• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Özel Doğru Kaynak Kurs Kurucusu Coşkun Bostancı İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Özel Doğru Kaynak Kurs Kurucusu Coşkun Bostancı İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Özel Doğru Kaynak Kurs Kurucusu Coşkun Bostancı İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

Coşkun Bostancı Biyografisi

01.01.1969 Artvin Hopa doğumluyum. İlk-orta-liseyi Artvin’de okudum. Bursa Uludağ Üniversitesi mezunuyum. Evliyim. 3 çocuk babasıyım. Özel Eğitim Kuruluş sahibiyim.

İstanbul’a Nasıl Geldiniz?

Üniversiteyi bitirdikten sonra İstanbul’a çalışmak için geldim, şanslıydım. İyi eğitimcilerin yanında eğitim yoluna devam etmek için çalışmaya başladım. Hem eğitim konusunda, hem sektörleri tanımak için Özel eğitim kurumlarında çalıştım, gördüm, duydum, öğrendim. Devlet okullarında çalışmak yerine özel kurumlarda hayatı yaşamak için iyice piştim. Hayallerim vardı. Kendi işimi kurmak için hep hayallerimi birgün yapacağım diyerek bekledim, nasip oldu ve işimi kurdum.

Öğretmen Nedir?
Öğrenen ve öğretendir.
Kitap sevdirendir.
Model olandır.
Yol gösterendir.
Öğrencilerinin yolunda ışık olandır.
Sizin Kurumunuzun Tarzını Tanıyabilir miyiz?
Özel Doğru Kaynak Kursu’nun amacı butik tarzda eğitim vermek. Öğrencinin kendisinin çalışmasını arzu ettiğimiz bir yol. Öğrencilerimize; rahat, huzurlu konsantre olabilecekleri bir ortam hazırladık. Sabah saat 09.00’dan akşam saat 21.00’e kadar eğitim veren bir ortam var. Öğrencinin plan yapmasını istiyoruz. Hangi saatte ne kadar çalışması gerektiğine kendisi karar versin. Biz öğrencilerimize ortam hazırladık. İki soru sorulacak hale getiriyoruz. Öğrenci soru sorsun, bizde eksikliklerini görelim ve o eksiklikleri kapatalım. El birliği içinde hedefimize ulaşmak için eğitim tarzımızla eğitim yolunda zamanı iyi kullanarak hedefimize doğru çalışıyoruz.

Artvin Tarih Öncesi Çağlarda Artvin ve Çevresi

Göçebe yaşam tarzını benimseyen biz Türklerin ataları yazılı edebiyat yerine sözlü edebiyat geliştirdikleri için, günümüzde Artvin’in tarih öncesi dönemlerine ait bilgileri İran ve Bizans kaynakları yada Erzurum ya da Kars’a dair günümüz araştırmacılarının eserlerinden öğrenebilmekteyiz.

Artvin ve çevresi oldukça köklü ve zengin uygarlıkların yaşadığı bir bölgedir. Toprak yapısının elverişsiz olması ve bilim merkezlerinden uzaklığı nedeni ile planlı ve bilimsel tarzda arkeolojik çalışmalar yapılamamıştır. Buna rağmen Prof Dr. İbrahim KÖKTEN’in Kars civarında ve Çıldır Gölünün karşısına yaptığı kazılarda dolmen ve menhir kalıntıları bulunmuştur. KÖKTEN 1965’te Kars’ın güneyinde ve Aras nehrinin kuzey kesimindeki Ala Dağın doğu eteğinde Camışlı Köyünün sınırındaki kayalıklarda geyik avcılığı ile ilgili duvar resimleri bulunmuştur.

1933 ve 1955 yıllarında Yusufeli ve Şavşat yörelerinde halkın bulduğu bakır baltaların MÖ 3000-4000 yıllarına ait olduğu sanılmaktadır.

Aynı yörede bulunan tunç baltaların M.Ö. 3000-2000 yıllarına ait oldukları bilinmektedir.

Artvin ve çevresi tarih öncesi devirleri cilalı taş devrinden başlayarak bakır-tunç demir devri olarak sırası ile yaşamıştır. MÖ 10 bin ile 8 bin yıllarından kalma cilalı taş çağına ait insan izleri Artvin’de de bu çağlarda insanların yaşamış olduğu izlenimini vermektedir. Bulunan madeni eşyalar ise tarih öncesi devirlerin sırası ile yaşandığını belgelemektedir.

Artvin İnsanlarını Tanıtabilir misiniz?

Artvin insanları çalışkan, girişken insanlardır. Doğa ile iyi baş edebilen insanlardır. Artvin bir başkadır. Benzemez hiç bir yere. Bizde doğaya insan hükmeder. Biz doğanın eserleriyiz. Ne bir eksik ne de fazla bizde her şey zordur. Anne olmak, baba olmak, işçi olmak, öğrenci olmak farklıdır. Hayvan sevgisi olan insanlardır. Doğadaki hayvanlara değer verenlerdir. Misafirperverlerdir. Misafirlere kapıları açandır, yediren, içirendir. İnsanı, insan olarak sevenlerdir. Toprağı ekmesini biçmesini bilenlerdir. Artvin insanlarına düz arsa verin, bakın neler yaparlar. Biz düz arsa göremedik. Onun için Artvin insanlarına toprak verin bakın neler ekip biçerler, şaşırırsınız. Çünkü toprağı seven, çalışmayı seven insanlardır.

 Çevrede Dershaneler Nasıl Çalışıyor?
Kimisi 20 kişilik, kimisi 15 kişilik sınıflar açarak eğitim veriyorlar. Biz özellikle tek veya 6 kişiyle dersler yapmaktan yanayız.
Eğitimde Farkınız Nasıl Olacak?
Bazı kitaplar var. İnsanı sıkar, okutmaz. Bazı eğitimciler de fazla konuşmasıyla sıkar. Biz gerek kitap kaynakları ile gerek hocalarımızın sihirli tarzlarıyla, öğrencilerimizi dinleyen, kanallarını açarak bilgileri doğru anahtar ipuçlarıyla akıllarına nakşediyoruz. Hem öğrencilerimizin isteklerinin arttığını görüyoruz. Öğrenci mutlu olunca öğretmenlerimiz de daha mutlu oluyorlar. Onun için biz 2022 yılında başarı grafiğimizi daha da yükseklere taşıyacağımıza ve yetiştirdiğimiz öğrencilerimizle konuşacağımız bir yıla dönüştürmeyi hedefliyoruz.
Eğitiminiz Nasıl Olacak?
Çocuklarda istek uyandırmak gerekir Kendilerinin çalışması gerekir, tekrar etmesi gerekir. Günlük plan yapmaları gerekir. İstedikleri saatte gelip kütüphanede kendileri ders çalışıyor. Anlamadığı konuları not alarak gelip öğretmenlerine sormaları, iletişim kanallarını kurmaları, plan yapmaları, ders çalışmalarını daha da artırmak için çok çalışacağız.
Hocam, Siz Öğrencilere Dersi Nasıl Vermeyi Düşünüyorsunuz?
Biz istiyoruz ki, yer gösterelim. Buradan suyu bulun çıkarın dediğimizde, o suya ulaşmak için onların önüne çıkan engelleri aşa aşa, çalışa çalışa suya ulaşacaklarını biliyorlarsa hedeflerine bu şekilde devam etmeleri için yol göstermek istiyoruz. Her kitabın anahtarı var. O anahtarla öğretilirse başaracaklarını biliyoruz.
Bilgi Nedir?
Her filozof, bilgiyi kendi açısından bulmaya, yorumlamaya ve açıklamaya çalışmıştır. Kendi içimizde bir inceleme yapmak, yani insan kendini tanımak için bilmek ister. Çevrede bulunan nesne ve varlıklara egemen olmak için de insan bilmeye meyillidir. Bilgi, beşikten mezara kadar öğrenmektir.
Aile Okul mudur?
Aile, her türlü iyilik ve kötülüğün öğretildiği bir okuldur. Aile, okul başlangıcıdır. En iyi evde öğretilir. Ana, babaya iyi model olması için çok eğitim yönünü ihmal etmeden çocuklara altyapı verilirse başarı sonradan çıkacaktır.
Hocam, Başarı Nedir?
İki tür başarı vardır. Biri çok ender bulunur. Hiç kimsenin beceremediğini yapabilen bir avuç insanın başarısıdır.
Hocam, Öğrenmek Nedir?
Birçok ilim vardır. O halde siz; her şeyin en güzelini, en faydalısını alın. Bir kimsenin ilim yönünden bir başka üstün kişi ile karşılaştığı zaman o günü ganimet sayar, bilmediklerini ondan öğrenmesi gerekir.
Hocam, Düzenli Meditasyon Yapmak Faydalı mıdır?
Çağımız teknoloji çağı ve herkes her an koşturuyor. Kişi kendisiyle baş başa kaldığı zamanlar kısıtlı. Kendimizi ve bedenimizi dinlemek, tamamen içe dönebileceğiniz zamanlar yaratmaktan geçiyor. O yüzden her gün meditasyon yapma alışkanlığı edinin. Bu zor geliyorsa, duygularınızı gözleyebileceğiniz herhangi bir aktivite de aynı görevi görür. Yürüyüş, koşu hobileriyle uğraşmak veya severek yaptığınız, kendinizi günün koşturmasından çıkabileceğiniz herhangi bir şey de yapabilirsiniz.
Konuşma İfadelerle Pozitife Odaklanmak Nasıl Olur?
Olumlu cümle kurmak gerekir. Örnek verirsek; Üzgünüm, size yardımcı olamayacağım. Veya sizi ilgili kişiye bağlıyorum. Ya da konuyu tekrar anlatabilir misiniz?
Hocam, Derler ki, Kendinize Karşı Dürüst Olun, Siz Bundan Ne Anlıyorsunuz?
İçimizde hissettiğimiz olumsuz duygular, öfkeler, kızgınlıklar, acılar, affedilmişlikler, pişmanlıkları yok saymak herşeyi güçleştirecektir. Olanlarla cesaretle yüzleşin. Bunları derine gömmeden yüzde yüz yaşayın. Kendinize karşı açık ve dürüst olun. Kendinize yalanlar söyleyerek, kandırarak, yaşamak en kolaydır. Ama hepsi ileride daha da güçlenerek karşınıza çıkacaktır.
Hocam, Güçlü Bir Bellek İçin Ne Tavsiyede Bulunursunuz?
1- Görsel imajlardan yararlanın. Herhangi bir bilgiyi öğrenirken, bilgiye görsel imajlar ekleyin.
2- Yazın. En iyi hafızanın not defteri olduğunu unutmayın. Ayrıca yazdıkça, belleğinize o bilginin daha derin bir şekilde kazınacağından da kuşku duymayın.
3- Tekrarlayın. Bilgiler tekrarlandıkça daha net kaydedilir. Tekrarlamalar, yüksek sesle yapıldığında ise daha iyi netice alınır. Öğrendiğiniz yeni bir ismi, markayı, objeyi ardı ardına kurduğunuzda cümlelerin içinde yerleştirin.
4- Uykusuz kalmayın. Uykusuzluk belleğin en önemli düşmanıdır.
5- Nesneleri aynı yerlere koyun. Sık kullandığınız eşyalarınızı, örneğin gözlüğünüzü, cüzdanınızı, anahtarınızı, cep telefonunuzu aynı yerde bulundurun.
Hocam, Sevmek Nedir?
Sevmek; özen göstermek, yaratmak ve gerektiğinde tehlikeyi göze almak demektir. Tam olarak yaşama kapasitenizin küçük bir kusuruyla tüm işlevlerinizi gerçekleştirmek, tüm yaşam çizginizin en heyecanlandırıcı serüveni olabilir. Severek yaşamak hayattaki en büyük meydan okumaktır.
Hocam, Öğrencilerimizin Ruhsal Yolda Yürüdüğünü Görüyoruz
Ruhsal yolda yürüyen bizler, kendimizi ruhsallık okuluna kayıt yaptırmış olanlarız. Amacımız, bütün dersleri iftiharla geçmek olmalıdır. Kalp merhametli ve fedakardır. Üzüntüye sebep olmaz hisler ihtiyaç ve beklentilerinden arınmış ve saftır. Şimdi hayatın böyle başarılı bir öğrencisi olma zamanıdır. Okuyan kazanır. Bilgiyi toplayan kazanır. Zamanı iyi kullanan kazanacaktır. Planlı yaşayan ileride rahat edecektir. Okuyan, bilgi hazinesini zenginleştirecektir. Bakış açısı daha büyük kareleri görecektir.
Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Ne Yapmalıyız?
Her aileden gelen çocuklar, farklı farklı hikayeleri olan kişilerdir. Ama tez canlı bir nesiliz. Bulunduğumuz yerden bakarken yapılacak çok işler var. 130 ülkeyi görmemiz, dünyayı avucumuzun için alarak gücü kendimizde bulmalıyız. Bilgi cesaretin direğidir. Dilde her kapıyı açacak güçtür. Zaman kaybı yapmadan okul merdiven basamaklarını yavaş çıkarken, günlük plan uygulaması gerekir. Okuma konusunda, spor konusunda, aile ile sohbet konusunda, aile ile birlikte film izlemek konusunda, araştırma konusunda, dışarılarda semine katılma konusunda, sürekli okuyan, bilgiyi yayan kişileri izleyerek, dinleyerek hazırlamak gerekir. Bu çocuklarımıza yol gösterelim, rehberlik yapalım. Ama yönlendirmeyelim, kendileri o yolu bulacaklardır.
Hocam, Öğrenci Velileriyle El Ele Nasıl Vermek Gerekir?
Bir gün velilerimizle bir kahvaltı yaparak, velilerimizi dinleyerek, ortak fikirleri toplamak için el ele nasıl verebiliriz bunları irdelemek isteriz. El birliği içinde başarılı merdivenleri birlikte çıkmak için iş birliği içinde olmak için bir araya gelip tanışmak, konuşmayı düşünüyorum. Asıl ev okuldur. Evde çocuklarımıza ortam için, bilgiyi dikkat çekmek için, istek uyandırmak için, nasıl bir yol izleyebiliriz, bu konuda çok tartışılacak konular mevcut.
Hocam Velilere Tavsiyeniz Var mı?
Bu dönem farklı bir dönemdeyiz.  Dershane veya okula çocuklarınızı gönderirken, bu soruları sorun. Bizim çocuklarımıza nasıl eğitim vereceksiniz, ne öğreteceksiniz, kitabı nasıl sevdireceksiniz, sporu nasıl öğreteceksiniz, karada, havada, demiryolunda, deni yollarında ayaklarının üzerinde nasıl duracaklar? Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz? Öğretmenleri hakkında bilgi verir misiniz? Okulun imkanlarını bize gösterir misiniz? Bunların maliyeti nedir? Tanıdık diye vermeyin. Çocukları eğitimciye verin. Şimdi tabela okulları fark edeceksiniz. Kalabalık dershaneleri göreceksiniz. Ama en önemlisi, çocukları hayata ve eğitime hazırlamak gerekir. O çevrenin çocuğu zehirleyebilme imkanı da var. Onun için araştırıcı olun
Hocam, Öğrencilerimize Tavsiyeniz Var mı? 
Sokrates’in bir sözü var: Öğrencilerinize birşey öğretmeyin, onların düşünmelerini sağlayın. Çünkü onlar düşünmeye başlarlarsa zaten kendi çabalarıyla öğrenirler. Çaba sonucu öğrenilen bilgi en kalıcı bilgi olur. Biz de burada istek uyandırıyoruz. Belli saatlerde kütüphaneye kendisini sokmasını, orada 1 saat ders çalışmasını, tekrar yapmasını, sonra gelip bir soru sormasını istiyoruz. Bizim isteğimiz bu. Kitabı kendisinin okumasını, düşünmesini, sesli okumasını arzuluyoruz. Ortamımız ilham veriyor. Kişi kendi becerilerini ortaya çıkarmasına vesile oluyoruz. Kendi elleriyle kendi başına kaşımayı öğretiyoruz.
Hocam, Başka Düşünceleriniz Var mı?
Benim arzum; yazarlarla öğrencilerimizi buluşturmak. İletişim kanallarının kurulmasını istiyorum. Örneğin, Ahmet Selçuk şiiri nasıl yazar, nasıl okur, kendisinden nasıl faydalanılır? Bu tür konuları ustalarından öğretmek gerekir. Bu sayede şiir yazabilir ve kurallarını öğrenebilirler. Senaryo nasıl yazılır, karikatür nasıl yapılır? Türk Sinema Sanatçılarımız ile öğrencilerimizi buluşturarak sıcak bilgileri kendilerinin almalarını sağlamak istiyorum. Biz anahtar görevi yapacağız. Öğrencilerimizle fabrikaları gezmek istiyoruz. Bir televizyon kanalını gezmek, çekim stüdyolarını incelemek istiyorum. Öğrencilerimize bir şeyler kazandırmak arzusundayım.
Ücretsiz Kütüphane Diyorsunuz?
Evet. İnternet sitemizde günlük yerlerini ayırtsınlar. Ceplerine gelen mesajla masanız ayrılmıştır mesajı gelecek. Orada derslerini çalışsınlar. Soru sorsunlar, herhangi bir ücret almıyoruz. Okumayı seven, öğrenmeye açık tüm öğrencilerimiz gelip bilgi alabilir, yerimizi görebilirler. Bu ücretsiz kütüphaneden herkes faydalanabilir. 552 5281616 bilgi alabilirsiniz
Bakırköy meydanda üçretsiz kütüphane
dogrukaynakkurs.com
https://www.youtube.com/watch?v=LskWqmxFzCI
https://www.youtube.com/watch?v=uFX51L8KNqo

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM