• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İnsan ve Din

İnsan ve Din

İnsan ve Din
İnsan dindar doğan bir varlık. Bu yüzden din duygusundan ayrı yaşamasına imkan yoktur. Onun beden ve ruhtan yaratılmış olması onun dindar olmasını zaruri kılmıştır. İlk insan olan Hz. Adem aynı zamanda bir peygamberdi. Filozoflar ve tarihi kaynaklar hiçbir insanın hiçbir devirde dinsiz yaşamadığını belirtir. Çünkü tapınma ihtiyacı insanla kardeştir.
Geriye doğru ne kadar gidersek gidelim. Dinsiz bir milletin yaşadığını göremiyoruz. Her ne kadar insanlar zaman zaman Yaratanı inkara kalkışmış, ona isyan etmişlerse de sonradan af ve mağfiret istemiş olurlar.
Dinin konusu insandır. İslama gelince ilmi dinin esasları arasında saymıştır. Hz. Muhammed (sav) dünyayı isteyen, ilme sarılsın, ahireti isteyen yine ilme sarılsın. Hem dünyayı ve hem de ahireti isteyen yine ilme sarılsın buyurmuşlardır.
Tarih boyunca dinler tarihi hep merak edilmiş ve araştırılmış. Avrupa’da dinler tarihine ait ilk mühim eseri Max Müller yazmıştır. Onun açtığı çığır, diğer milletlerde genişlemiş ve Hollanda’da dinler tarihi eserini yazmıştır. Max Müller’e göre insanlar tabiatta devamlı birçok mucize ve harikaya şahit olmuştur. Bu da insanda hayret ve korku hissinin oluşmasına neden olmuş ve böylece bir takım merasimler icat etmişler. İlk olarak anımızla başlayan din; fetişizm, totemizm, paganizm ve monoteizm şeklinde genişleyecek ve ilahi vahye kadar dayanmıştır. İslam’da ise din insanda doğuştan var olan bir duygu. Bir duyguda doğan her insan sonradan hangi dine mensup olduğunu öğrenmiş olur. Bunda anne ve babasının sahip olduğu din etkilidir. Aslında her milletin dini farklıdır. Biz Türklerin dini ile İslamiyet dini farklıdır. Biz Türklerin dini ise İslamiyeti kabul etmeden önce şamanizm idi. Gök Tanrı, tanrılarıyla ayrıca yer, su adı verilen ve tekin olmayan bir takım ruhların varlıklarına inanılırdı. Ayin ve töreler şeklinde ilk ve sonbaharlarda yapılırdı. Türkler hiçbir kuvvet ve baskının tesiri altında kalmadan çok yakın bir hayat yaptıklarının sonucu olarak bilinmekte ve bugün Türk milletinin dini ise İslam olup her Türk vatandaşının nüfus kimliğinde dini islam olup yaşamaktadır.
Kadir Dikme

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
İnsan -ve -Din

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM