• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bölgesel Gazetecilere; Gazeteci Ayson Karabağ’dan Mektup

Bölgesel Gazetecilere; Gazeteci Ayson Karabağ’dan Mektup

Bölgesel Gazetecilere; Gazeteci Ayson Karabağ’dan Mektup
 
Sevgili Arkadaşlar;
Bir gazeteci için arkasında konuşan siyasetçileri duydukça, hem siyasetçiden hem de gazetecilerden uzak duruyorum. 45 yıllık tecrübem içinde bizim dönemimizde gazeteciler kapıda karşılanırdı. Gelin kapıda ağırlayan, güvenilir insanlardan olalım. İlçemizin gazetecisi olun, ilçenizin bekçisi olun. Halktan beslenin, doğrudan ayrılmayın. Lütfen kendi çalışmalarınızı gözden geçirin. Hatalarınızı kendinizde arayın, kendinizi toplayın, bölgesel gazeteci olun. Avcılar, Avcılar’da kalsın. Beylikdüzü, Beylikdüzü’nde kalsın. Her ilçenin bölgesel gazetecisi olsun. Bölgenizde vatandaşı arkanıza alın. İnternetten okutun, sosyal medyadan okutun. 15 günde bir bölgenizde emeklileriniz okusun, esnaf okusun, dernek başkanları okusun. Gazeteci olun, sevilen gazete olun.
Siyasetçilerin Adamı Olmayın, Halkın ve Bölgenizin Gazetecisi Olun
Siyasi görüşünüzü kalbinize yerleştirin. İlçenizin bekçisi olun. İnsandan beslenmek için insanları dinleyelim, bölgeyi dinleyelim. Yanlışı, doğruyu, habere çevirerek dilimize sahip çıkalım. Kalemimizi iyi kullanalım. Okunan, sevilen gazeteci olun. Paslaşalım, sizin haberinizi biz de yayınlayalım. Destek verin, yeterki gazetecilik yapalım. 2023 yılı güvenilir gazetecilik tohumunun serpme yılı olsun. Gelin el ele verelim. Sırt sırta çalışmasını öğrenelim. Gazeteciliğe sahip çıkalım. Yoksa sabun gibi eriyerek yok olacağız.
Arkadaşlar;
Mustafa Kemal Atatürk diyor ki; Gazeteciler mehtaptır, okuldur. Yazıları aynadır. Bizim eksiğimizi gösterin. Biz bunları yazalım, okutalım, fotoğraflayalım. Eksiklerimizi kapatan olmalıyız. Gazetecilerden beslenmeliyiz. Bakış açıları çok farklı, düşüncesi çok farklı. Gelin Atatürk’ün anlattığı gazeteci olalım. Kalemimizin sihrini kullanmasını öğrenelim. Kalem, silahtan daha etkilidir. Hz. Ali diyor ki; Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir. Gelin biz bilgiyi, gazete yolu ile; gençlerimize, iş adamlarımıza, ev hanımlarımıza, emeklilerimize, dernek başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, ilçenin tüm makamlarına iletelim. Müdürlerimizin masasında olun. Gazeteci olun, ilçenizi temsil edin. İlkeli gazeteci olun. Sizi kapıda ağırlasınlar, size saygı duysunlar, size güvensinler.
Bölgesel gazeteci olun, ilçenizin gazetecisi olun. Bölgenizde esnaf okusun, emekli okusun, öğrenciler okusun dernekler okusun. Bölgenizde kalp kazanın. Sizin haberleriniz başka bölgelerde de çıksın. Gazeteci kardeşlerinize destek verin. Yeter ki bölgenizde sevilen, okunan gazeteci olun ki, paslaşalım. Dayanışmalarımız olsun, doğru çalışan gazetecilerin arkasında olmak isterim.
Reklam nasıl alınır, abone nasıl yapılır, bu sorulara cevap bulalım. Hiçbir siyasetçinin adamı olmadan, bölgenin gazetecisi olmak isterseniz, daha iyi yolda olacağınızı bilin. Bu mesleğe saygıyı artıralım, yanlışların içinde olmayalım. Bölgesel gazetecilerin derneği olsun, eksiklerimizi devletten alalım, ama gazetecinin menfaatini düşünelim. Bölgesini anlatan, alt yapısına bölge insanların eli gözü kulağı olmalı, bölgenin eksiklerini düzelten, hatırlatan, uyaran, takip eden olmalı. Hızlandıran olmalıdır. Eğitim kültür spora gençlerin onun açacak elçilik yapacak bölgesel gazetecilerin olması gerekir. İş adamların arasında köprü olacak dinleyerek konuları haberleştirecek, mesaj veren, okutan, güven veren, sevdiren gazeteci olun.
Tehdit dilini bırakın.
İnsanların acısını haber yapmayın.
Siyasetçinin tetikçisi olmayın.
Bölgenizin gazetecisi olun.
Vicdan insanı olun, insana hizmet edin.
Haber yaparken, kızım sana söylüyorum gelin sen anla dedirtecek gazeteci olun. Ama kendi ayaklarınıza silah sıkmayın. Gazetecilik sorumluluğunu taşıyın, ama asla bu mesleğe yanlış yapan olmayalım. Bölgede paslaşan birbirimizin dilinden anlayan bölgesel gazete olmak gerekir. Etrafımızda sadece siyasetçilere gazete göndererek, meclis üyelerine gazete bırakarak, 1.000 adet gazete dağıtarak, bölgesel gazetecilik olmamalı.
Esnaf ile köprü kurun, birbirleriyle tanışmalarını sağlayın, okutun, insanlara faydanız olsun.
Gazetecilerin derdi gazete okutmasını bilmeli, sevdirmeli. Biz bunu düşünmeliyiz, gazete okutmalıyız, sevdirmeliyiz.
Gerçekçi olun, kahvaltı toplantılarında, basın toplantılarında yemeğe gelen gazeteci olmak istemiyorum. Bir yemeği haber yapmak istemiyorum. Kendimizi bu seviyeye getirmeyelim, kalitemizi artıralım. Dürüstçe yolda yürümek varken, yanlış yola girmeyelim. Bu konuda bölgenizin gazetecisi olun. Biz gazeteci olarak gittiğimizde çay içmezdik, sadece dinler, resim çeker giderdik. Sorumluluklarımızın kıymetini bilelim. Kendinizi bir yemeğe asla satmayın, aç kalın ama bir yemeğe satmayın.
Arkadaşlar;
Bir bölgesel gazete; Avcılar’dan, Beylikdüzü’nden, Tuzla’dan, Bağcılar’dan her yerden haber koymakla bölgesel gazete olunmuyor sadece siyasılere gazete bırakarak olunmaz. Kahvaltılarda bulunmak yetmez, birbirimizi kandırmayalım. Sizleri siyasetçiler de biliyor. Bu şekilde bölgesel gazetecilik olmaz. Onun için konuşarak batmayın, kendinize zarar vermeyin, kendinizi toplamasını bilin. Okuyucu olmayan kitlesi olmayan çevresi olmayan bir bölgesel gazete olmaz. Sadece belediyeler siyasi partilere, gazete bırakmakla gazetecilik olunmuyor. Gazetenini okuyusu olmalı, çevresi olmalı, bölgesinde tanınan olmalı…

Gazetecinin dili tehdit etmez, etrafını tehdit etmez. İnsan kırmaz konuşurken ince ayarlar yapan kişilerdir. Onun için bölgede gazetecilere güven bitmiş inanç bitmiş saygı bitmiş. Biz bunları temizlemeye ve gazeteciliğe sevdirmeye adayız. Gazeteci güven veren olmalı, çalışkan olmalı, dedikodu yapan değil üreten olmalı, bölgesini sevmeli. İnsanları sevmeli, işinde emek gerekir, alınteri gerekir. Bölgenizde gazetenizi okutan olmalısınız. Bölgenizde en az 5.000 gazete dağıtmalı ve aboneler kazandırmalısınız. Esnafa, iş adamına bedava okutun, o zaman gazetenin reklamı çoğalır. Çevrenizde el ilanı basarak daha da çoğalmalısınız. Görevinizi daha iyi yapmak varken yanlış yola girmeyin. Gazetenizde seri ilan sayfanız olur, çünkü iş arayan, eleman arayan esnafa faydanız olmalı.

İstanbul’a hakim olamazsınız, daldan dala konmakla sadece belediyeye gazete bırakmakla gazetecilik olmuyor. Başkan da okumuyor, ilçe başkanları da okumuyor. Okunmayan gazeteyi ilçeye bırakmakta bizim işimize yaramıyor. Okunan gazeteci olmak isterim, gazeteyi görünce ben bunu alıp okurum. İçinde faydalı bilgiler var dedirtecek gazete olursa merak etmeyin gazeteniz mutlaka okunur. Onun için ilçenizde kalın, ilçenizin gazetecisi olun. Daha kıymetli olacaksınız. Daha güvenilir ve daha saygın olacaksınız. Reklamı da, aboneyi de doğru yaparsanız ve gazeteyi adreslere teslim ederseniz daha faydalı işler kazanacaksınız

Siz işinizi doğru yapın bölgenizde. 5.000 adet, 10.000 adet, 15.000 adet gazete dağıtın, reklam da alırsınız, abone de bulursunuz. Aralarına insert koyarsanız daha etkili bir yöntemle ilerlersiniz. Lütfen bilgiye önem veriyorsanız, yabancı göz terazidir. Gazetenizi getirin, Gazeteci Uzmanlarimiz  sizin nasıl çalıştığınızı anlatsın veya nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatsın. İşinizi doğru yapmak varken yanlış yola girmeyin.

Gazeteci okuyan ve okutan, insanın telinden konuşan, elinde ajandası olan, kartviziti olan, saygı dolu, sevgi dolu, sürekli okuyan, araştıran, kendisini geliştirendir. Yoksa siyasetçiler gibi, ağızdan ağıza gelen haberleri yapıyorsa, bu kişiler şeytanca haber yapıyor demektir. Onun için gerçek gazetecilik doğru haber yapmaktır. Gelin işinizi daha iyi yapmayı düşünün. Google’dan Ayson Karabağ’a bir bakın.

www.sekreterdergisi.com.tr’yi inceleyin.

www.bakirkoydenhaber.com’a bakın ve okuyun.

YouTube/Asistan Sekreter Okulu 

Youtube’dan bakirkoydenhabertv’yi bir inceleyin.

Görüşmek isteyenlerle telefonlaşalım.

İletişim Hattı: 0532 391 09 34

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM