• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hayatta Yaşarken Beş Nimetin Kıymetini Bil!

Hayatta Yaşarken Beş Nimetin Kıymetini Bil!

Hayatta Yaşarken Beş Nimetin Kıymetini Bil!

Gençliğin Kıymetini Bilin: İnsan ihtiyarladığında yapamayacağı amellerin bir çoğunu gençliğinde yapabilir. Gençler günah işlemeyi alışkanlık haline getirince, ihtiyarlıkta o günahlardan kaçınmaları mümkün olmaz. Bu sebeple ihtiyarlık halinde hayırlı ve salih ameller müyesser olsun diye gençliğinde hayırlı amelleri alışkanlık haline getirmek lazımdır.
Sıhhatin Kıymetini Bilin: Sıhhatli kimseler malında ve nefsinde söz sahibidirler. Kararları geçerlidir. Sağlığını ganimet bilmesi, bedeniyle ve malıyla sahih ameller yapmaya gayret etmesi lazımdır.
Boş Vaktin Kıymetini Bilin: Geceleri boş, müsait olan vakit gündüz meşguliyet ve çalışma vaktidir. Boş olan gecelerde namaz kılmalı, meşguliyet vakti olan gündüzlerde de bilhassa kış günlerinde oruç tutmalıdır.
Zenginliğin Kıymetini Bilin: Allah Teala'nın sana verdiği dünyalığa razı ol ve bunu ganimet bil. Tamahkar olma, insanların elindekilerine göz dikme. 
Hayatının Kıymetini Bilin: İnsan hayatta olduğu müddetçe amel yapmaya muktedirdir. Ölünce amel işleyemez. Günlerini boşa geçirmemeli, çocukken çocuklarla oynadın, gençliğinde boş işlerle daldın, ihtiyarlığında zayıf kaldın. Bunları unutma. İhtiyarlamadan, elden ayaktan düşmeden görevlerinizi yapın. Kırılan kalpleri kazanın. Sorumluluklarınızı ihmal etmeyin. Sizden beklenilen görevleri yapı ki, kimseye muhtaç olmayın. Sizi kim yaratmışsa o günün hazırlığını yapın, görevlerinizi yapın, ibadetlerinizi eksik etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM