• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gencer Optik Hamdi Güler’den; Gözlük Seçimine Önem Verin

Gencer Optik Hamdi Güler’den; Gözlük Seçimine Önem Verin

Gencer Optik Hamdi Güler’den; Gözlük Seçimine Önem Verin

Gözlükler, aksesuar olarak kullanılabilecekleri gibi temel ihtiyaçtan ötürü de kullanılabilirler. Uzak veya yakın görüşü bozuk olan kişiler veya yalnızca samacıyla bu ürünü kullananlar günümüzde oldukça fazladır. Bu gözlüklerin seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Her ne kadar iki kategorideki gözlüğün amaçları birbirlerinden farklı olsa da ortak bir seçim noktasında buluşabilirler.  Gözlük seçimi bir kültür, bir görevdir. Birinin güzelliğini ortaya çıkarmak da çok önemlidir. Gözlük, kişinin güzelliğini ortaya çıkardığı kadar, gözü ışıklardan koruyan ve numaranın ilerlemesini durduran bir aksesuardır. O sizin bir parçanız olduğunuzu bileceksiniz ve onunla yaşamayı öğreneceksiniz.
Bizden gözlük tercih edenler, ara sıra uğrar çayını içerken bizlerde gözlüklerinin bakımını yaparız. Özel suyumuzla temizliyoruz. Bu da çok önemli. Gözlük yüzünüzde kalıyor, ayarı kaçabiliyor, fark edemeyebilirsiniz. 3 ayda bir gözlüğünüzün bakımını ücretsiz bir şekilde yapalım. Eşiniz olsun, dostunuz olsun, gözlük bakımı kimse yapmaz, bilginiz olsun. Seve seve ücretsiz bakımını yaparız.
 Numarasız Gözlük SeçimiAksesuar amacıyla kullanılacak olan gözlüklerin camları numarasızdır ve takıldığında görüşü düzeltme özelliği yoktur. Fakat yüzde güzel durabilmesi için yine de yüzün boyutuna ve şekline göre seçilmelidir. Sıfır derece olarak da bilinen bu gözlüğün bilgisayar, televizyon ve telefondan yayılan mavi ışıktan koruyor olmasına dikkat edilebilir.  Numaralı Gözlük SeçimiNumaralı gözlük seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler, sıfır derece gözlük seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere göre nispeten daha fazladır. Bunun sebebi de numaralı gözlüğün gün içinde sürekli olarak kullanılmak zorunda olması ve görüş bozukluğunu düzeltmek amacı taşımasıdır.  Numaralı gözlük seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk olgu, göz bozukluğu derecesidir. Doktordan alınacak gözlük reçetesini optik uzmanına verdiğinizde hangi modelleri seçebileceğinizi size gösterecektir. Optik uzmanlarının önerdiği modeller arasında seçim yaparken dikkat etmek gereken ikinci olgu da yüz tipine göre seçim yapmaktır. Günümüzde elmas, kare, oval, kalp, yuvarlak gibi farklı yüz tipleri vardır. Bu yüz tiplerinin seçebileceği gözlük modelleri de az çok farklılık göstermektedir. Erkekler ve kadınların yüz şekillerine göre tercih edebilecekleri gözlük modelleri çoğunlukla aynıdır.
Oval Yüz İçin Gözlük ModelleriBu yüz tipinde yüzün eni ve boyu doğru orantılıyken çeneye doğru daralma görülebilir. Oval yüzlü kişiler, dünyanın en şanslı kişileri kabul edilmektedir çünkü hemen her gözlük modeli kendilerine yakışır. Tercih edebilecekleri modeller arasında dikdörtgen, damla, yuvarlak  modelleri vardır.Kare Yüz İçin Gözlük ModelleriKare yüz tipine sahip kişilerin alnı, elmacık kemiği ve çenesi arasında doğru orantı vardır. Bu yüz modeline sahip kişilerin dikdörtgen ya da yuvarlak modeller tercih etmeleri gerekir.Elmas Yüz İçin Gözlük ModelleriBu kişilerin alın ve çeneleri darken elmacık kemikleri de şişkindir. Damla model güneş gözlüklerini tercih ederek elmacık kemiklerini ortaya çıkarmaları yerinde olacaktır.
 Yuvarlak Yüz İçin Gözlük SeçimiYuvarlak yüzlü kişilerde yüzün boyu ve eni arasındaki doğru orantı açıktır. Bu orantıyı bozmamak adına cat-eye, damla veya yuvarlak modeller tercih edilmelidir. Bu modellerdeki gözlükler, yüzü daha uzun gösterecektir.Kalp Yüz İçin Gözlük SeçimiAlnın normalden daha geniş ve çenenin ise normalden daha dar olduğu modeller kalp model olarak isimlendirilir. Bu şekilde yüzü olan kişiler  dikdörtgen modelleri tercih etmeli ve mümkünse ince çerçeveli ya da çerçevesiz gözlükler kullanmalıdır. Bu şekilde yüzün üst kısmındaki genişlik hoş şekilde ortaya çıkabilir. Yüz Bedenine Göre Gözlük SeçimiVücudun, kıyafetlerin ve ayakkabıların bedeni olduğu gibi yüzün de bedeni vardır. Yüz tipinden sonra gelen ve oldukça önemli olan bu olgu, gözlüğün boyutunu seçmenizde yardımcı olur. Kendi kendinize alabileceğiniz ölçülerle yüz bedeninizi belirleyebilirsiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz gözlüğün ön çerçeve uzunluğunu, burun üzerinde kalan köprü uzunluğunu ve göz kenarından kulağın arkasındaki kalan kısma kadar olan sap uzunluğunu ölçtüğünüzde yüzünüzün bedenini hesaplayabilirsiniz. Dünya genelinde en çok bilinen yüz bedeni 49-50 ve 51 ekartman olan yüz bedenleridir. İnternet üzerinde satılan gözlükler de genelde bu şekildedir.Kalitesine Göre Gözlük SeçimiGözlük seçiminde ilk üç adımı geçtikten sonra sırada dördüncü ve son adım bulunur. Kalitesine göre gözlük seçmenin diğer olgulardan daha önemli olduğunu söylemek mümkündür. Bunun sebebi ise günde en az 12-13 saat boyunca gözde duracak gözlüğün sizi hem rahat ettirmek hem de göz sağlığınızı olumlu yönde düzeltme zorunda olmasıdır.
  Gözlük kalitesi olarak bakıldığında ilk dikkat edilmesi gereken, gözlüğün CE işaretinin olmasıdır. CE, bir ürünün Avrupa standartlarında uygun olduğu anlamına gelmektedir. Bu işaretin ardından en önemli diğer olgu ise gözlüğün mavi ışık filtreli olmasıdır. Teknolojik aletlerin mavi ışıklarından korunmak, gözler için oldukça önemlidir. Seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer özellikle de UV ışınlarından koruyup korumadığıdır. Mümkün olduğunca bu ışınlardan koruyacak camlar tercih edilmelidir.
Gencer Optik
İncirli cad. No 74/8  Bakırköy-istanbul  0212 5707074

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM