• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alevi Kültür Derneği Muharrem Ayı Kapsamında Aşure Hayrı Düzenledi

Alevi Kültür Derneği Muharrem Ayı Kapsamında Aşure Hayrı Düzenledi

 Alevi Kültür Derneği Muharrem Ayı Kapsamında Aşure Hayrı Düzenledi
Alevi Kültür Dernekleri Bakırköy Şube Başkanı Taner Süslü, muharrem ayı kapsamında aşure hayrına vesile oldu. Taner Bey, çevresindeki her partiye davetiye vererek, her derneği davet ederek, milletvekilleri, ilçe parti başkanlarını, Bakırköy Müftülüğü olmak üzere 500 kişilik bir misafiri ağırladı.
Aşure Günü münasebetiyle Dedenin sofra duası yapıldı. Hanımların becerikli elleriyle yapılan enfes aşureleri yiyen misafirler, çok güzel ve doyurucu yorumunda bulundular. Gelen misafirleri kapıda karşıladıktan sonra Taner Bey, aşure ikramında bulunarak, Alevi Kültür Derneğinde çok içten, çok samimi bir şekilde misafirlerini ağırladı.   MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu MHP Bakırköy İlçe Başkanı Turgut İnan ve İlçe Yönetimi, Ak Parti Bakırköy İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Gündoğmuş ve İlçe yönetimi, Zafer Partisi İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Türkiye Değişim Partisi İl Yöneticileri Başar Akıncı, Metin Üreyişli ve Şafak Kıyar, İyi Parti ilçe yönetimi, S.T.K’lar ve Bakırköylüler katıldılar. CHP İlçe Yönetiminden katılım olmaması dikkat çekti. Alevi Dedesinin  Türkçe Yasin duasını okuması ve geçmişlerimizin ruhuna yaptığı dualardan sonra misafirlere Aşure dağıtıldı ve misafirler memnun ayrıldılar. Başkan Taner Süslü’ye misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bakırköy Alevi Kültür Derneği Şube Başkanı Taner Süslü ise yaptığı açıklamada; “Değerli Canlar, Biz Aleviler; din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın her yıl matem ayında ikrar tazeleriz. Zalimlere karşı ezilenlere, soykırıma uğrayanların yanında olacağımıza Şah Hüseyin gibi dik duracağımıza ikrar veririz. Kerbela denince zalimlerin zulmü Şah Hüseyin’in direnci aklımıza geliyor. Şah Hüseyin zulme, susuzluğuna, çoluk çocuğunun soykırımına rağmen yezidin karşısında dimdik durmuş, teslim olmamıştır. Bu yüzdendir 1400 yıldır gönüllerde yaşamış ve yaşayacaktır. Muharrem ayı ehlibeytin soyunun katledilmesini unutturmamak için yas tutulmasıdır. Muharrem ayı kin, nefret ve intikam duygularıyla ile değil onlardan ders çıkartılarak bir daha öyle acıların yaşanmaması için neler yapılması sorusuna yanıt aranan aydır. Sevgili canlar bizler aynı tarlanın mahsulü, aynı ağacın meyvesi, aynı sazın telleriyiz. Kim ne yaparsa yapsın, ne düşünürse düşünsün farklılıklarımız bile olsa özde bir ve beraberiz. Öyle de kalacağız” dedi. Taner ayrıca;

Türkiye’de tabi ki cami de bizimdir.

Tabi ki, namazda bizimdir.

Tabi ki, kıble de bizimdir.

Tabi ki, Ramazan’da bizimdir.

Oruç ve bütün dini vecibeleri Emevi anlayışla değil, Muhammedi, Alevi, Hüseyin Caferi anlayışıyla yaparız.

Taner Süslü; Neden Aleviler Camiye Gitmez, Namaz Kılmaz Derler?

Büyük çoğunluğu niye gitmez çünkü, Alevilerden alınan vergilerle besledikleri imam ve vaizler Alevileri dört Sünni mezhep dışında tuttuklarının fetvasını veriyorlar. Onun için gitmiyorlar. Alevi ve Caferiler; mezhep inancına takıldıkları için özgür bir şekilde namaz kılmadıkları için camiye gitmiyorlar. İmamların bazıları mescide çıkıp 83 yıl boyunca İmam Ali ve Ehlibeytine lanet okundu diye gitmiyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM