• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye ve Azerbaycan öğrencileri “ÇİFT MEKÂN İKİ KAHRAMAN” eTwinning projesinde buluştu

Türkiye ve Azerbaycan öğrencileri “ÇİFT MEKÂN İKİ KAHRAMAN” eTwinning projesinde buluştu

Türkiye ve Azerbaycan öğrencileri “ÇİFT MEKÂN İKİ KAHRAMAN” eTwinning projesinde buluştu

İSTEK Bilge Kağan Ortaokulu, Düğer Şehit Polis Mustafa Kılıç Ortaokulu ve Khazar University World School öğrencileri, MEB tarafından desteklenen eTwinning projesinde bir araya geldi. Öğrenciler, ortak bir tema çerçevesinde birlikte hikâyeler ve şiir yazdı.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) desteklediği eTwinning platformunda Türkiye ve Azerbaycan’dan bir araya gelen öğretmenler ikili öğrenci grupları oluşturdu. Belirlenen temalar doğrultusunda hikâyenin ilk bölümünü Türkiye’deki öğrenciler, ikinci bölümünü ise Azerbaycanlı öğrenciler yazdı. Proje, öğrencilerin farklı kültürlere dair bilgi ve deneyimleri öğrenmelerine, hayal güçlerini ve yazma becerilerini geliştirerek özgün edebiyat eserlerini ekip çalışması halinde ortaya koymalarına imkân sağlıyor. Projenin sonunda ortaya konulacak olan eserler e-kitap olarak yayımlanacak ve belirlenen tema çerçevesinde gezilen yerlerin fotoğrafları ile hikâye – şiir kitabı olarak basılacak.

 

Furkan Turan, Hakan Özay, Esma Omacan, Tuğba Akgün (İSTEK Bilge Kağan Ortaokulu), Ebru Bülbül (Düğer Şehit Polis Mustafa Kılıç Ortaokulu), Konul Kazimova, Jahan Nasirova, Narmin Jahangirova, Nigar Huseynova (Khazar University World School) projede yer alan öğretmenler ve okullar. 20 öğrencinin yer aldığı projede öğrenciler; özgün eserler ortaya koyabilmeleri, grup çalışması halinde yazma yeteneklerini sergileyebilmeleri ve özgüven kazanmalarının yanı sıra, web-2 araçlarını aktif olarak kullanmayı ve kültürel değerlerimizi, mirasımızı da öğrenme, öğretme fırsatı bulacaklar.

“Çift Mekân İki Kahraman” projesi sürecinde yapılmakta olan öğrenci webinarlarıyla öğrenciler arasındaki etkileşimin en üst noktalara taşınması amaçlanıyor. 2022 Ocak ayında başlayıp 2022 Mayıs ayında sona erecek olan projede İstanbul, Burdur ve kardeş ülke Azerbaycan’daki öğrenciler yeni arkadaşlıklar edinmekle beraber kültürel farkındalıkları da öğrenme imkânı bulacak. Projemiz kapsamında öğrenciler; ortaya koyacakları özgün eserlere rehberlik olması amacıyla Almıla Aydın, Hamlet İsakhanlı, Hüsnan Şeker, Günel Eminova, Metin Özdamarlar ve Süleyman Bulut gibi yazarlarla görüşme imkânı buldular.

Proje katılımcılarından İSTEK Bilge Kağan Ortaokulu Müdürü Abdülkadir Ün “eTwinning’in ve bu çalışmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerin ve okulların bu tür çalışmalara katılmaları konusunda teşvik edilmeleri ve eTwinning’in sunduğu kültürel aktarım ve eğitim fırsatlarını kaçırmamaları gerektiğini düşünüyoruz. eTwinning; küçük adımlarla büyük başarılara ulaşabilmenin kapılarını aralayan, kendini geliştirmek ve eğitimdeki yenilikleri keşfetmek isteyen herkes için fırsatların yer aldığı büyük bir dünyadır.” diyerek projeye dair düşüncelerini ifade etti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM