• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gazetecilik Adı Altında Kimisi A Partisi’ne Çalışıyor, Kimisi B Partisi’ne Çalışıyorlar ! Politik Gazeteciler?

Gazetecilik Adı Altında Kimisi A Partisi’ne Çalışıyor, Kimisi B Partisi’ne Çalışıyorlar ! Politik Gazeteciler?

Gazetecilik Adı Altında Kimisi A Partisi’ne Çalışıyor, Kimisi B Partisi’ne Çalışıyorlar ! Politik Gazeteciler?
Gazetecinin derdi kitabı sevdirmek, okumayı sevdirmek, daha iyi konuşmak ile ses tonu ile insan sevgisini aşılamak olmalıdır. Toplumu ileriye taşıyan, okutan, araştıran, tartışmaya katılan, nezaket dilini çok iyi kullanan kişilerin gelişmesine vesile olmaktır. Model olmak, toplumun önünü açan, mesaj veren, düşündüren, yeni yeni fikirler öğreten, bilgiyi yayan, meslekleri gençlere sevdiren, özendiren olmalı kil, toplumun mesleki damarlarının gelişmesine öncülük için, çırak-usta ilişkisine katkıda bulunmak için sevdiren olmalıdır. Her gün haberde yeni bilgi olmalı, gazetelerde bilgi kültürü olmalı, insanlara okuturken bir şeyler öğreten grup olmalıyız. Ama ülkemizde gazetecilik adı altında 365 gün siyaset dili konuşuyorlar ve yazıyorlar.
Battık olduk, yaşanmaz, bu ülkeden gitmek gerekir gibi kelimeleri yayan, anlatan, karamsar tohumları serpen gazetecilik adı altında politik konuşan bu kişiler topluma zarar veriyorlar. Eskiden mahallede çeşme başlarında dedikodu vardı. Onlar konuşuluyordu. Televizyonda magazin adı altında kişilere özel haberlerin adına magazin denilir oldu. Dünya bilgiyi ikiye ayırıyor: Açık öğrenme ve gizli öğrenme.
Açık öğrenim; kitaptan doğru ve ilk kişinin ağzından aldığımız bilgi. Bu ülkemizde % 15 seviyelerinde. Ağızdan duyan ve gören bir kesim var. İslam dini; elinle tuttun mu, gözünle gördün mü, kulağında duydun mu sorusunu sorar.  Doğru bilgiyi bu şartlarda araştırmayı emreder.
Gizli öğrenim; ağızdan duyulan haberden, komşudan, arkadaştan duyulan lafları yayan, insanların yaydığı bir dalga bu. Ülkemizde % 85 seviyelerinde. Youtube’a yükleyerek, dedikoduyu yayan, toplumun önüne engel koyan, engelleyen, kirleten, kafalara boş bilgiler yayan bir şekilde çalışıyor. Ülkemizde; gazeteci ve televizyoncu adı altında toplumu kirletmeye, dedikodu yaymaya, kafaları meşgul edenlerin sayısı gün geçtikçe her gün artıyor. Bizde dedikoduyu seven, merak eden, kavga dilini bilenlerin çoğaldığı bir topluma dönüşüyoruz.
Hz. Ali diyor ki; “Akıllı geçiniyorsan, akılsız insanları sırtınızda taşımayın.” Kendiniz, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi kirletmeyin, araştırıcı olun, okuyun, düşünün, toplumu zehirlemeyin.
Kişiler; toplumu seven, ülkesini seven, vatanını seven, insanların aydınlanması için çalışan şahıslar olmalıdır. Şimdi düşünen, okuyan, insanların sayısının artmasını diliyorum. Toplumu aydınlatan kişiler olmalıyız. Topluma faydalı insanlar olmalıyız. Ülkemize
Ayson Karabağ
Yazar-Gazeteci

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM