• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Haber Sunan Arkadaşlar; Siz Gazeteci misiniz, Yoksa Siyasetçi misiniz?

Haber Sunan Arkadaşlar; Siz Gazeteci misiniz, Yoksa Siyasetçi misiniz?

 Haber Sunan Arkadaşlar; Siz Gazeteci misiniz, Yoksa Siyasetçi misiniz?
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Gazeteci mehtaptır, okuldur. Bakış açıları farklıdır, yazıları etkilidir, mesajı iyi verendir. Dikkat çekendir, fotoğrafla yazıyı iyi birleştirendir, eleştiriler aynadır. Eleştiren kişi sevdiği için, zaman ayırarak, kafa yorarak, yazdığı yazıdan ders çıkarmalıdır diyor.
Sevgili Arkadaşlar;
Siz insanlara soru sorun, konuşturun, haberi verdirin, sıkıcı olmayın, yönlendirmeyin. Siyaset ağzını bırakın. Dedikodu içine çekmeyin, sizi takip eden çok aydın insanlar var. Siz bu insanların kalbinde kalmak, filiz vermek istiyorsanız, gazetecilik yapın, siyaset yapmayın. Model olun, bu mesleği bir yere taşıyın, görüşünüzü, kalbinize koyun, gazeteci olun.
Bilgi ikiye ayrılıyor.
1. Arkadaştan, haberden, gazeteden, komşudan, sağdan soldan duyanlar, bu bilgi % 85’tir.
2. Kimin ağzından, gözü ile gören, kulağı ile duyan kişinin bilgisi ise % 15 orijinal bilgidir.
Haberciler; gözünüzle görmediğiniz, kulağınızla duymadığınız bilgileri haber diye yayınlamayın. Dedikodu yayanların arasında olmayın. Elinizden gelen sağlam bilgilerle toplum aydınlansın, okusun, görsün, duysun, gerçeklerin peşinde koşsun.
Fox TV’deki ,Atv , Halk tv Haber sunan dilde siyaset var. Çalışan Gazeteci Kardeşlerimizden ricam Çalışmalarınızı  gözden geçirin, yemeğin tuzunu fazla atmayın. Siz her türlü insanı kazanın. Öyle bir hale getirin ki; Fox ‘da  veya  ATV’de çalışan gazeteci ile arkadaş olun, ona saygı duymasını bilin. Konuşun, ama düşman olmayın. Farklı düşünceler sizi daha çok çalıştıracaktır. En tehlikeli şey aynı kafadan olmaktır, aynı yere bakmaktır. Bu sizin gelişiminizin önünü keser. Gazeteciler her fikirden, düşünceden beslenir. Saygı dilini, pardon dilini eksik etmeyin. Bu toplumun gerçek gazetecilere ihtiyacı var. Lütfen bir düşünün; 40 yıl önce gazetecilere güvenen, gazetecileri kapıda ağırlayan insanlar vardı. Şimdi gazetecilere güven duymayan, kapıda ağırlamayan bir kitle var. Gelin el birliği içinde mesleğimize sahip çıkalım. Sizin gibi gazetecilerden bunu bekliyorum size de bu yakışır.
Ayson Karabağ
Yazar-Gazeteci

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM