Yaşlıların mazilerini hatırlamalarını, gençlerin de o günler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak.
O zamanın insanları bugünkü imkanlardan yoksundu; ama daha huzurlu ve mutluydular. Anneler, bebekleri ağladığında kucaklarına alıp emzirir veya emziğini ağzına vererek sustururlardı. Belli bir yaşa gelen çocuklar ise kızlar evcilik, erkeklerde arabalarla oynardı. Oyuncak bile yoktu. Oyuncağı olan şanslıydı. Hele birde bisikleti varsa keyfine diyecek yoktu. Benim hiç oyuncağım olmadı. Bende tellerle, araba yapar onlarla oynardım. Oyuncak bugün bile çocukların en çok kıymet verdiği şey. Çünkü oyuncak onlar için bir arkadaş. Uzmanlar çocuğun gelişmesinde oyuncağın ekrana nazaran çok daha etkili olduğunu belirtmekte. Her oyuncak çocuğu zihinsel yönden geliştirir, düzgün konuşmasını sağlar. Bir gün bile erkek çocuları arabalarıyla, kız çocukları ise ellerinde yapma oyuncak bebeklerle dolaşıp görürüz. O nedenle kreş ve anaokullarında ekran ve tabletlerin yerini oyuncak ve oyunlar almıştır. Alınacak oyuncakların çocuğun yaşına uygunda olması gerek. Aksi durumda hiç hoş olmayan durumlarla karşılaşılabilinir. O nedenle yetkililer zaman zaman piyasaları denetler, zararlı oyuncakları tespit eder, toplar ve yok ederler.