• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sizce İyi Bir Yazar Olmanın Sırrı Var mı?

Sizce İyi Bir Yazar Olmanın Sırrı Var mı?

Sizce İyi Bir Yazar Olmanın Sırrı Var mı?

 Yazarın eğitimi yok, yazarın duygusu vardır. Hayali ve kelimelerinin sihiri vardır. Bu bir yetenektir. Yolda ortaya çıkar, kimisi fark eder, kimisi yolda geliştirir. Bu kadar başarılı bir yazar olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatmak istesem de iyi bir yazar olmanın tüyoları vardır. Yazar olmanın 10 temel tekniği vardır. 

1- İlk önce kendiniz için yazın. Okur için endişelenmeyin. Çünkü aslında yazarlar öncelikle kendi hikâyesini yazar ve sonra kurgular. Kurguyla yola çıkman, yazarın yazdıklarını sahiplenme içgüdüsüne karşı koyabilir. 

2- Televizyonu kapatın, malzeme toplamak için bir araç olabilir, ama etkisi altında kalmanıza da neden olabilir. Dış dünyadan kendi gözlemlerinizle haberdar olun. 

3- Oku oku oku. Farklı kültürler, farklı kalemler ve düşünceler size eşsiz yolculuklara çıkmanıza vesile olur. Deneyimin ve yeni karakterlerle tanışmanın en iyisi yolu okumaktır. 

4- Mola verin. Sürekli yazmaya odaklı düşünürseniz kendinizi dünyaya kapatmış olursunuz. Mola sürenizi kendiniz belirleyin, ama hedefinizden de sıyrılmayın. 

5- Diğer insanları mutlu etmekte çok uğraşmayın. Karşınıza hiç herkesi mutlu edebilen bir yazar çıktı mı? Olsaydı gözden kaçırmazdık, tüyo vermekten fazlasını yapmaya kalkarsanız kendi mutluluğunuzu baltalayabilir ve yazmaya küsebilirsiniz. 

6- Kendinize belirli bir süre verin. Üç ya da dört ay çok inandığınız bir yazıysa belki de daha da uzun bir süre olabilir. 

7- Yazarken basitliği temel alın. Okurken tutarlı olup olmadığınızı göz önünde bulundurun. 

8- Dingin bir anlatıcı olun. Bırakın heyecanı okuyanlar yaşasın. 

9- Dolaylı anlatımlar yerine adım adım ama düz giden bir yol izlemenin faydasını yazarken de okurken de göreceksiniz. 

10- Aslında sihir içinizdedir. 

Ayson Karabağ

Yazar-Gazeteci

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM