kapısıdır. Acımasını bilene, baba ile vakit geçirene babaya zaman ayırana ne mutlu. Baba çocuklara bir modeldir. Babam mücadeleci bir insandır. Yardımsever, çok dürüst, çok azimli. Çalışmayı çok sever, örf ve adetleri devam ettirirdi. Babamdan aldığım soba kültürünü devam ettirmek benim için manevi yönden çok değerli. Çünkü babama olan borcumu babamın mesleğini yaparak ödeyeceğimi düşünüyorum. Doğalgaz ve yeni teknoloji rahatlığı getirebilir ama sobanın lezzeti, tasarrufu ve maneviyatı çok daha iyi olduğu kanaatindeyim. İkinci kuşak olarak soba mesleğinde babamın mesleğini devam ettirmekten çok mutluyum. Babam benim kalemdir, sırtımı verdiğim yerdir, huzurdur, mutluluğun ateşidir. Candır içtiğim su, yediğim ekmeğimdir. Allah başımızdan eksik etmesin. Baba candır, babanın kıymetini bilenlerden eylesin bizi Rabbimiz.

 

Soba Nedir?

Soba, ısınmaya yarayan bir ev aletidir. Eskiden yaygın olarak kullanılıyorsa da, doğalgazın ve ısınma araçlarının yaygın olmaya başlamasıyla soba kullanımı azaldı. Elektrikli, katı, sıvı ve gaz yakıtlı modelleri vardır. Doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte doğalgazlı sobaların kullanımı da artmıştır. Bu teknoloji bizi sürekli faturalara esir etmesin. Her ay fatura düşünmek istemiyorsanız doğal ve eski yaşantılara devam edin. Aklınızı ve hislerinizi kullanın.

Babanızın Döneminde Soba Ne Durumdaydı?

O dönemlerde Türkiye’nin her tarafında soba kullanıldığı için malları yetiştiremiyorduk. Her sektörün parlak dönemleri olur. Babamın döneminde de soba alışverişi vardı. Malımızı satar, hiç sıkıntı yaşamazdık.

Teknoloji ve İletişim Çok Gelişti. Dünya’ya Ulaşabiliyoruz. Eski Bilgilerinizle Yeni Bilgileri Nasıl Geliştirmek İstersiniz?

Şimdilerde teknolojiyle gelen sosyal medya ve birçok iletişim kanalları var. Eski bilgilerimi bu kanallarla kullanıp insanlara sobanın üzerinde demlenen çayın, yapılan yemeklerin ve ısınmanın keyfini yakalamalarını anlatırdım. Bilmeyenlerin o sobanın sıcaklığını, ruhunu yaşamalarını istiyorum. Soba geçmişimizden gelen geleneklerimizdir. Doğalgaz faturasının acısını tatmaktansa sobanın sıcaklığını tercih etmeleri gerekir. Bizim dönemlerde tüccarların bir afişi vardır. ‘‘Peşin satan adamın resmi, taksit yapan adamın resmi farklıdır’’ Doğalgaz faturasını ödeyen adamın resmi ile sobanın başında oturan resmi yan yana koymak gerekir. Aradaki farkı göreceksiniz. Aklı olan sobanın sıcaklığını bırakmaz. Elimde dünyaya pazarlayacak kadar ürünüm var. Anlatarak, örnekler göstererek satışımı ve pazarımı genişletebilirim. Birçok villaya ve şirketler için alın terimizle kullanışlı ve güzel görünümlü işler yaptık. İnanıyorum ki mesleğinizin başında durur, sahip çıkarsanız hiçbir meslek ölmez. İşimin başındayım.

Anlattıklarınızı Düşününce Sizi Soba ile Donatılıp Dünyaya Gönderilmiş Gibi Görüyorum

İki kuşaktan gelen bir soba imalatı ile çalışan bir aileden geliyoruz. Kanımızda damarımızda soba var. Onun için o kuşak da, öğretmen olsak da, bizim önümüzde bu mesleği yapmak sorumluluğu var. Bu mesleği bir görev olarak düşünüyorum. Onun için hayalleriniz de olsa bazı zaman önümüzdeki kısmette ayaklarınızı basıp gidemezsiniz. Bu meslek baba mesleği olduğu için tecrübelerimiz var. Alt yapımız olduğu için dünyaya pazarlayacak ürünümüz var. Yalnız sosyal medya kanallarını kullanma konusunda eksikliklerimiz

var. Yabancı dil bilmek çok önemli. Eğer ürünlerimizi doğru şekilde internete koyarsak daha fazla kitleye ulaşıp satış yapacağımıza inanıyorum.

Hayallerindeki Sobayı Anlatsınlar, Sağlam Soba Olarak Biz Yapalım Diyorsunuz

Çoğu insan villalarına şömine yaptırıyor. Yaptırma sebepleri farklı olabiliyor. Kimisi görüntüsü, kimisi tasarruf için, kimisi de keyfini çıkarmak istiyor. Kişiye göre özel soba yapabiliriz. Biz istiyoruz ki, her eve sobanın sıcaklığı, huzuru dokunsun ve yeni nesillerde bu duyguları yaşatalım istiyoruz.

Sizin Soba İmalatçı Derneğiniz Varsa Bu Soba Sektörünü Geliştirmek İçin El Ele Vererek Çalışmanız Daha İyi Olmaz mı?

Bu konuda imalatçılar olarak geri kaldık. Soba imalatçılarının bir derneği olsa meslek liseleri öğrencilerine haftada 3 gün işyerinde 2 gün okulda çırak yetiştirerek eğitebiliriz. Gençlerimiz, bu işimizi teknolojiye taşıyarak yenilik yapabilirler. Soba kültürünü geliştirebiliriz ve ileriye taşıyabiliriz. Böylelikle hem kültürümüze sahip çıkarız, kazanç sağlarız, geleneğimize sahip çıkarız. Bu konuda biz varız. Soba sektöründe olan imalatçı firmalara buradan çağrı yapıyorum. Gelin bir dernek çatısı altında birleşelim, hangi ilde ve ilçede olmamız önemli değil. Soba imalatçıları derneği olsun ki, biz Türkiye’yi sobacılar olarak temsil edelim. Eksikliklerimizi yapalım, çırakta yetiştirelim okullarla dirsek teması içinde olalım.

Peki, Soba Konusunda Kendinizi Nasıl Geliştiriyorsunuz?

Öncelikle işinize değer verirseniz, gelişiyorsunuz. Şimdiki hedefimiz ise teknolojiyi daha etkin kullanmak. Artık her ülkeden insanlar ülkemize geliyor, pazar payımız büyüdü. Özellikle Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve birçok ülke insanına sobanın kullanımını ve kalitemizi anlatarak pazarı geliştirme şansımız var. Hedefimiz imkânları avantaja çevirmektir. Bu işte başarılı olmak için akıl hocanızın olması gerekir. Basın danışmanınız ve avukatınızın olması gerekir. Pazarlama konusunda müdürünüzün olması gerekir. Bilgi bilmediğiniz düşmanınız olacağına, bilgi bize ışık olsun, yolumuzu aydınlatsın.

İhracat Yapıyor musunuz?

Şu anda 36 ülkeye satış yapıyoruz. Amacımız önce güzel ülkemizde daha sonra yurtdışında en iyi şekilde temsil etmek firmamızı. Her cumhuriyet ülkelerine bayilik vererek, bayiler aracılığı ile satışımızı geliştirmek ve 100 ülkeye 2023 yılında ulaşmak arzusundayız.

Türkiye’nin Geleceğini Nasıl Buluyorsunuz?

Tüm olumsuzluklara rağmen çok umutluyum. Bize ve gençlere çok iş düşüyor. Bu nedenle örf ve adetlerimizi yeni nesillere doğru aktarmamız bizim görevimiz. Dinimizde de ‘‘okuyun’’ nasihati verilmiştir. Her konuda kendimiz geliştirmemiz gerekir. Bilgi bize her zaman yol gösterecektir. Teknoloji ile gelen imkânlarımız var. Bu imkânları yararımıza kullanmamız gerekir.

İyi Bir Eğitim ve Çalışma Azmi Başarıyı Getirir mi?

Hangi işi yaparsak yapalım. Hz. Ali’nin dediği gibi; “Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir” Bilgi ile teknolojiyi iyi kullanmak dünyayı pazarlamak gerekir. Kişi önce kendisine iyi bir idol belirlemeli. Mükemmelliği örnek almalı, ahlaki değerlere önem vermeli, açık sözlü ve dürüst olmalı. İnsanlara ilham veren çalışmalara imza atmalı, dernek etkinliklerine katılmalı ve sosyal yaşamı olmalı kişi eğer bunları yapabiliyorsa başarı onun için kaçınılmaz olur.

Başarının Altın Kuralı Nedir?

Her şeyden önce kendinizi sevin, kendinize inanın, hedef belirleyin ve başaracağınıza inanın. İnandığınız yolda çalışmaktan usanmayın. İş hayatınızla özel hayatınızın dengesini iyi kurmaya çalışın.

İnsanların Övülmesini Nasıl Buluyorsunuz?

İnsanların sürekli sizi övmesini beklemek ve övülmekten hoşlanmak gözleri kör, kulakları sağır eder.

Bilgili İnsanlar Yetiştirmeliyiz Diyorsunuz Bu Nasıl Olacak?

Çevremizdeki kişilere iyiliği, doğruyu, sevgiyi, güveni aşılamak, onları bilgilendirmek ve bilgili insanları çoğaltmamız lazım. Bilgili insanlar çoğalırsa ve kötü huylu insanlar yalnız kalırlarsa yaptıkları kötülüklerin belki farkına varırlar. Dışlandıklarını anlayıp, kendilerine çeki düzen verirler.

Dil Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Dil demek anavatan demektir, insanlarla aramızdaki köprüdür. Yeni bir dil sevgiyi sohbeti iç kapıyı açtırır. Ansiklopedi sayfaların sayfa sayfa sana bilgileri döker.

Öfkenize Hâkim Olabiliyor musunuz?

Öfkeyi, şehveti ve hırsı bırakmak büyük bir erdemdir. İnsanları öfkenle kıracağına üzeceğine üzüntünü içinde sen yaşa, o anda ölü gibi ol, sabırlı ol, kazanan sen olacaksın. Yeter ki o anı aklınla atlatasın.

Güven Nedir?

Güven çekirge gibidir; kaçınca bir daha geri gelmez.

Anne Nedir?

Anne cennet kapısıdır. İnsan bu kapıdan girmesini bilmelidir, annesine vakit ayırana ne mutlu. Rabbim bize annemize hizmet etmeyi nasip etsin. Annemizi her gün sırtımızda taşısak hakkını ödeyemeyiz. Onun için çalışma aşkımı ve şevkimi annemden alıyorum.

Kitaplar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz, Kitaplar Şehrin Aydınlığı Diyorlar Katılır mısınız?

Şehrin kültürü, temizliği, iletişimi, paylaşımı için bilinçli olmak gerekir, aydın olunması gerekir. Empati kurmak gerekir. Okuyan bir şehrin etrafı da insanları da güzel olur. Bilgili insanların arasında yaşamak, bilgili insanların etkili kullandığı cümleler, sizi de daha etkili cümle kurmaya zorlar. Onun için kitap şehrini aydınlatan, sıcak tutan bir köprüdür. Kitap şehre ruh veriyor, can veriyor. Kalite kazandırıyor, mutluluk yaşatıyor.

Anın Kıymetini Nasıl Öğreneceğiz?

İnsanlarla öyle geçinin ki düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasın. Saniyenin, dakikanın, saatin ve günün kıymetini bilerek yaşayın. İnsanların yüreğindeki kanalda sevgiyle yol alın ki dost kazanabilin. Günü yaşamayı öğrenmeliyiz. Yarın da Allah kerim demeliyiz.

Müşteri Nedir? Kaç Çeşit Müşteri Vardır? Müşteriye Nasıl Yaklaşmalıyız?

Babamız ‘‘müşteri bizim nimetimizdir’’ derdi. Bize gelen kim olursa olsun selamlaşıp içeri buyur ederim. Samimi ve içten muhabbet ederim. Müşteri portföyü çok çeşitlidir. Tüccar, cana yakın, kararsız, destek arayan vb. örnekleri çoğaltabiliriz. Karşınızdaki ile konuşurken kelimeleri seçerek iletişime geçmemiz gerekiyor. Şimdilerde bu konuda müşteriler güzel iletişim kurulamıyor. Biz eski tecrübelerimizi, sobacılardan öğrendiklerimizi yaparak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Müşteri güzel karşılayan, acele etmeyen, göz teması kurarak memnuniyetle müşterilerimizi uğurluyoruz. İkramlarımızda kullandığımız ürünlere dek her şeye çok dikkat ediyoruz. Evimizde bir misafir ağırlar gibi müşterilerimi ağırlıyoruz.

Sizce Rızık Kapısı Nedir?

Rızık kapısı anahtarı bizim çalışmamız hareketimiz ve kazancımızdır. Talep almadan ekmek vermek hakkın âdeti değildir. Baba evi besleyen, yetiştiren bu kapı ihmale gelmez. Babaya anneye öf bile demeyeceksin onların duasını kazanacaksın. Çalıştığın yere tenini, sevgini, doğrulu koy. Senin alın terin seni bulur. Emek ver, emeğin kıymetini bil, şükretmeyi bil. Yanlış yollar düşme erken konuşma çevrenin kışkırtma hislerin sesini dinle.

Hedefleriniz Nelerdir?

Varılacak yer yok, bitmeyen yolculuklar var. Acelem yok hayatı anlamlarıyla kaliteli yaşamaya çalışıyorum. Tam da bu sebepten yolculuklarım, öğrenmelerim, hedeflerim ve paylaşımlarım hiç bitmeyecek. Onun için soba için projelerim var. İnşallah gerçekleştirmek bana nasip olur ve iz bırakırız. Hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Dünyaya soba satarız, özel sobalar üretiriz. Her şeyin özeli var neden özel soba olmasın ki.

Ürün Çeşitleriniz Nelerdir?

Sirius Max sobası

Sirius star sobası

Sirius ultra soba

Altara lüx yan kapak döküm sobası

Sirius ultra yan kapak döküm sobası

Sirius max yan kapak döküm sobası

Altara döküm sobası

Soba borusu çeşitleri

Soba altlığı 60x60cm

Masa takım 4’lü set yuvarlak başlı

Masa takım 4’lü set örnek başlı

Soba odunluğu

İletişim Bilgileriniz

Soba Dünyası İletişim: 531 785 48 16———— 0532 4719861

https://sobadunyasi.com/tr/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM